התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

יש תקווה: סודות החיים הארוכים של הגבר הזקן ביותר בעולם
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 15.09.2013 11:37
סלוסטיאנו סאנצ'ז-בלאסקז, שנולד לפני 112 שנים בכפר קטן בספרד, נפטר בסוף השבוע בבית אבות בגרנד איילנד, ניו יורק, כגבר הזקן ביותר בעולם

סלוסטיאנו סאנצ'ז-בלאסקז ז"ל (Salustiano Sanchez-Blazquez)

 

סלוסטיאנו סאנצ'ז-בלאסקז (Salustiano Sanchez-Blazquez) (בתצלום משמאל), שהוכתר ע"י ספר השיאים של "גינס" כגבר הזקן ביותר בעולם, נפטר בסוף השבוע בבית אבות בגרנד איילנד, ניו יורק, בגיל המופלג של 112 שנים.

סאנצ'ז-בלאסקז החזיק בתואר כ-3 חודשים, מאז 12 ביוני השנה - אז נפטר ג'ירואמון קימורה, יפני בן 116 שהחזיק בתואר בשנים האחרונות. בגיל 116.

סלוסטיאנו, שנולד ב-8 ביוני 1901 בכפר ספרדי בשם El Tejado de Bejar, היה דמות ציורית מצעירותו. הוא היה מוסיקאי שניגן בכלי נגינה ספרדי מסורתי בשם בדולזאינה - כלי נשיפה בעל קנה כפול (המזכיר את האבוב).

בגיל 17 הוא היגר עם אחיו וקבוצה של חברים, לקובה, שם עבדו בשדות קני הסוכר. בגיל 19 הגיע לארה"ב ועבד במכרות הפחם שבמחוז לינץ' בקנטאקי. אז דבק בו הכינוי "שורטי" שהתייחס לקומתו הנמוכה. לבסוף התמקם בתחילה שנות ה-30 של המאה העשרים באיזור מפלי הניאגרה שבצפון מדינת ניו יורק, שם עבד כבנאי ואחר כך במפעל לייצור תנורים לתעשייה.

כל אותם שנים המשיך לנגן מדי יום, לחבריו ולמאזינים מזדמנים. בגיל 33 - בשנת 1934, הוא התחתן עם אשתו פרל, ונולדו להם בן ובת. לסלוסטיאנו 7 נכדים, 15 נינים ו-5 בני נינים.

כשנשאל לפני מספר חודשים מה הסוד שלו לאריכות ימים, סלוסטיאנו מסר נוסחה בדוקה: בננה אחת מדי יום, גלולת אספירין ומנת קפאין.

 

תשבצים, נגינה וגננות

ואיך הוא הרגיש עם ההישג האנושי שלו? "תשומת הלב היא נחמדה, אבל אני לא מרגיש שום דבר מיוחד", הצטנע הזקן. "לא הישגתי שום הישג מיוחד בחיי פרט לחיים ארוכים... אז בוא נאמר שאני אדם זקן מאוד וזהו".

בתו איירין ג'ונסון (69), שמסרה את ההודעה על מותו של סאנצ'ז-בלאסקז, סיפרה כי אביה התגורר בביתה מאז שמתה אמה ב-1988. לאחר שיצא לפנסיה לפני 46 שנים הוא טיפח תחביב גננות, אהב לפתור תשבצים והמשיך לנגן.

"הוא היה אדם עצמאי ועיקש", סיפר בנו ג'ון (76). "רק ב-2007 - בהיותו בן 106 - הסכים לעבור לבית האבות, שבו נפטר ללא סיבת-מוות מיוחדת... פשוט מזיקנה: הוא הלך לישון כמנהגו ולא התעורר".

עם מותו של סאנצ'ז-בלאסקז, האדם הזקן ביותר בעולם הוא ארתורו ליצטה מאיטליה, בן 111, והאישה הזקנה ביותר בעולם היא מיסאו אוקוואה היפנית, בת 115. 90% ממאריכי השנים החוצים את גיל 100 ןם נשים. ע"פ ספר השיאים של גינס. בן האנוש שהאריך ימים יותר מכל אדם אחר עלי אדמות היתה ז'אן לואיז קלמן, צרפתיה שנפטרה בגיל  122 שנים ו-164 ימים.


כמעט עד 120: נפטרה האישה המבוגרת ביותר בעולם...דינה מנפרדיני בת ה-115 מאיובה נפטרה שבועיים בלבד לאחר שהוענק לה שיא גינס כאדם המבוגר ביותר בעולם

 

כל הסיפורים מאמריקה

 

כל הסיפורים החמים על ישראלים בארצות הברית: ישראלים באמריקה בחדשות, בעסקים, בחברה, בפוליטיקה, בפילנטרופיה
 

לעמוד הראשי

 

צילום מסך: Melovetheytube / יו טיוב
 

הוסף תגובה חדשה