התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

תוספות ויטמין D - מיותרות!
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 13.10.2013 20:46
הוויטמין הפופולארי שמחצית מהקשישים בארה"ב נוטלים תוספות שלו, התגלה במחקרים חדשים כדי מיותר לאנשים בוגרים ובריאים ולא ממש מקטין את הסיכון לשברים

ויטמין D

בשורה אחת: אנשים  בוגרים ובריאים אינם זקוקים לתוספות ויטמין D, ואין לוויטמין הפופולארי שום השפעה מועילה על צפיפות העצם או מניעת אוסטאופורוזיס.

למסקנה זו הגיעו חוקרים מניו זילנד, שניתחואת השפעות ויטמין D על כ-4,000 אנשים בריאים ממדינות שונות (כולל ארה"ב) שנטלו אותם במשך כשנתיים. החקרים עברו בדיקות "צפיפות מינרלים". בדיקה זו בוחנת את חוזק העצמות וכמות מינרל העצם באיזורים שונים בגוף, ומתריעה על סיכון לאוסטאופורוזיס ולשברים.

התוצאות הצביעו אמנם על עלייה קטנה בצפיפות העצם באיזור שליד מפרק הירך, אך לדברי עורכי המחקר, ההשפעה אינה משמעותית מבחינה רפואית.

המלצת המחקר: בילעו תוספות ויטמין D רק אם אתם סובלים ממחסור מובהק בוויטמין.

הביקורת המושמעת על הממצאים מניו זילנד טוענת שגם אם שימוש מניעתי בתוספות ויטמין D לאנשים בריאים אינו רצוי, חשוב שקשישים ימשיכו לצרוך אותו על מנת ליצור "מאגר" של הוויטמין שיפחית שברים בירכיים. כיום, למעלה מ-50% מאוכלוסיית הקשישים בארה"ב נוטלת תוספי ויטמין D. וכן מומלץ מתן ויטמין D3 לתינוקות, ללא קשר לסוג המזון שהם מקבלים, החל מהלידה ועד לתום השנה הראשונה לחייהם.

ויטמין D הוא קבוצה של חמש תרכובות אורגניות מסיסות בשמן המסייעות להומאוסטזיס של משק הסידן ומשק הזרחן בגוף האדם. ויטמין D נמצא באופן טבעי במזונות מועטים בלבד: בשמן דגים, בדגים עתירי-שומן (סלמון, סרדינים, צלופחים) ובמידה פחותה בביצים ובכבד עוף. מחקר מ-2009 מצביע על-כך שרוב שכבות האוכלוסייה בישראל סובלות מחוסר בוויטמין D, זאת בניגוד להנחות קודמות על פיהן ריבוי ימי השמש בישראל מאפשר לגרים בה לייצר בעצמם את רמות הוויטמין הנדרשות.

למחקר המלא
 

המאמר פורסם בכתב העת המדעי The Lancet
 

קפה ותה גם נטולי קפאין - מאריכים חיים! סגולות הקפה והתא (גם נטולי-קפאין!) החלו לצוץ לפני כעשר שנים ועכשיו קובע מחקר חדש, שאם נשתה 4 כוסות מהם מדי יום ולא נחטוף התקפת לב או סרטן נחיה יותר


סוכר? מוות!... מחקר חדש בדק מה עושה לנו כמות הסוכר שאנו צורכים. הבנות ניזוקות מכולן, והן פשוט מתות מהר יותר. אולי תשים לי קצת סוכר בתוך התה, זה לא רעיון טוב

 

לכל הכתבות במדור בריאות

למוסף סגנון חיים - הורות, יחסים, על השולחן, רוחניות ועוד

לעמוד הראשי

 

צילום: גלולות שמן דגים freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה