התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

מהפכת המזון: שומן טראנס (Trans fat) ייאסר לשימוש בארה"ב
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 07.11.2013 20:06
מאות מוצרי מזון תעשייתיים,ממזונות קפואים ועד חטיפים, ייאלצו למצוא מתכונים חדשים שלא יכללו את השומן הממכר שאם ייעלם מתפריטנו יחסוך 20,000 התקפי לב בשנה

טראנס פאט, שומן רווי, יוצא אל מחוץ לחוק בארה"ב

שנים לאחר ששומן טראנס (בלתי רווי) הממכר הפך לשם נרדף למוות אך עדיין מופיע במאות מוצרים על מדפי חנויות המזון בארה"ב ובמיליוני מנות מזון המוגשות במסעדות ביבשת - יוצא המרכיב הכל-כך לא בריא אל מחוץ לחוק.

מינהל התרופות והמזון האמריקני (FDA) מתכוון להעביר תקנה חדשה שתאסור שימוש בשומן טראנס ותתייחס אליו כאל "סכנה בריאותית".

זו מכה קשה לתאגידי ייצור המזון בארה"ב, שכן שומן טראנס נפוץ מאוד בחטיפים ובמוצרים קפואים. הוא מוחדר, בין היתר, למרגרינה, לעוגות ולעוגיות, ונעשה בו שימוש במזון מוכן מטוגן. רשתות מזון מהיר, כמו מקדונלדס', יצטרכו גם הן לבדוק מחדש את תפריטיהן, שכן הן עושות את השימוש הנרחב ביותר בשומן טראנס מלאכותי ונחשפו כבר לתביעות משפטיות רבות בשל כך.

איגוד רופאי הלב האמריקנים, לעומת זאת, פירסם מיד הודעה לפיה מדובר בהתקדמות בכיוון הנכון במלחמה במחלות הלב ובהשמנת היתר בארה"ב.

סכנותיו של שומן הטראנס המלאכותי התגלו כבר לפני 30 שנה וגופים התומכים בבריאות הציבור מנהלים מאז מאבקים אינספור נגד השימוש בו. ב-2005 התקבלה בניו יורק תקנה עירונית שאוסרת על מסעדות בעיר להשתמש בשומן טראנס מלאכותי בבישול.בשנת 2006 קבע ה-FDA ששומן טראנס מלאכותי יסומן על מוצרי מזון, מהלך שצימצם את תפוצתו.

בנימוקיו קבע ה-FDA, כי החוק ימנע לפחות 20,000 התקפי לב בשנה ואת מותם ממחלות לב של לפחות 7,000 בני אדם בשנה.

התקנה החדשה תגדיר חומצת שומן טראנס כ" תוסף מזון" שהוספתה למוצרים מסחריים תדרוש אישור מיוחד של ה-FDA. התקנה מתייחסת רק לשומן טראנס מלאכותי, שהוא רוב שומן הטראנס הנצרך היום ונוצר באופן תעשייתי. התקנה לא חלה על מזון שבו כמות מועטה של שומן טראנס טבעי כמו מוצרי חלב ובשר של מעלי גרה.

שומן טראנס נחשב לשומן מהסוג המסוכן ביותר ללב ומגביר את הסיכויים למחלת לב כלילית ולמצבי חולי כרוניים. הוא נוצר כאשר שומן בלתי רווי עובר תהליך כימי המכונה הידרוגנציה (הקשיה) חלקית.

 

תוספות ויטמין D - מיותרות!... הוויטמין הפופולארי שמחצית מהקשישים בארה"ב נוטלים תוספות שלו, התגלה במחקרים חדשים כדי מיותר לאנשים בוגרים ובריאים ולא ממש מקטין את הסיכון לשברים

סוכר? מוות!
... מחקר חדש בדק מה עושה לנו כמות הסוכר שאנו צורכים. הבנות ניזוקות מכולן, והן פשוט מתות מהר יותר. אולי תשים לי קצת סוכר בתוך התה, זה לא רעיון טוב

בריא? דיאטתי? כל המאכלים המטעים
... מחקר חדש מנתץ עוד כמה מיתוסים על מאכלים שאנו טועים לחשוב שהם בריאים או דיאטתיים. אחרי שתקראו את המאמר הזה, תצטרכו לבדוק מחדש את הדיאטה שלכם
 

עוד כתבות במדור הבריאות
 

כל הסיפורים החמים מאמריקה

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

צילום: freedigitalphotos.net
 

הוסף תגובה חדשה