התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

זה בדוק! דיכאון מקצר את החיים
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 12.11.2013 19:55
מחקר חדש מצא את הסיבה המדעית למה למצוקה פסיכולוגית, כפי שחווים אנשים מדוכאים, השפעה גדולה ומזיקה על בלאי גוף האדם. הכירו את הטלומרים שלכם

דיכאון

בשורה אחת: דיכאון מביא להזדקנות מהירה יותר.

המחקר חדש, שנערך בהולנד, מוסיף היזק נוסף של דיכאון, שכבר ידוע כמגדיל סיכון גבוה לחלות בסרטנים, סוכרת, מחלות לב ומחלות שיכחה ושיטיון.

2,400 אנשים, בני 18 עד 65, השתתפו במחקר הפסיכולוגי-קליני. כשליש מהם אובחנו כסובלים מדיכאון כרוני, שליש מהם חוו לפני המחקר דיכאון קל וכשליש מעולם לא חוו דיכאון. מכל הנחקרים נלקחו דגימות דם והחוקרים חיפשו הבדלים במבנה ה-DNA וליתר דיוק, בדקו הבדלים בתאים שנקראים 'טלומרים' (telomeres), הנמצאים בקצות הכרומוזומים, ממונים על חלוקת התאים ובכך קובעים את קצב הזדקנות האדם.

הנתונים הדהימו את החוקרים: ניתן לראות בבירור כי הטלומרים בגופם של הנבדקים שחוו דיכאון היו קצרים הרבה יותר מאלו של הנבדקים האחרים. אצל הסובלים מדיכאון קליני, נמצאו הטלומרים הקצרים ביותר. ככל שהטלומרים קצרים יותר - תחיו פחות. וההשערה היא כי הטלומרים הקצרים מהווים תגובה לתסמיני הדיכאון.

"למצוקה פסיכולוגית, כפי שחווים אנשים מדוכאים, יש לו השפעה גדולה, מזיקה, על בלאי גוף האדם", אומר מחבר המחקר, ג'וסין רהובן, מ"האוניברסיטה החופשית" באמסטרדם. "לחץ, מתח נפשי, טראומה הולכים ומתבררים כמעודדי מחלות מובהקים. ואצל הסובלים ממחלות - סימפטומים דיכאוניים מחמירים את המחלה". הממצאים מגובים בנתונים על כך שאנשים החווים דיכאון חמור מתלוננים יותר מאחרים גם על בעיות בריאותיות שונות.

אבל לא רק זה. החוקרים מאמינים ששיפור במצב הנפשי ובאורח החיים מגבירים פעילות של אנזים בשם "טלומראז, המאריך את ה'טלומרים', שמאריכים את החיים.

ההמלצה פשוטה: להפחית ככל האפשר את הסיבות והגורמים ללחצים ולמתחים נפשיים. למשל, הפחתה של שעות העבודה ו'עבודה' על האושר הפנימי יכולים למנוע הופעת מחלות או לעקב את התפתחותן בגוף.
 

המחקר פורסם בגליון החדש של כתב העת המדעי Molecular Psychiatry

 

יש תקווה: סודות החיים הארוכים של הגבר הזקן ביותר בעולם...

גבר, לא אכלת ארוחת בוקר? אל תתפלא אם תחטוף באמצע היום התקפת לב... מחקר ענק חדש מחזק את חשיבות ארוחת הבוקר לתזונה מאוזנת ובריאה. גברים שדיווחו שאינם אוכלים בבוקר חטפו התקפי לב או מחלת לב יותר ממי שאכלו את דגני הבוקר

"העייפות הזאת הורגת אותי"... 30% מהאמריקנים ישנים פחות מ-6 שעות בלילה. מחקר חדש קובע, כי חסך כרוני בשינה פוגע בפעילותם של 700 גנים ומקפיץ את הסיכון לסכרת, מחלות לב ואירועים מוחיים

 

למוסף סגנון חיים - בריאות, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות, על השולחן
 

לעמוד הראשי


עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה