התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

רוצים להזכר במשהו? שתו כוס קפה
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 15.01.2014 00:01
הקפאין מקבל ערך מוסף חדש: מחקר אמריקני מצא שהוא בעל חשיבות מכרעת בתהליך יצירת זכרונות קבועים במוח, ובמילים אחרות חוסם אלצהיימר ומחלות אובדן זכרון

אין כמו קפה

בשורה אחת: קפאין גם משפר את הזיכרון.

אחרי שקיבלנו הוכחות מדעיות לכך שהקפאין מגביר את העירנות, מגן מפני סרטן, משפר את רמות האסטרוגן בגוף ועוד סגולות בריאותיות - מחקר חדש, שנערך באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, בדק את השפעת הקפאין על הזיכרון ומצא כי החומר הפעיל בקפה הגביר את יכולות הזכרון לטווח קצר של נחקרים. החוקרים הסיקו, כי לקפאין יש חשיבות מכרעת בתהליך יצירת זכרונות קבועים במוח.

המחקר כלל כ-100 בני אדם שנבחרו בקפידה מאוכלוסיה שאינה שותה כלל קפה, תה או קולה. בנוסף נבדקה תזונתם לוודא שאינם צורכים ממזונות אחרים יותר מ-500 מיליגרמים קפאין בשבוע. לשם השוואה, כוס קפה של "סטארבקס" בנפח של 480 מיליליטר מכילה 330 מיליגרם קפאין.

אחד ההחוקרים סיפר כיצד התבצע המחקר: "ביקשנו מהמשתתפים להתבונן במאות תמונות שכיחות ויומיומיות על מסך מחשב, ו-5 דקות לאחר מכן מחצית מהם קיבלו 200 מיליגרם קפאין והמחצית האחרת קיבלו פלצבו (תרופת דמה).

"במהלך היממה הבאה הנחקרים לא צרכו שום קפאין. לאחר 24 שעות, לאחר שהקפאין היה כבר מחוץ לגוף, הראינו להם תמונות נוספות של חפצים. הפעם הנחקרים התבקשו לתייג את התמונות כ'ישנות', 'חדשות' או 'דומות' לתמונות שראו יום קודם.

"נמצא בבירור, שהמשתתפים שקיבלו את הקפאין הצליחו טוב יותר להבחין בין תמונות דומות לאלו שראו יום קודם, ואלו שקיבלו את הפלצבו נטו שלא לזהות נכון תמונות דומות".

המחקר מסיק, בין היתר, כי מינון של פחות מ-200 מיליגרם קפאין יוצר בעיות זכרון, וזוהי הכמות המינימלית בשבוע שנחוצה למוח כדי לעבד זכרונות.

בהמשך המחקר נבדקו יכולות זכרון עם מינונים שונים של קפאין ובמרחקי זמנים שונים. בתוך כך נבדקה פעולת המוח. ושכלול הכל ביחד מביא למסקנה, שכדאי לשתות קפה (במידה) כחסימה לאלצהיימר ומחלות אובדן ושחיקת זכרון אחרות, הפוגעות בעיקר בגיל מבוגר.

המחקר התפרסם בגליון החדש של כתב העת המדעי Nature Neuroscience

קפה ותה גם נטולי קפאין - מאריכים חיים!... סגולות הקפה והתה (גם נטולי-קפאין!) החלו לצוץ לפני כעשר שנים ועכשיו קובע מחקר חדש, שאם נשתה 4 כוסות מהם מדי יום ולא נחטוף התקפת לב או סרטן נחיה יותר

סופי: מולטי־ויטמינים ומינרלים - בזבוז כסף!
... ארגון הרופאים הפנימיים בארה"ב יצא בפסיקה גורפת: "הם לא עוזרים, אינם יעילים ואולי גם מזיקים". היחיד שהוכחה השפעתו החיובית הוא ויטמין D. מה במקום?

סוכר? מוות!
... מחקר חדש בדק מה עושה לנו כמות הסוכר שאנו צורכים. הבנות ניזוקות מכולן, והן פשוט מתות מהר יותר. אולי תשים לי קצת סוכר בתוך התה, זה לא רעיון טוב
 

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים שימושיים חדשים, תזונה ודיאטה, יחסים, הורות, צרכנות ועוד

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

 

למוסף ישראלים באמריקה
 

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

צילום: freedigitalphotos.net
 

הוסף תגובה חדשה