התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

כסף מלוכלך
מאת: חנה קאופמן | פורסם: 20.04.2014 20:17
חשבתם פעם כמה בקטריות, חיידקים, וירוסים ופטריות סוחבים עליהן שטרות הדולרים? באוניברסיטת ניו יורק בדקו, והדו"ח המפחיד לפניכם

הכסף מלוכלך, פשוטו כמשמעו

לא פחות מ-3,000 סוגים שונים של בקטריות, חיידקים, וירוסים ופטריות נמצאו בבדיקה אקראית של 80 שטרות של דולר אחד, שהתקיימה במסגרת מחקר שנערך במרכז לחקר הגנום באוניברסיטת ניו יורק.

זה מגעיל, מסוכן ומלוכלך. "זו עובדה", אמר עורך המחקר, "אבל מדהימה הכמות של בקטריות וחיידקים, שחלקם מדבקים, שמצאנו על כל שטר כסף. הם ניזונים משאריות העור והשומן שנותרים על השטרות. למעשה לא הצלחנו לזהות אלא רק כ-20% מה-DNA הלא אנושי שנמצא על השטרות, מכיוון שמרבית המיקרואורגניזמים שמצאנו עוד לא קוטלגו במאגרי המידע הגנטיים".

החיידק הנפוץ ביותר שנמצא על שטרות הכסף הוא זה שאחראי לאקנה.

חיידקים נפוצים נוספים על שטרות הכסף שלנו קשורים לכיב פפטי, דלקת ראות, הרעלות מזון וסוגים שונים של דלקות. חלק מהמיקרובים שנמצאו אף נשאו גנים שעמידים לאנטיביוטיקה.

בכ-6% מהשטרות נמצא חיידק אי.קולי ברמה דומה לזו שניתן למצוא על מושב אסלה.

פרט מעניין הוא, שעל הכסף נמצאו גם דגימות רבות של DNA שהיו שייכות לבעלי חיים - בעיקר כלבים, חתולים וסוסים.

המטרה המקורית של המחקר היא למצוא איך באמצעות טביעות של DNA על שטרות כסף ניתן לשחזר את 'מסלול הכסף'; כלומר, אלו ידיים הוא עבר.

"שטרות של כסף מחליפים ידיים במהירות, והם עלולים להפוך בקלות למקור להידבקות ולהתפשטות מגפות", מתריעים החוקרים. "הארנק שאנו סוחבים איתנו כל היום נמצא בטמפרטורת הגוף והופך לצלחת פטרי (שבה מתפתחים חיידקים) מסוכנת".

אז מה אפשר לעשות, חוץ מאשר לעבור לגרטיסי אשראי מפלסטיק?

שטרות הכסף האמריקנים מודפסים על תערובת של פשתן וכותנה ואמורים לשרוד כ-21 חודשים בלבד. הצעה שעל הפרק היא לאמץ את את שיטת הדפסת הכסף הנהוגה בקנדה - על גיליונות של סרטי פולימר פלסטייים גמישים, שנוטים למשוך פחות חיידקים ולספוג פחות לכלוך.

לכל הכתבות החדשות

למה תינוקות בוכים בלילות?... לחוקרים מאוניברסיטת הרווארד יש דיעה חדשה ומעוררת מחלוקת. התינוקות, לטענתם, לא כל כך תמימים כמו שאנחנו חושבים

למה אנחנו רבים עם בני הזוג שלנו?... מחקר אמריקני חדש מצא, שרמות סוכר נמוכות מביאות לפתיל קצר ואחראיות לכעסים במשפחה. בא לכם לריב? קחו ממתק

למדור העסקים, הכלכלה והנדל"ן

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום: www.freedigitalphotos.net
 

הוסף תגובה חדשה