התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

ושוב, ההשמנה הזאת: 1 מכל 3 בעולם
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 30.05.2014 23:15
העולם הולך ומשמין, מצא מחקר חדש שאסף נתונים מ-180 מדינות במשך 33 שנים, וארה"ב מובילה בהשמנת יתר

אדם שמן, מה יש לו בחייו?אדם שמן, מה יש לו בחייו?

בשורה אחת: כשליש מאוכלוסיית העולם סובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר, והבעיה הולכת ומחריפה ב-30 השנים האחרונות.

חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון אספו נתונים מ-180 מדינות בעולם והישוו את שכיחות תופעת עודף המשקל והשמנת היתר אצל ילדים ומבוגרים במשך 33 שנים (1980–2013). ממצאיהם מצביעים על קצב עלייה חדה בשכיחות התופעה מאז שנות ה-80. כיום, 65% מאוכלוסיית העולם חיה במדינות שבהן משקל עודף והשמנת יתר גורמים למקרי מוות רבים יותר מאשר תת־תזונה.

קצת מספרים:

בשנת 1980 הוגדרו 857 מיליון בני אדם כסובלים מבעיות משקל.

בשנת 2013 חיו 2.1 מיליארד בני אדם שסבלו מכך, מתוכם 671 מיליון בני אדם סבלו מהשמנת יתר - וזוהי עלייה גבוהה בהרבה ביחס לקצב העלייה הדמוגרפית בעולם. 

מי נקרא שמן?

החוקרים אימצו את מדד מסת הגוף (BMI) - הנוסחה המקובלת לחישוב היחסים בין גובהו של אדם ומשקל גופו, ואת הגדרות "ארגון הבריאות העולמי", וקבעו כי מצב של עודף משקל מוגדר בטווח שבין 25 ל–29.9 BMI; ואילו מצב השמנת יתר מוגדר ברמה של 30 BMI ומעלה.

מדי שנה מתים בעולם 2.8 מיליון מבוגרים כתוצאה ממשקל עודף או השמנת יתר (נתון שאינו כולל נתוני תמותה ממחלות כמו סוכרת, מחלות לב וסרטן, המיוחסות אף הן להשמנה).

באלו מדינות חיים השמנים?

יותר ממחצית מבני האדם בעולם שהם בעלי משקל עודף חיים ב-10 מדינות, בראשן: ארה"ב, סין, הודו וגרמניה. מחצית מהסובלים מהשמנת יתר חיים בארה"ב. עם זאת, העלייה היחסית הגדולה ביותר בשלושת העשורים האחרונים בבעיות עודף משקל והשמנת היתר, נרשמה במדינות המזרח התיכון - מצרים, סעודיה ונסיכות עומאן.

מה שמדאיג את החוקרים יותר מכל היא התפשטות בעיות משקל בקרב ילדים ובני נוער. כבר ידוע היום, שלעודף משקל בגיל צעיר ישנן השלכות בריאותיות חמורות בבגרות, כולל סיכונים מוגברים למחלות לב וכלי דם, סוכרת וסרטן. המחקר מתריע על כך, ש-40 מיליון ילדים בעולם מתחת לתחת לגיל 5 כבר נחשבים כסובלים מהשמנת יתר.

ומה המצב בישראל?

בישראל נמצא במחקר, ש-57% סובלים מעודף משקל - יותר מאשר בשוויץ, הולנד או רוסיה, אבל פחות מאשר בקנדה, בריטניה או ניו זילנד. כ-20% מהילדים בכיתות א' סובלים מעודף משקל והאחוז מטפס לכשליש בהגיען סום ביה"ס היסודי.

המחקר פורסם בגליון החדש של כתב העת הרפואי The Lancet

לכל הכתבות החדשות

למוסף סגנון חיים - כל מה שצריך לדעת כשחיים בארה"ב: בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

למדור העסקים והנדל"ן

איור: freedigitalphotos.net

 

הוסף תגובה חדשה