התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

נוסחה למניעת מחלות לב וכלי דם: 5-10 דקות ריצה ביום
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 22.08.2014 00:18
שימו לב: לא נמצא יתרון במונחים של הפחתת סיכון לתמותה מכל סיבה או מחלות לב וכלי דם בפרט, בקרב מי שרצו יותר מ-10 ק"מ בשבוע במהירות של יותר מ-10 קמ"ש

לרוץ זה טוב, אבל לא להגזים במרחק ובמהירותלרוץ זה טוב, אבל לא להגזים במרחק ובמהירות

בשורה אחת: חמש עד עשר דקות ריצה בלבד ביום, מפחיתים באופן משמעותי את הסיכון לתמותה מכל סיבה ולתמותה עקב מחלות לב וכלי דם בפרט.

כך עולה ממחקר ענק, שנערך ע"י הארגון האמריקני ACLS, החוקר השפעות ארוכות טווח של פעילויות אירוביות ושנמשך 15 שנה בהשתתפות 55,000 בני אדם, .

כרבע ממשתתפי המחקר נהגו לרוץ - ובקבוצה זו, בהשוואה לנבדקים שלא נהגו לרוץ, החוקרים זיהו ירידה משמעותית בסיכון למוות.

המחקר מצא התוצאות הטובות ביותר למניעת מחלות ותמותה אצל מי שרצו באופן מתון - לא יותר מ-10 ק"מ בשבוע, במהירות איטית יחסית של עד 10 קמ"ש. מעניין ש התוצאות הבריאותיות הטובות ביותר נמצאו אצל מי שרצו רק 1.6 עד 3.2 ק"מ בשבוע.

שימו לב: לא נמצא ערך מוסף במונחים של הפחתת סיכון לתמותה מכל סיבה או מחלות לב וכלי דם בקרב מי שרצו למרחקים ארוכים יותר, זמן רב יותר ו/או מהר יותר. "התועלת המכסימאלית לבריאות מתקבלת עם פעילות מעטה יחסית", הסביר אחד החוקרים.

לעומת זאת, בין אלו שאינם רצים כלל נמצא סיכון הולך וגדל עם הגיל לפתח סימפטומים של מחלות לב וכלי דם, המובילים לתמותה מוקדמת. ובין הנבדקים שנפטרו בתקופת המחקר היה רוב גדול למי שאינם רצים; כ-25% מהנפטרים במהלך המחקר מתו עקב מחלות לב וכלי דם.

מסקנות המחקר מחזקות את ההמלצות הבריאותיות בארה"ב - פעילות גופנית יומית, מכל סוג, ולאו דווקא ריצה, במשך 30 דקות תעשה את העבודה. וגם מי שאינו יכול לעמוד בזה, שיעשה כמה שיכול. ובמילים אחרות: כל דקה של פעילות גופנית תוסיף לחייכם ותמנע מכם חוליים גורמי מוות.

המחקר פורסם בגליון החדש של כתב העת Journal of the American College of Cardiology

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

צילומי אילוסטרציה: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה