התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

נפלאות הכורכום: מוחק טראומות ופחדים
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 22.01.2015 20:38
מי שמאמין לא מפחד, אבל "הפלא הצהוב", התבלין החכם הנחקר ביותר בעולם, גם הוא עובד היטב להשתקת חלקים במוח המשמרים ומעוררים זכרונות רעים

כורכום עוזר לשכוח זכרונות רעים

בשורה אחת: הכורכום, "הפלא הצהוב", הרכיב הטבעי הנחקר ביותר בעולם, לא רק מלא בריאות ונלחם בדלקות, אלא גם עובד פסיכולוגית - התבלין החכם מסייע להדחקת טראומות וזכרונות רעים, ומאידך מאיט את קצב איבוד הזכרונות האחרים (ובכך מועיל בין היתר לסובלים ממחלת האלצהיימר).

צמח הכורכוםמחקר חדש, שנערך בפקולטה לפסיכולוגיה האנטר קולג' שבאוניברסיטת ניו יורק, מצא כי נטילת 68 גרם כורכומין  (המרכיב הפעיל בכורכום) ליום עשויה לעבוד היטב להשתקת חלקים במוח המשמרים ומעוררים טראומות.

68 גרם של כורכומין בלתי אפשרי להשיג במזון, אפילו עם דיאטה הודית קפדנית. אף שהוספת כורכום לכל תבשיל היא רעיון מצוין, בפועל התבלין הנמכר בשם זה מכיל רק 3% כורכומין. כך שמדובר בצורך בנטילת תוסף מזון.

החוקרים מסבירים, כי הכמות הגדולה הנדרשת להשגת תגובה נובעת מתכונתו השלילית היחידה של הכורכומין, שהוא אינו נספג טוב בגוף.

תוצאות המחקר כה מבטיחות, שעורכיו מתכננים להתחיל בקרוב ניסויים בבני אדם ומספר חברות לייצור תבלינים כבר מנסות להתמודד עם האתגר של יצור מיצויי כורכומין.

במחקר הואכלה קבוצת חולדות אחת במזון מועשר בכורכומין, וקבוצה שנייה במזון רגיל. לאחר מכן הם יצרו טראומה אצל כל החולדות כך שהן יפחדו מצליל מסוים. לאחר שההתניה נוצרה, החוקרים בחנו את מבנה המוח שלהן.

נמצא שלחולדות שאכלו כורכומין לקח הרבה יותר זמן להיזכר בטראומה כאשר הצליל המאיים הושמע. החוקרים הסיקו מבדיקות המוח, כי הכורכומין מנע ביעילות את ההצפה של זכרון הפחד, והאפקט שלו היה ארוך טווח.

המלצות החוקרים: טיפול ממוקד בכורכום בעת התמודדות פסיכולוגית עם טראומות עבר עשוי להיות יעיל יותר.

המחקר פורסם בכתב העת המדעי Neuropsychopharmacology

לכל הכתבות החדשות

איור: ויקיפדיה; צילום: Sanjay Acharya / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה