התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

אחרי האבולה: פאניקת החצבת (וידאו)
מאת: רון ניב ו"דוקטור" נתי | פורסם: 06.02.2015 03:25
המחלה המדבקת שהיתה אחראית בעבר למותם של מיליונים ברחבי העולם ו'הודברה' בארה"ב, שבה ותקפה בדיסנילד שבדרום קליפורניה ומעוררת ויכוח על חובת חיסון הילדים

ילד שנדבק בחצבת

שעה שמגפת חצבת - אותה מחלה שהייתה אחראית בעבר למותם של מיליונים ברחבי העולם ושלפני 15 שנה הוכרז בארה"ב על הדברתה - מכניסה את ארה"ב לפאניקה. 

ומאחר שרובם המכריע של הנדבקים הם ילדים שלא חוסנו נגד המחלה המדבקת, העימות הכי חם עכשיו מחוף אל חוף הוא האם הורים חייבים לחסן את ילדיהם מפני חצבת (ומחלות נוספות, כמו צהבת) או שלא.

מקור המחלה אותר בדיסנילנד שבדרום קליפורניה, לאחר שכ-10 עובדים וכ-90 מבקרים שהיו בפארק השעשועים בין התאריכים 15 עד 20 בדצמבר, דיווחו שילדיהם לקו בחצבת זמן קצר לאחר שביקרו בפארק השעשועים. ההשערה היא, שחולה חצבת - אולי תייר זר - הפיץ את המחלה באחד המתקנים הסגורים שבפארק.

מאז התפשט הנגיף בכל מערב ארה"ב, ודווח על עשרות מיקרים נוספים, כשהמספרים עולים מדי יום.

המחלה כה מדבקת, שאם אדם חולה חצבת משתעל בחדר מסוים, הנגיפים שלו יישארו באוויר במשך שעות ועלולים להדביק אנשים רבים זמן רב אחרי צאתו משם.

מאז שהוכרז רשמית על הדברתה של המחלה, הממוצע השנתי של מקרי חצבת לא עלה על 100 מקרים.

אבל עכשיו חוזרות האזהרות הישנות. הסוכנות האמריקנית לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), פירסם כי אחד מכל 20 ילדים שחלו בחצבת יסבול מדלקת ריאות... אחד מ-1,000 יפתח דלקת של רקמת המוח... ואחד או שניים מכל 1,000 ילדים חולים ימותו מהמחלה.

ה-CDC הזהיר אוכלוסיה נוספת שנמצאת בסיכון מיוחד מפני חצבת - נשים בהריון. אישה שאינה מחוסנת ונדבקת במהלך ההריון בחצבת נמצאת בסיכון להפלה, ללידה מוקדמת או לעובר קטן.

 

מחצית מהתלמידים לא מחוסנים!

כידוע, יש משפחות שחוששות מתופעות הלוואי של החיסונים. מאידך, הורים טוענים כי ילדים בלתי מחוסנים הם סכנה לילדיהם שלהם. אם הילד של מישהו חולה וגורם לילד שלנו להיות חולה - זו בעיה. במספר בתי ספר בארה"ב החלו הורים מודאגים להתארגן על מנת לנסות לאסור את כניסתם של ילדים לא מחוסנים לשטח בית הספר. ישנם בתי"ס בארה"ב שבהם כמחצית מהתלמידים אינם מחוסנים.

סנטור ראנד פול, רופא עיניים בעצמו ומועמד פוטנציאלי לנשיאות מטעם הרפובליקנים בשנה הבאה, מאמין דווקא שצריך לתת להורים חופש להחליט. כפי שהעיד, נהוג לתת לתינוקות כמה חיסונים בבת אחת, אך כאשר דובר בילדיו שלו לא מיהר לחסן אותם בקטנותם ובבת אחת.

"שמעתי על לא מעט טרגדיות שבהן ילדים שהיו במצב בריאותי תקין סבלו מהפרעות נפשיות אחרי שקיבלו חיסונים. זה עניין של חופש. המדינה אינה הבעלים של הילדים שלנו", הוא אמר.

מהעבר השני נכנסו לעובי הדיון בנושא הנשיא אובמה וה(ככל הנראה)מועמדת הדמוקרטים לנשיאות הילארי קלינטון, המדרבנים הורים לחסן את ילדיהם מפני נגיפים שעלולים להיות קטלניים.

הסימפטומים העיקריים של החצבת הם: שיעול, נזלת, עיניים אדומות, כאבי גרון, חום גבוה, פריחה על העור שמורכבת מכתמים גדולים ושטוחים, ונגעים לבנים בתוך חלל הפה.

ברוב המקרים הגוף מצליח להתמודד עם הנגיף, אבל כ-40% מהחולים, בייחוד ילדים בני פחות מ-5, מפתחים סיבוכים; והקטנים גם נמצאים בסיכון הגבוה ביותר למות מהמחלה.

פעם כמעט כולם חלו בחצבת. ועד שנות ה-60 - אז החלו במתן חיסון נגד חצבת – המחלה הרגה 2.6 מיליון בני אדם מדי שנה. היום, כ-145,000 בני אדם עדיין מתים מחצבת מדי שנה, בעיקר במדינות שבהם אין נגישות לחיסון. ברוב המדינות המערביות חיסון נגד חצבת הוא "חיסון חובה".

כל מה שכדאי לדעת על חצבת, נכון לעכשיו, מ"בלומברג ניוז":

 

Measles Outbreak: Everything You Need to Know in 90 Secondsלכל הכתבות החדשות

וידאו: בלומברג ניוז / יו טיוב; צילום: האתר הישראלי באופן טבעי

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה