התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

"אני לא הייתי נותן לאדם הסובל מדיכאון קליני להטיס מטוס מלא אנשים"
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 28.03.2015 11:43
אומר פסיכיאטר ישראלי-אמריקני, שמסביר מה עבר על הטייס הגרמני שריסק את מטוסו באלפים הצרפתיים? מה גורם לזה? איך מטפלים בזה ומה הסיכוי שהוא יתאבד ויצליח

דיכאון קליני

ככל שנאספים הפרטים על טייס המשנה הגרמני שריסק את טיסת "ג'רמן ווינגס" באלפים הצרפתים, הולכת ומתבררת המוטיבציה שגרמה לאנדראס לוביץ בן ה-28 להתאבד ולקחת איתו כ-150 בני אדם נוספים שנמצאו לדקות אחדות בידיו.

דיכאון קליני.

הטייס הצעיר קיבל, ככל הנראה, גם טיפול תרופתי וגם טיפול פסיכיאטרי. למעשה, על רשיון הטייס שלו צויינו מילות קוד שמשמעותן שהוא נוטל תרופות נוגדות דיכאון ושיש 'לשים עליו עין'. השאלה היא, אם חברת טיסות השכר הגרמנית ששכרה אותו - חברת בת של "לופטהאנזה", מילאה את המלצות "ארגון התעופה האזרחית הבינלאומי" לחייב כל טייס לעבור בדיקות רפואיות תקופתיות הכוללות גם הערכה פסיכולוגית.

הסטטיסטיקות לא שיחקו לידי נוסעי טיסת המוות: כ-60% מניסיונות ההתאבדות נובעים מדיכאון, ומתוכם 15% מצליחים.

פסיכיאטר ישראלי-אמריקני מסביר לנו, כי  דיכאון קליני - המכונה גם דיכאון מז'ורי (MDD), הוא הפרעה נפשית לכל דבר, המאופיינת בדפוס נרחב ומתמשך של מצב רוח ירוד ואובדן עניין והנאה מפעילויות הנחשבות בדרך כלל מהנות. הוא מצביע על מספר מחקרים רחבי-היקף שמצאו, כי שיעורי הדיכאון בעולם גברו בעשורים האחרונים, וכ-16% מאיתנו יסבלו מדיכאון במהלך חייהם.‏ בנוסף, בדורות האחרונים נפוץ הדיכאון בגילאים צעירים יותר.

"זה מצב משתק רגשית המשפיע לרעה על כל התחומים בחיי האדם", הוא אומר. "ומכאן ועד להתאבדות הדרך אינה ארוכה. כ-60% מהמתאבדים סבלו מדיכאון קליני, וידוע כי תוחלת החיים של אנשים מדוכאים קצרה מהממוצע משום שהם לוקחים את חייהם בידיהם".

הפסיכיאטר אומר, כי הזמן השכיח ביותר להופעה ראשונית של תסמיני דיכאון קליני הוא בגילאים 20 עד 30. זה הזמן שבו טייס המשנה לוביץ החל לסבול מההפרעה ולטפל בה.

"מהלך ההפרעה", מסביר הפסיכיאטר, "מתאפיין בתקופות דיכאוניות שנמשכות בין שבועות ספורים למיקרים של הפרעה הנוכחת כל החיים עם מופעי דיכאון חוזרים ונישנים".

איך מטפלים בזה?

"הטיפול, לאחר שאובחן, מתחיל בדרך כלל עם טיפול תרופתי בנוגדי דיכאון, אלא שהוא לבדו אינו מספיק ברוב המקרים ולכן רצוי גם במקביל לקבל טיפול פסיכיאטרי... וזה ככל הנראה מה שהטייס עשה. עם זאת, אני לא הייתי נותן לאדם הנוטל תרופות נוגדי דיכאון להטיס מטוס מלא אנשים, גם אם עוד לא הוכח בוודאות שהתרופות הללו משפיעות על הסיכון לבצע התאבדות.

"אני לא מכיר אדם אחד שסובל מדיכאון קליני שאין לו מחשבות אובדניות, וזה כולל חשיבה על התאבדות, תכנון ביצוע ההתאבדות וחשיבה על ההשלכות של ההתאבדות. לאנשים הללו יש משאלת מוות".

מדוע לא מאשפזים אנשים הסובלים מדיכאון קליני?

"עושים זאת רק במיקרים נדירים, כאשר פסיכיאטר מעריך שקיים סיכון משמעותי לפגיעה עצמית או בזולת. צריך להבין שהדיכאון הקליני הוא גורם ראשוני לנכות בארה"ב ובעוד מדינות. לפי ארגון הבריאות העולמי, התחזית היא שעד שנת 2020 הדיכאון ייהפך לסיבה השנייה בעולם לנכות, אחרי מחלות לב. אי אפשר לאשפז כל כך הרבה בני אדם..."

מה גורם לדיכאון קליני?

"הסיבות אינן מובנות במלואן. כנראה שמדובר במכלול של סיבות, שלדעתי העיקריות שבהן הן נטייה תורשתית, משברים אישיים, גורמים חברתיים-כלכליים, שימוש בסמים ומבנה האישיות".

האם תוכל לתאר מה עובר על אדם שסובל מדיכאון קליני?

"אדם כזה סובל מרוב התסמינים הבאים, לאורך תקופות זמן ארוכות: הפרעות אכילה, נדודי שינה, עייפות וחולשה, רתיעה מרעש וממגע פיזי בזולת, עצבות, יאוש תהומי, התפרצויות בכי או זעם, מועקה, הסתגרות חברתית וניתוק קשרים, אדישות, ירידה בחשק לקיים יחסי מין, ביקורת ושנאה עצמית, תחושת חוסר אונים וחוסר תקווה, תחושת ריקנות, חוסר משמעות ואפאתיה. תפיסת העולם שלו קודרת ופסימית, הוא הססן בקבלת החלטות, מחשבותיו ורגשותיו שליליים, שיפוטו את המציאות לקוי, ויש לו ראייה עגומה של העתיד והעולם... לא קל לחיות עם דיכאון קליני, ולכן מחשבות על מוות וביצוע התאבדויות כה נפוצות בקרב מדוכאים קליניים".

"כשטייס מחליט להפיל מטוס, אין שום כוח בעולם שיכול לעצור אותו"... קברניט בדימוס של אל על משיב על כל השאלות שנשאל את עצמנו כשנטוס בפעם הבאה. איך התערער האיזון בין הגנת הטייסים מפני נוסעים לבין הגנת נוסעים מפני טייסים?

לכל הכתבות החדשות

צילום אילוסטרציה: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה