התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

אל תגידו לא ידענו: ויטמינים מגבירים את הסיכון לסרטן ולמחלות לב
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 21.04.2015 15:04
המסר שיוצא השבוע מ"האגודה האמריקנית לחקר סרטן" מזהיר מצריכה מוגזמת של תוספי תזונה שמביאה יותר נזק מתועלת. כל הפרטיםלפני שאתם לוקחים ויטמינים בפעם הבאה, כדאי שתקראו את המאמר הזה

לפני שאתם לוקחים ויטמינים בפעם הבאה, כדאי שתקראו את המאמר הזה

העליהום על הוויטמינים ותוספי תזונה - כוכבי המדפים הבריאותיים ב-30 השנים האחרונות, נמשך במלוא העוצמה. יותר ויותר מחקרים שנעשו בשנים האחרונות כבר הוכיחו את אי-תועלתם של מי שנחשבו במשך שנים מאריכי חיים ומגינים מפני מחלות. אבל מחקר חדש שהוצג השבוע בכנס השנתי של האגודה האמריקנית לחקר סרטן, טוען שוויטמינים גם עלולים להזיק.

בשורה אחת: מינונים גבוהים של ויטמינים מגבירים הסיכון לחטוף סרטן ממינים שונים, ללקות במחלת לב ועוד מחלות קשות. 

המחקר האמריקני החדש, שנערך במרכז לחקר הסרטן באוניברסיטת קולורדו, נמשך 10 שנים, איחד 12 מחקרים ועקב אחר כ-300,000 נבדקים. זהו מחקר-העל המקיף ביותר שנעשה על ויטמינים ותוספי מזון אי פעם.

החוקרים חיזקו את ממצאיהם גם באמצעות השוואה בין אנשים שנטלו ויטמינים וכאלו שנטלו פלצבו (תרופת דמה), וקובעים חד משמעית, כי התוספים למעשה לא הועילו לבריאות של נוטליהם.

המחקר מלא גילויים ספציפיים, כשאחד הבולטים ביניהם מצא, כי מרכיב אהוב בוויטמין A הפופולארי, בטא קרוטן, מגביר את סיכון הנוטל אותו לחלות בסרטן ריאות ו/או במחלת לב ב-20%! גם ויטמין E סומן כמגביר סיכון לדלקת ריאות.

גילוי אחר במחקר החדש תוקף את ויטמין B9 - הידוע בשמו 'חומצה פולית', שזכה להצלחה על רקע ההבטחה שהוא מקטין את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס, אלא שנמצא שהוא עצמו מעודד צמיחת פוליפים במעי, שמהם נובע סרטן המעי הגס.

ויטמין C, התברר, מעכב את יכולת הגוף לספוג נחושת - מינרל קריטי לתפקודנו. כך גם בנוגע לוויטמינים D ו-K, שלקיחתם במינון גבוה נמצאה שעלולה לגרום להרעלות מסוכנות.

ואפילו תוסף סידן מסוכן, ועלול לגרום במינונים גבוהים לאבנים בכליות ואף לאי-ספיקת כליות.

החוקרים לא הצליחו עדיין לשים אצבע על הסיבות להשפעות השליליות של ויטמינים במינונים גבוהים, אך מסקנתם הכללית היא: צריכה מוגזמת של תוספי תזונה מביאה יותר נזק מתועלת. חיזרו לתזונה טבעית ומאוזנת.

על פי נתוני תעשיית הוויטמינים בארצות הברית - אחד מכל 5 אמריקנים צורך ויטמינים ו/או תוספי מזון על בסיס יומי. מבוגרים יותר מצעירים, נשים יותר מגברים.

לכל הכתבות החדשות

צילום: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה