התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

נושמים אוויר מזוהם? המוח שלכם מתכווץ
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 02.05.2015 18:11
מחקר אמריקני חדש מצא, כי אנשים מעל גיל 60 שחיו את רוב חייהם באיזורים הסובלים מבעיות זיהום אוויר בניו אינגלנד מזדקנים הרבה יותר מהר

זיהום אוויר בניו אינגלנד

בשורה אחת: נשימת אוויר מזוהם באופן כמעט יומיומי מגדילה באופן רציני את הסיכון לחלות במחלות הקשורות למוח.

מחקר אמריקני חדש, שנערך במרכז הרפואי "בית ישראל" שבאוניברסיטת בוסטון, התמקד באוכלוסיית מבוגרים מעל גיל 60 שחיו את רוב חייהם באיזורים הסובלים מבעיות זיהום אוויר בניו אינגלנד שבצפון-מזרח ארה"ב, לאחר שבמדינה נמצאה עלייה דרמטית בשיעורי מחלות המוח.

הסקר עקב אחר כ-950 נחקרים ומדד פרמטרים שונים במוחם על פני תקופה באמצעות צילומי MRI.

המסקנות מדהימות. אצל כל הנבדקים נמצאה תופעה המכונה "התכווצות המוח" ברמה גבוהה בהרבה משמתקיימת בכלל האוכלוסייה. התכווצות המוח נגרמת מאובדן של תאים, כמו בתהליך ההזדקנות, ותופעה זו גורמת לנזקים קוגניטיביים והפרעות קשות בתפקוּד.

התכווצות המוחבמספרים נמצא, כי על כל עלייה של 2 מיקרוגרם למטר-מרובע של חלקיקי אוויר מזוהמים נרשמה התכווצות של 0.32% במוח! זהו שינוי המשתווה לשנה אחת של הזדקנות המוח.

החוקרים חושדים גם, כי חשיפה מתמדת לזיהום אוויר קשורה לאחוזים גבוהים יותר של מקרי שבץ מוחי ולעלייה דרמטית בשיעורי השיטיון (דמנציה, אובדן זכרון, אלצהיימר) בקרב גברים במדינה - אחוז המדווחים על שיטיון גדל פי 3 מאז סוף שנות ה-70.

בין מרכיבי זיהום האוויר המסוכנים ביותר המזיקים למוח מנו החוקרים קוטלי חרקים, שפכים תעשייתיים, גזי פליטה וזיהום של מכוניות.

לכל הכתבות החדשות

צילומים: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה