התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

אין כניסה למעונות, גנים ובתי ספר בקליפורניה לילדים בלתי מחוסנים
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 03.07.2015 01:49
לאחר מגפת חצבת שהתפרצה במדינה בתחילת השנה, קבעו הסנאט והמושל את החוק החדש שנועד להתמודד עם השיעור הגבוה של הורים סרבני-חיסון מטעמים אידיאולוגיים

חיסונים לילדים: מעכשיו חובה בקליפורניה, פרט למיקרים יוצאים-מן-הכללחיסונים לילדים: מעכשיו חובה בקליפורניה, פרט למיקרים יוצאים-מן-הכלל, כדי שלא יחטפו חצבת (ילד שחטף בתצלום למטה)ילד חולה במחלת החצבת

שיחת היום בארצות הברית היא השמת חוק בקליפורניה האוסר על ילדים שאינם מחוסנים להיכנס למוסדות חינוך במדינה. כפי שאישר הסנאט של קליפורניה וחתם מושל קליפורניה ג'רי בראון, ילד שאינו מחוסן לא יוכל להכנס למעון, גן' או בית ספר, מלבד ילדים במצבים נדירים של כשל חיסוני (מדובר בכ-1,000 יוצאים מהכלל ברחבי המדינה).

החוק נוצר בעקבות מגפת חצבת (Measles) שהתפרצה בסוף השנה שעברה במבקרים ובעובדים באתר השעשועים דיסנילנד שבדרום קליפורניה, התפשטה ברחבי היבשת והביאה להידבקותם של כ-180 בני אדם ב-21 מדינות בארה"ב וכן במכסיקו. מרבית הנדבקים היו אנשים שלא חוסנו בחיסון המשולש MMR נגד חזרת, חצבת ואדמת.

החוק מעורר גלים מחוף-אל-חוף משום ש-48 מדינות בארצות הברית ומחוז קולומביה כן מתירות להורים שלא לחסן את ילדיהם "מסיבות דתיות", ו-20 מתוכן מתירות לעשות זאת גם "מסיבות אידיאולוגיות, פילוסופיות".

אולם בקליפורניה בעיית הילדים הבלתי מחוסנים חמורה במיוחד ושיעור הילדים המחוסנים הוא בין הנמוכים בארה"ב.

האשמה מוטלת על הורים סרבני חיסון מטעמים אידיאולוגיים: לובי מטעמם של כ-17,000 משפחות סרבניות-חיסון, המייצגות כ-4% מכלל התלמידים בקליפורניה שאינם מחוסנים, נלחם נגד קבלת החוק ובעד זכותם של הורים לא לחסן את ילדיהם, אך הובס ע"י העובדות הרפואיות.

בראון הזדרז במיוחד לחתום על החוק החדש, לאחר שבסוף השבוע אובחן עוד תושב קליפורניה כנדבק בחצבת. בשחזור צעדיו התברר שהאיש טס למינסוטה ונדבק  לאחר שחלף במשך שניות ספורות על פני תינוק ביציאתו מהמטוס. הורי התינוק לא ידעו אז עדיין שבנם נדבק במחלה.

מחקרים טוענים: החיסון לא גורם לאוֹטיזם

חצבת כידוע היא מחלה מידבקת ביותר, ואין בנמצא כל טיפול המשמיד את הנגיף יוצר המחלה. הלה מתפשט דרך מגע עם רסיסי רוק או נוזלי אף-פה-גרון שהגיעו מאדם נגוע. התעטשות, שיעול, נזלת - ועל אחת נשיקה, עלולים להדביק אנשים שאינם מחוסנים. ילדים בגילאים 5 עד 20 נמצאים בסכנת חיים ממשית אם לקו במחלה. הסכנה הקטלנית מכולם היא סיבוך של החצבת הגורם לדלקת מוחית, שפורצת 7 עד 13 שנים מרגע ההדבקה - וממנה המוות בלתי נמנע.

מאז שהומצא החיסון המשולש MMR, המחלה כמעט נעלמה, אבל בשנים האחרונות חלה שוב עלייה בעולם המערבי במקרי חצבת, בשל הורים המסרבים לחסן את ילדיהם בחיסון ה-MMR מחשש לאוטיזם.

במחקרים שהוצגו לבתי הנבחרים בקליפורניה נטען, כי החיסון אינו גורם לאוטיזם, וכי ניתן לאבחן אוטיזם בילדים עוד לפני גיל שנה, זמן מתן זריקת החיסון הראשונה (הזריקה השנייה ניתנת בגיל 6).

בישראל, אגב, לא חלה חובת חיסון MMR על הורים, אבל אחוז ההתחסנות עומד על 95%, שהוא גם הממוצע הארצי במדינות ארה"ב, אולם  באמריקה 26 מדינות לא מגיעות לממוצע המומלץ הזה.

מעכשיו, להורים בקליפורניה כבר אין את האופציה.

לכל כתבות הבריאות

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה