התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

לפני שאתם לוקחים בפעם הבאה Advil כדאי שתקראו את המאמר הבא
מאת: אורנית חיון ו"דוקטור" נתי | פורסם: 14.07.2015 16:52
מינהל המזון והתרופות האמריקאי מזהיר שנטילת משככי-כאבים המכילים איבופרופן עלולה לגרום להתקף לב ולשבץ. עוברים לאופטלגין

תרופות משככות-כאבים שהשימוש בהן מסוכן

תרופות משככות-כאבים שהשימוש בהן מסוכן

 

 

 

תרופות משככות כאבים שנמכרות ללא מרשם פופולאריות מאוד - יותר מדי, ומיליונים בארצות הברית עושים בה שימוש יומיומי. העובדה שבממוצע מדי יום מתים בארה"ב 46 בני אדם מנטילת מנות יתר של משככי כאבים, הניעה השבוע את מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לקבוע, לאחר 5 שנות מחקרים, כי התרופות הללו מגבירות את הסיכונים ללקות בשבץ ובהתקף לב. בייחוד הן אסורות לשימוש ע"י מי שהם בעלי רקע של מחלות לב, או שעברו לאחרונה התקף לב או ניתוח מעקפים. 

מינהל המזון והתרופות מסתמך על מחקרים מקיפים על תופעות לוואי של משככי כאבים הנמכרים OTC - Over the Counter.

אזהרת המוות יצאה הפעם כנגד תרופות המכילות מרכיב מרגיע נפוץ בשם Ibuprofen, שנמכרות בשמות רבים. בין ה'ברנדים' שמנה מינהל המזון והתרופות של ארה"ב: Advil, Motrin, Aleve, Celebrex, "נורופן", "נפרוקסן", "נקסין", "נרוסין", "ארטופן", "אדקס", או בפשטות "איבופרופן"... ועוד; כולם אותה גברת בשינוי אדרת.

רפואית, הם משתייכים למשפחת תרופות המכונות "אנטי-דלקתיות לא סטרואידיליים". כל התרופות מהקבוצה הזו מעודדות במנגנונים שונים את התקדמות טרשת העורקים, ובכך מעלות לחץ דם ומשנות את המבנה של השומנים בדם.  

הבהרה חשובה: למרות שגם אספירין נמנה על קבוצת התרופות המסוכנת, מומחי הבריאות האמריקאים הדגישו כי האזהרה אינה חלה על גלולה זו, שמייחסים לה פלאים דווקא במניעת התקפי לב ושבץ.

האם לחדול לגמרי מלקחת גלולות לשיכוך כאבים?

לא צריך לקחת את זה לקיצוניות. מינהל המזון והתרופות האמריקני אומר שאפשר להשתמש בתרופות הללו במינון יעיל, הנמוך ביותר האפשרי, לזמן הקצר ביותר האפשרי. הוא מסביר שהכדורים האלה טובים כפתרון נקודתי, כשצריך, אך לא לעשות בהם שימוש קבוע. כך שרק מי שצורך את התרופות הללו במינונים גבוהים ובאופן קבוע מעמיד עצמו בסיכון רב.

אז מה נעשה בפעם הבאה כשנסבול מחום, כאב ראש, כאב שיניים, כאב שרירים?

ההמלצה החדשה היא להשתמש בתרופה נוגדת הכאבים אופטלגין, שכמעט נטולת תופעות לוואי ואינה משפיעה על לחץ הדם. זו התרופה המועדפת - עד למינון גבוה של 3 כדורים למבוגר. זהירות: יש אנשים שאלרגיים אליה.

לכל כתבות הבריאות

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך: יו טיוב; ויז'ואל מ-Fox News / יו טיוב.

הוסף תגובה חדשה