התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

הצעקה הבריאותית האחרונה: סלק
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 03.08.2015 18:46
מחקרים חדשים הפכו את הירק הלא-הכי-טעים בעולם לחובה לספורטאים ומתאמנים, ולסובלים מלחץ דם גבוה ומבעיות שיכחה. מה יש בו בסגול-סגול הזה?

מיץ סלק טוב לבריאות

 

 

נכון, זה לא המאכל הכי-טעים בעולם, אבל הסלק (beet) מככב לאחרונה בשוק הירקות והופך למאכל נפוץ הרבה יותר מכפי שהיה, מגובה במחקרים חדשים המצביעים על סגולות מופלאות של הסגול-אדום הזה לבני כל הגילאים ונגד כל מיני חוליים.

1. מחקר חדש אחד מצא, כי צריכה קבועה של כוס מיץ סלק מדי יום יכולה להוריד את לחץ הדם ב(ממוצע של) 7%. החוקרים מצאו, כי בזמן קצר מאוד - שעה בלבד לאחר שתיית המיץ - הוא פועל את פעולתו להפחתת לחץ הדם.

החומרים בסלק שאחראים לקסם מכונים "ניטראטים לא-אורגניים". הם תורמים לייצור מוגבר של חנקן חמצני בכלי הדם, שהוא התורם להרחבת כלי הדם ולהפחתת רמות לחץ הדם. (אגב, גם תרד וצנון עשירים בניטראטים). בנוסף, הסלק עשיר באשלגן ומכיל מגנזיום - 2 מינרלים מפחיתי לחץ דם מוכרים.

במסגרת המחקר נמצא, בין היתר, שרוכבי אופניים ששתו מיץ סלק לפני הרכיבה הצליחו לרכב 16% יותר ממי שדיוושו בלי מיץ סלק בדמם... שרצים ל-5,000 מטר ששתו סלק לפני המירוץ רצו מהר יותר ממי שלא שתו...

2. מחקר חדש שני מצא, כי החומצה החנקתית (nitrate) הנמצאת אמנם בכמויות לא גדולות בסלק, די בה להקל משמעותית על עומס העבודה של הלב בזמן מאמץ וכן על מעבר החמצן לשרירים. ובמילים פשוטות: הסלק משפר את הסיבולת, מפוגג עייפות ומאפשר להתאמן יותר זמן... טיפ שאומץ מייד ע"י רצים ומתאמנים.

עורכי המחקר הזה הסיקו עוד, שמאחר שהסלק עשיר בנוגדי חמצון ודלקות, צריכה קבועה שלו מורידה גם את הסיכון למחלות לב.

3. מחקר שלישי, שנערך בקרב אוכלוסיית קשישים, מצא כי צריכת סלק קבועה מגבירה את זרימת הדם למוח אצל אנשים מבוגרים ובכך מעכבת תופעות שיכחה וגם מסייעת לתקינות פעולת העיכול - בעיה שקשישים רבים סובלים ממנה.

השאלה היחידה היא, מה עושים עם הטעם?

ידידתי, התזונאית מירה שהב, מציעה לשפר את מיץ הסלק באמצעות הוספת מיץ או תרכיז תפוחים או ירקות ירוקים אחרים מתוקים יותר.

מבוסס על מחקרים שפורסמו בגליונות החדשים של כתבי העת הרפואיים the American Journal of Physiology ו-the American Heart Association’s journal Hypertension

לכל כתבות הבריאות

לכל הכתבות החדשות

צילומים: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה