התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

לידעת הטסים: אכילה ממגש האוכל המתקפל שלפני המושב, כמוה כאכילה מאסלה
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 06.09.2015 17:32
מהם המקומות המזוהמים ביותר במטוסים ובשדות תעופה? איזה חיידקים ווירוסים מסתובבים עליכם בזמן טיסה? ומה אפשר לעשות? מחקר חדש

זיהום בשחקים

שדות תעופה ומטוסים ידועים כמקומות השורצים בקטריות, וירוסים, מיקרובים, אבל מחקר חדש מנסה לראשונה לסווג - ולהתריע, על האיזורים המזוהמים ביותר במטוסים ובשדות תעופה.

ובמילים אחרות, מיקרוביולוגים ששלחה חברת Travel Math אספו דגימות ממידגם מייצג של 5 שדות תעופה ו-4 טיסות - והממצאים מפתיעים למדי:

אוכלוסיית החיידקים הגדולה ביותר נמצאה על המגש התקוע מולכם במושב שלפניכם. בממוצע שורצים על המגש הקטן 2,155 מושבות חיידקים לאינץ' מרובע. כמות חיידקים דומה נמצאה ב'מדף' המגזינים התקוע מתחת למגש במושב שממול.

מה הפלא? מגשי המושבים כלל אינם מנוקים ו/או מחוטאים בין הטיסות, אלא פעם ביום בלבד. כך שבפעם הבא כשאנו אוכלים ממגש המטוס המתקפל, שנדע לפחות שזה כמו אכילה מאסלה... ואילו 'מדף' המגזינים, לפני שאנחנו מושכים אחד לדפדוף, מנוקה באורח תקופתי בלבד.

זיהום בשחקים

האיזור המזוהם ביותר השני הם ברזי השתייה בטרמינלים בשדות התעופה, שאיכלסו (כל אחד) בממוצע 1,240 מושבות חיידקים.

שירותי המטוס דווקא הפתיעו לטובה - כפתור שטיפת אסלה איכלס בממוצע 'רק' 265 מושבות חיידקים לאינץ' מרובע, ומנעול דלת השירותים הכיל בממוצע 70 מושבות חיידקים לאינץ' מרובע.

בכל זאת ההמלצה היא, להמנע מביקור בשירותים ככל האפשר, בעיקר בטיסות קצרות, שבהם המטוס בדרך כלל מזוהם יותר.

חגורת הבטיחות במושב שלכם מכוסה בממוצע של 230 מושבות חיידקים לאינץ' מרובע ופתח האוורור שמעל המושב - כשאתם מכוונים אותו אליכם כאילו הכנסתם ידכם ל-285 מושבות חיידקים הומות לאינץ' מרובע.

עוד גילוי מעניין: המושבים במעבר המטוס מאוכלסים ביותר חיידקים ממושבי האמצע והמושבים שליד החלון, שכן הם 'סופגים' את המיקרובים מכל הנוסעים העוברים ושבים.

למה מטוס צריך להיות כל כך מזוהם?

פשוט מאוד: חברות התעופה ממהרות להעלות נוסעים למטוסים ופחות ממהרות לנקות מטוסים בין טיסה לטיסה. איזורים רבים במטוס עוברים ניקוי רק אחת ליום או למספר ימים - תלוי בחברת התעופה.

באיזה חולירות מדובר?

מדובר במאות סוגים של משפחות חיידקים, נגיפים, בקטריות ו-וירוסים - חלקם עמידים ביותר (כמו חיידק שנקרא MRSA), המון נגיפי שפעת ונגיפים שונים הגורמים לשלשולים ולהקאות.

אז מה עושים?

מחטאים לבד. ההמלצה היא לבצע חיטוי לפחות של המגש ושל כיס המגזינים מיד עם ההגעה למושב שלכם במטוס, ולחטא את הידיים בג'ל אלכוהול לאחר כל ביקור בשירותים ולפני כל ארוחה אם מוגשת במטוס.

למחקר המלא

עוד לידיעת הטסים:

מי היא חברת התעופה הטובה ביותר בעולם? (ומי הגרועה ביותר?)

אלו שדות התעופה העמוסים ביותר בעולם שכדאי (אם אפשר) להמנע מהם?

לכל הכתבות החדשות

איורים: מתוך המחקר

הוסף תגובה חדשה