התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

חדשות על אספירין: מקטין גם את הסיכון לסרטן
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 30.09.2015 19:50
"תרופת הקסם", שנלקחת באופן יומיומי ע"י כ-40% מהאמריקנים בני 50 ומעלה, מתגלה כבעלת סגולות ויכולות נוספות, אך לצידם גם סיכונים

אספירין: כוכב הרפואה המונעתאספירין: כוכב הרפואה המונעת

כדור האספירין (במינון נמוך) כבר נחשב שנים רבות כ"תרופת קסם" להורדת הסיכון למחלות לב וכלי דם. השבוע שיגר "כוח המשימה האמריקני לרפואה מונעת" (USPSTF), הפועל במסרת רשות הבריאות האמריקנית (ה-FDA), פצצה, כשהודיע כי לאחר שבחן תוצאות מחקרים וראיות רבות, הגיעו חבריו למסקנה כי נטילה קבועה של אספירין גם מקטינה את הסיכון לחלות בכמה סוגים של סרטנים, ובראשם המעי הגס.

יתרה מכך - ידוע כי נטילת אספירין מפחיתה את הסיכון להתקף לב ראשון בכ-22%, אך נמצא כי את הסיכון לסרטן המעי הגס היא מפחיתה ב-40%!

מומחי USPSTF קבעו, ש"אספירין היא תרופה בטוחה ויעילה לא רק למניעה של התקפי לב ושבץ מוחי, אלא גם למניעה של סרטן במערכת העיכול, ובעיקר סרטן המעי הגס וסרטן הרקטום".

בשלב הבא תבדקנה השפעות האספירין במניעת סרטנים נוספים, בהם סרטן השד, סרטן הוושט, סרטן ריאות וסרטן הקיבה. כבר עתה מאמינים חוקרי סרטן רבים בפוטנציאל של האספירין להוריד את הסיכון לסוגי סרטן נוספים.

עם זאת, הנחיות המומחים החדשות מדגישות, כי יש ליטול אספירין לפחות 5 עד 10 שנים באופן יומיומי כדי ליהנות מההשפעות המיטיבות שלו.

ההמלצה גורפת לכל אדם מעל גיל 50. אולם מזהירה אנשים בני 60 עד 70 ליטול אספירין במינון מוגבל יותר ובהשגחת רופא, שכן נמצא כי מגיל זה גובר הסיכון לדימום מסוכן.

לבני 50 ומטה או 70 ומעלה אין המלצה להשתמש באספירין למניעת מחלות קרדיו-וסקולריות וסרטנים, מפני שהראיות לגביהם לא מוצקות עדיין.

מקליפת עץ הערבה

כבר עתה, כ-40% מהאמריקנים מעל גיל 50 בולעים אספירין באופן קבוע, רובם על פי המלצות רופאיהם.

מחלות קרדיו-וסקולריות וסרטן הם, כידוע, גורמי המוות המובילים אצל בוגרים בארה"ב. 30% ממקרי המוות נגרמים מהתקף לב ושבץ, וסרטן המעי הגס הוא הסרטן השלישי בשכיחותו, ממנו מתו בשנה שעברה יותר מ-50,000 חולים בארצות הברית.

אספירין (בשמו המדעי חומצה אצטילסליצילית), הוא תרופה שסגולותיה ידועות זה אלפי שנים ושימש כבר את המצרים הקדמונים להורדת חום ולטיפול בדלקות ובכאב.

המרכיב הפעיל של התרופה נמצא בקליפת עץ הערבה, והוא מעכב ביעילות פעילות של אנזימים שמהווים חלק ממנגנון הבנייה של חומרים מעודדי דלקות, באמצעות שינוי המבנה שלהם.

לעוד כתבות חדשות בנושאי בריאות מאת "דוקטור" נתי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה