התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

מסימני הזמן: בארה"ב אושר לשיווק מכשיר חדשני לטיפול מהיר בפציעות ירי
מאת: רון ניב | פורסם: 15.12.2015 19:03
למעלה מ-30,000 אזרחים אמריקנים נהרגים מדי שנה כתוצאה מירי ולמעלה משליש ממקרי המוות נגרמים כתוצאה מדימום. איך ה-XSTAT 30 עובד

מכשיר חדשני לטיפול מהיר בפציעות ירי

רשות המזון והתרופות האמריקנית (FDA) אישרה לשיווק ולמכירה מכשיר חדשני לטיפול מהיר בפציעות ירי - בדיוק מה שארה"ב רוויית אירועי הירי צריכה בדחיפות.

המכשיר נקרא XSTAT 30, וכבר נעשה בו שימוש שימוש בצבא ארה"ב. עתה הוא הותר לשימוש אזרחי.

המכשיר נועד לטפל בפציעות ירי חמורות וניתן לתפעל אותו תוך 15 שניות במקרים שבהם אין טיפול מקצועי מיידי והפצוע מאבד דם, ו/או במצבים שבהם הפציעה באיברים שבהם חסימת עורקים פחות יעילה (כמו המפשעה או בית השחי).

XSTAT 30 בפעולה

המכשיר - מעין זריקה, דחוס בספוגים רפואיים המתרחבים עם מגעם בדם שבפצע, סופגים אותו ועוצרים את הדימום לפחות למשך 4 שעות (ראו איור משמאל). אם נדרש זמן רב יותר להביא את הפצוע לבית חולים ניתן להשתמש במכשיר חדש להמשך עצירת הדימום.  

עצירת דימום היא חיונית בטיפול בפצועי ירי, וע"פ מידע שנבחן על ידי ה-FDA, למעלה משליש ממקרי המוות הלא טבעיים של אזרחים נגרמים כתוצאה מדימום, וכמעט מחצית מתוכם מתרחשים לפני שהפצוע מגיע לבית החולים.

הנחיות ה-FDA מדגישות להשתמש במכשיר החדש רק במיקרים בהם צוות עזרה ראשונה לא יכול להגיע תוך דקות למקום הירי, וכן מזהירים משימוש בו באיזורים מסוימים של החזה, הבטן, אגן הירכיים ועצם הבריח. 

כידוע, למעלה מ-30,000 אזרחים אמריקנים נהרגים מדי שנה כתוצאה מירי, ומתחילת השנה נרשמו בארצות הברית 462 מיקרים של ירי המוני.

קשוּר: המתנה הפופולארית ביותר בארה"ב בעונת החגים השנה: כלי נשק... כבר היום, בממוצע, בידי כל אזרח אמריקני נמצא לפחות כלי נשק אחד ברשיון, ובידי כמעט כל אזרח שני נמצא כלי נשק אחד שלא ברשיון

לכל הכתבות החדשות

צילום ואיור: revmedx

הוסף תגובה חדשה