התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

מכשיר שמיעה: הקשר שלכם לעולם
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 29.05.2017 11:00
לקויי שמיעה רבים מסרבים להשתמש במכשירי שמיעה, מסיבות שונות. כיצד יכולת השמיעה משפיעה על הקשר עם הסביבה

דמיינו מצב בו אתם יושבים בשיחה עם חברים או בני משפחה, ואינכם מצליחים להבין מילה שהם אומרים או, לחילופין, אתם קולטים רק חלקים מסוימים מהשיחה. מהר מאוד  תאבדו בה עניין, וקיים סיכוי רב שהדבר יפחית את הרצון או את היכולת שלכם לנהל שיחות עם אנשים סביבכם. מן הסתם, זה ישפיע עליכם חברתית, פסיכולוגית, ובמובנים נוספים.

זו התחושה של אנשים שצריכים להרכיב מכשיר שמיעה, בין אם מדובר בצעירים ובוודאי אם מדובר במבוגרים. היום אנחנו יודעים שמבוגרים רבים מתחילים לאבד את איכות השמיעה שלהם עד לרמה כזו שאין להם ברירה אלא להשתמש במכשירי שמיעה, אחרת הם לא יכולים להקשיב לקולות ברמות שונות, כולל ברמות גבוהות מאוד.

אין מה להתבייש

לקוי שמיעה רבים, מבוגרים בפרט , חשים אי נוחות להרכיב מכשיר שמיעה. מסיבה זו  רבים נמנעים מהרכבת מכשיר אשר יכול להקל עליהם בחיים. מבוגרים רבים חשים שהרכבת מכשיר שמיעה זה מין סימן, עדות לכך שהם הזדקנו והם אינם כפי שהיו בעבר.

אבדן יכולת השמיעה או ירידה ביכולת השמיעה נעשה באופן הדרגתי, לא מדובר באקט שמתבצע בבת אחת אלא בתהליך ארוך ובלתי הפיך. הרבה פעמים אנשים מבוגרים שמאבדים את יכולת השמיעה או לחילופין יכולת השמיעה יורדת לרמה נמוכה יותר, לא חשים כך בהתחלה או שמתכחשים לכך, ורק כעבור זמן הם מוכנים להודות שזה המצב. כשהם נדרשים להשתמש במכשיר שמיעה, זה נתפס בעיניהם כעלבון.

כיצד תוכלו לעזור לקרובים לכם?

תפקידם של בני המשפחה, החברים והסביבה הוא לשכנע בצורה עדינה את אותם מבוגרים כן להשתמש במכשיר שמיעה, הם יכולים לעשות את זה בצורה משותפת או בנפרד. תלוי כמובן מה ההשפעה של כל אחד וכן מה היכולות שלו. יש אנשים שחשים לא נוח לעשות את זה ויש אנשים שמעדיפים לעשות את זה באופן אישי, אחד על אחד.

מדוע כדאי להמליץ ללקוי השמיעה סביבכם להשתמש במכשיר שמיעה?

ראשית, כך הם יוכלו להשתלב בשיחות חברתיות או משפחתיות, הם יוכלו ליהנות ממה שאחרים אומרים וכן הם יוכלו ליהנות ממה שהם אומרים. אי אפשר לנהל שיחה אמיתית כאשר צד אחד איננו יכול לשמוע בצורה ברורה מה הצד השני אומר.

שנית, שימוש במכשיר שמיעה בקרב מבוגרים מפחית את הסיכוי שלהם להימצא בסיכון מסוים. זה נכון כשהם נוהגים, הולכים ברחוב, או אפילו נמצאים בבית. צעירים שיש להם ירידה באיכות השמיעה, יכולים להיעזר בסביבה, בקרב מבוגרים זה לא תמיד אפשרי ולכן חשוב שהם ירכיבו מכשיר שמיעה בשביל לא לסכן את עצמם.  

בנוסף, שימוש במכשיר שמיעה, כפי שציינו בתחילה, מפחית לחצים ותחושות לא נעימות מבחינה חברתית, פסיכולוגית וכן מבחינות אחרות. אנשים רבים מוצאים את עצמם בדיכאון או מצבים דומים, בגלל חוסר היכולת שלהם לתקשר בצורה נוחה. שימוש במכשיר שמיעה יכול לעזור להם במקרים אלה.

 

הוסף תגובה חדשה