התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

הורסקי: "כמות הסוכר במזון בארה"ב עשויה לרדת בזכות פיתוח ישראלי"
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 15.10.2017 20:13
האם פיתוח ישראלי חדש יעשה לשוק המזון העולמי מה ש- MOBILEYE עושה לשוק ותעשיית הרכב? ייתכן מאוד שכן. ראיון עם גיל הורסקי, על מהפכה שאולי בפתח.

באמצע שנות ה-60, רק 24 אחוז מכלל האוכלוסייה בארצות הברית סבלה מעודף משקל. כיום, בשנת 2017, כמעט 200 מיליון אמריקנים סובלים ממשקל יתר, עודף משקל או מחלות שנובעות מכך - 66 אחוז מכלל האוכלוסייה, שניים מכל שלושה אנשים.

הסיבה לכך נעוצה, בין היתר, בכמויות הסוכר הגדולות, הנמצאות בחלק גדול ממוצרי המזון הנמכרים בארצות הברית. מסתבר שמתוך כחצי מיליון מוצרי מזון הנמכרים כיום בארצות הברית, ב-80 אחוז מהם ישנה תוספת סוכר משמעותית, כולל במוצרים שלא נחשבים "מתוקים", כמו לחם, פסטה, דגני בוקר "בריאים", רסק עגבניות ועוד.

ארצות הברית הכריזה כבר לפני שנים רבות על מלחמה בסוכר, אך בשנים שעברו עדיין לא נרשמה התקדמות משמעותית; הסיבה העיקרית לכך היא שחלק גדול מאותם אמריקנים הסובלים מעודף משקל, פשוט מכורים לסוכר. מסתבר שהתמכרות לסוכר נחשבת לממכרת לא פחות מהתמכרות לסמים או סיגריות.

פתרון הקסם של דומתוק

חברות המזון השונות החלו לחפש פתרון, שיפחית את כמות הסוכר במזונות השונים בארצות הברית, מבלי לפגוע בטעמו של המוצר, אליו כל כך הרבה אמריקנים מכורים.

כאן נכנסת לתמונה חברת דומתוק (DouxMatok) הישראלית, שפיתחה סוכר חדש, המאפשר להפחית עד 40 אחוז מתכולת הסוכר המקורית במוצרים שונים. גיל הורסקי, מנהל בכיר לשיווק וחדשנות במונדלייז העולמית, הורסקי: "למרות שמדובר על הפחתת סוכר של עד 40 אחוז, טעמם של המוצרים לא נפגע"

הטעם במוצרים לא ייפגע (Gil Horsky) הורסקי

הטעם במוצרים לא ייפגע.  (Gil Horsky) הורסקי.

לאחרונה הודיעה דומתוק על השלמת סבב גיוס A בסך של 8.1 מיליון דולרים בהובלת קרן פיטנגו ובהשתתפותו של הורסקי, לאחר שפיתחה פלטפורמה טכנולוגית ייחודית, שמובילה בצורה מדויקת להפליא טעמים אל קולטני הטעם. בכך ניתן להוביל בצורה יעילה ככל האפשר יותר מולקולת סוכר באמצעות מינרל הנושא אותו אל קולטני הטעם המתוק.

"למרות שמדובר על הפחתת סוכר של עד 40 אחוז, טעמם של המוצרים לא נפגע ואין כל תופעות לוואי", מציין הורסקי. "על ידי מקסום יעילות הובלת הסוכר לקולטני הטעם ועל ידי העצמת מסר המתיקות המשודר למוח, הערך הקלורי ורמות הסוכר של המוצרים השונים יורד בצורה משמעותית".

בעקבות זאת, תחושת המתיקות מחזיקה לזמן רב יותר והיא אף חזקה יותר. "דומתוק משתמשת בעקרונות של כימיה ירוקה בת-קיימא", דן הורסקי בנושא בהרצאה שנשא בחודשיים האחרונים. "כל זאת תוך כדי עמידה בתקנות ה-FDA והאיחוד האירופי למוצרי מזון".

"בעזרת הטכנולוגיה החדישה של דומתוק, אני צופה שיהיה עתיד בריא הרבה יותר לצרכני מזון מסביב לגלובוס ובייחוד לאוכלוסייה בארצות הברית", אמר הורסקי. "צרכני המזון ימשיכו ליהנות מהאוכל שלהם, אך יצרכו הרבה פחות סוכר. מדובר על פיתוח שצפוי לחולל מהפכה בענף המזון".

שיתופי פעולה עם חברות המזון הגדולות בעולם

חברת דומתוק, שהוקמה בשנת 2014 על ידי ערן בניאל ואביו פרופ' אברהם בניאל, ממקימי מעבדות מחצבי ישראל, משתפת פעולה עם חברות רבות בתחום המזון, המשקאות והסוכרים, כדי להתחיל ולהוציא מוצרים ראשונים לשוק.

את דומתוק הקימו ערן ואברהם בניאל, לאחר מחקר מעמיק על מולקולות סוכרים. "כדי להימנע ממניפולציה על מולקולות הסוכר, מעמיסים על מינרל-נשא בעל שטח פנים שכולו גומחות את מולקולות הסוכר", מסביר ערן בניאל. "מה שקורה הוא, שכשאותם מקבצי סוכר עמוסים מגיעים אל רצפטורי הטעם, הם פורקים את הסוכר בכמות גדולה ולמשך זמן רב יותר, על אף שמדובר בכמות סוכר מופחתת".

"רק 0.3 אחוז מהסוכר שאנו מייצרים הוא אותו מינרל שעליו דיברנו", ציין בניאל. "99.7 אחוז ממשקלו הינו סוכר רגיל לגמרי. על ידי כך מופחתות כמויות הסוכר, אך הטעם האהוב נשאר".

"אחת הבעיות המרכזיות בארה"ב כיום היא צריכת סוכר, המובילה להשמנת יתר, מחלות לב וסכרת. לכן, גופי הבריאות מפעילים לחצים רבים על חברות המזון להפחתת כמויות הסוכר וזה בדיוק הפתרון שדומתוק מציעה להן", דן הורסקי בצורך של הפחתת סוכר והפתרון של דומתוק

אחד הפתרונות להשמנת היתר בארה"ב (Gil Horsky) הורסקי

אחד הפתרונות להשמנת היתר בארה"ב. (Gil Horsky) הורסקי

 

הוסף תגובה חדשה