התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

מישהו להרגיש איתו בבית: דיר לילי, ייעוץ פסיכולוגי בצ'ט אונליין לראשונה בעברית
שי גניש | פורסם: 20.11.2017 22:35
לפעמים העזרה נמצאת הרבה יותר קרוב ממה שחשבתם - אתר חדש ליעוץ פסיכולוגי בעברית משרת מטופלים מארה"ב וישראל

גילוי נאות: אני בטיפול כבר יותר מעשר שנים. התחלתי כשהייתי בן  24. זאת הייתה הדרך שלי לצאת מהדיכאון, לבדוק את מערכות היחסים הדפוקות שלי, ולחפש עזרה לעוד כמה עניינים שמהם אני סובל ועדיין פוגעים בחיי.   

 

האמת העצובה היא, שבעשר שנות טיפול לא ראיתי התקדמות ראויה בכל הנוגע לנושאים הכואבים האלה. הם עדיין כאן, איתי, חיים ובועטים בי יום-יום. אני לא עושה חשבון מדויק כמה עלו לי הטיפולים לאורך כל אותן שנים, אבל בגדול - $150 לפגישה מצטברים לכדי $600 לחודש, ולכ-$72,000 לעשר שנים (קצת פחות אם להוריד פה ושם פגישות שהתבטלו).

 

לכן, כאשר שמעתי על "טיפול באינטרנט", שנראה לי כמו "חצי חינם" ועוד בעברית, הייתי סקרן.

 

אין לי מעצורים לשפוך את הלב בפני מטפל חדש. אחרי הכול הוא איש-מקצוע, שתפקידו לטפל, ולעזור. כך שברור היה לי שאשתף רק אדם שיכול להציע לי דרכים נוספות לראות את המציאות. דרכים, שלרוב אני בעצמי אינני מצליח לראות, וכך להשתחרר מכמה מועקות.

 

וכך עשיתי מעשה. נרשמתי לדיר לילי, dearlili.com , אתר ישראלי חדש הנותן ייעוץ פסיכולוגי בצ'ט אונליין בעברית.

אף שקיימת אופציה של שיחה באנגלית, הרבה יותר נוח לי לדבר עברית. כעת אני מרגיש הקלה ושמחה. אחרי שנים של טיפול אצל פסיכולוגית אמריקאית, שאהבתי והערכתי, אני מאוד שמח לדבר עם מטפל ישראלי. כמוני.

 

בעיניי, חשיבותה של השפה היא עצומה: עברית היא השפה שלי, ואני טוב בה ואוהב אותה. כך, באופן לא מפתיע התקשורת ביני למטפלת שלי ב'דיר לילי', זרמה בקלות. גם משום שקיימת הבנה, שלא במילים, מהו הרקע שממנו באתי, התרבות שעיצבה את השקפת עולמי, היהדות שהיא חלק ממני, והמולדת שאנחנו בגעגוע תמידי אליה....

כאשר אנחנו מנהלים שיחת צ'ט, אני תמיד מרגיש בבית, עם שפת האם שלי, על כל ביטוייה.

 

כמה מילים על דיר לילי

 

העיצוב של אתר דיר לילי יפה, נעים לעין וידידותי למשתמש. נקי וברור. הצוות המקצועי הוא מטובי אנשינו. כולם בעלי תואר שני ומעלה. עם ניסיון רב, כישרון ויכולת של...נו, ישראלים!

שלא כמו באתרים האמריקאיים, שבהם זמן ההמתנה למטפל היא 24 שעות, בדיר לילי המטפלים עונים מיד.  

 

לדברי סימה אלה, מייסדת ומנכ"לית דיר לילי, "רצינו לתת מענה מיידי לאדם המבקש עזרה. הסיבה היא, בין היתר, שלוקח לאדם זמן רב "להתבשל",  עד שהוא מחליט לעשות את הצעד, ולבקש עצה, ליווי, תמיכה, טיפול. אנחנו רוצים להיות שם בשבילו ברגע החשוב, ואפילו האמיץ, הזה".

 

ונחזור אל המשתמש: "אחרי ההרשמה, מילאתי שאלון בן 20 שאלות קצרצרות, וכשסיימתי, המטפלת שלי הייתה כבר על הקו, תוך שהיא קוראת את תשובותיי לשאלון. עמדו לרשותי 10 הודעות חינם. מעין התנסות קטנה שמעניקה לך את התחושה וההבנה של "איך הדבר הזה עובד".

 

לא ביזבזנו זמן על שאלות בסיסיות, כי הן היו רשומות לפני המטפל/ת. יכולנו לגשת די מהר אל הדברים שהיה לי דחוף לדבר עליהם עם איש-מקצוע.

 

אחרי שעשר ההודעות חינם נוצלו עד תום, עלה לנגד עיניי טופס התשלום. בדיר לילי המחיר הוא 140 ₪ לשבוע, בתשלום לחודש מראש, ובסה"כ 560 ₪ לחודש. שילמתי. בסיום התשלום, הוחזרתי אל הצ'ט החי עם המטפלת שלי. אז כבר ידעתי די הרבה עליה: תמונה שלה, תקציר קורות חיים. התמחויות ועוד.

 

מנקודה זו המשכנו עוד 45 דקות בצ'ט חי, שבסיומו הונחה התשתית לתקשורת השוטפת בינינו. הרגשתי שהשיחה הזאת הייתה בזמן ובמקום ותרמה להרגשתי הטובה. בסיום השיחה – ומדי יום - השארנו זה לזו הודעות, עדכון שוטף, שאלות ותשובות, הכול בהתאם להרגשה ולצורך.

אמנם עוד לא השלמתי חודש שיחות שלם, אבל כבר עכשיו אני מציין: ההתנסות טובה מאוד. אני ממשיך בצ'ט אונליין.

 

-  האם הטיפול אונליין מתאים לכולם?

 

סימה אלה: "הטיפול מתאים כמעט לכולם, למעט לאנשים במצב פסיכוטי או התאבדותי, וכן לא לאנשים שניסו בעבר להתאבד ועלולים חלילה לחזור על כך. למטפלים באונליין אין די כלים להתמודדות עם מצבים של משבר חריף, הדורש ביקור אצל רופא-מטפל. במקרים שכן פונים אלינו, המטפלים יפנו את האדם, בהתאם למצבו, לחדר-מיון או ל'אנוש' (ארגון לנפגעי נפש.) נציין, כי משפחות של נפגעי נפש יכולות בהחלט להיעזר במטפלים אונליין".

 

- מי יכול להפיק את מרב התועלת מהטיפול אונליין?

 

סימה אלה: "כולנו. העומס הרגשי כבד על רובנו בכל תחומי החיים. בחיי היומיום כמעט כל נושא טומן בחובו פוטנציאל למתח, דאגה, חרדה, דיכאון, פחד, ולבלבול.

 

"לרבים מאיתנו קשה להתמודד עם כל הנטל הזה לבדם, ולא תמיד יש למי לפנות. משפחה? חברים? לעיתים דווקא הם הסיבה לקושי, והם גם אינם אנשי-מקצוע. אדם במתח חי בתחושה ש'אין עם מי לדבר', 'אין לאן לפנות', מה שמקשה עליו עוד יותר כי זה מחדד את תחושת הבדידות ואובד העצות.

 

"אז במקום לחיות עם תחושות מכבידות כאלה, פנו בקלות ובנוחות לקבלת עזרה, ייעוץ, תמיכה, ליווי. כל זאת, במרחק הקלדה במקלדת. לא צריך לקבוע פגישה, לחפש חניה, ולשלם ביוקר.

תהיו בקשר יומיומי עם המטפל, ותדעו: יש שם מישהו בשבילי. יום-יום. זו הרגשת הקלה ושחרור, שתורמת לחיים בריאים יותר".

 

הוסף תגובה חדשה