התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

סובלת מבריחת שתן? כל מה שחשוב לדעת
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 04.02.2018 00:37
מתמודדת עם תחושה של אי נוחות בגלל בריחת שתן? זכרי שזה קורה לכולן, שאת לא לבד ויש דרכים אפקטיביות לשפר את איכות החיים. הנה כל מה שחשוב שתדעי

בריחת שתן היא תופעה מטרידה עם שכיחות גבוהה מאוד בקרב נשים בטווח רחב של גילאים. מבחינה רפואית היא מוגדרת כ"אובדן שתן בלתי רצוני", בעוד ברמה המעשית גם דליפת שמן מזערית של טיפות בודדות עלולה לגרום תחושת אי נוחות.

קודם כל, כדאי שתדעי שבכל שלב בחיים עלולים להיות גורמים אחרים לבריחת שתן. בגיל ההתבגרות זה קורה בעיקר אצל נערות בגלל שופכן כפול שגורם לניקוז השתן לנרתיק ומוביל לחוסר יכולת להחזיק את השתן, או בגלל ציסטות בשחלות. בנוסף, דלקת בדרכי השתן שמאוד נפוצה אצל בני נוער שמתחילים להיות פעילים מבחינה מינית מתבטאת לפעמים בבריחת שתן ועלולה לפגוע באיכות החיים ובתחושת הביטחון והדימוי העצמי. הבעיה נפוצה גם בקרב ישראלים באמריקה, וגם בקרב נשים ישראליות בארץ.

לאחר מכן, כל אישה רביעית מעל גיל 20 לוקה בדליפת שתן על רקע בעיה בתמיכת השלפוחית והשופכה. המצב מחמיר אצל נשים אחרי הריון והחל מגיל 40 ומעלה סובלות שליש מהנשים הבוגרות מבריחת שתן לפחות פעם אחת בשבוע. מכל זה את יכולה להבין שאת לא לבד ושכנראה שאין לך סיבה להתבייש.

למה זה קורה לך?

נשים שסובלות מבריחת שתן מנסות להסתיר את התופעה עד כדי כך שהן נמנעות מפנייה לייעוץ מקצועי ורפואי. כתוצאה מכך הן אפילו לא יודעות מדוע התופעה מתרחשת, או מה אפשר לעשות כדי למנוע אותה בעתיד.

תופעה של בריחת שתן מתרחשת אצל נשים בגלל מבנה השלפוחית. שלפוחית השתן שלך היא שריר דמוי שק שתפקידו היחיד הוא לאחסן את השתן ולאפשר הטלת שתן באופן יזום. השופכה, שהיא שסתום לכיס השתן, נסגרת באופן תקין באמצעות שילוב של מנגנון פנימי וחיצוני. המנגנון החיצוני כולל את מערכת השרירים של רצפת האגן והוא חלק ממערכת שמעניקה תמיכה לשופכה. כאשר מערכת התמיכה נפגעת, שלפוחית השתן והשופכה נותרת חשופה והתוצאה היא דליפת שתן במאמץ.

פעילות גופנית, קפאין ופיזיותרפיה

הגורמים העיקריים לבריחת שתן בנשים בגילאים שונים הם הריון ולידה וגינלית, גנטיקה, השמנת יתר, גיל, עישון ובעיות נשימה שגורמות לשיעול כרוני. לפיכך, אמצעים פשוטים שתוכלי לאמץ כבר היום ישפרו את סיכוייך להתמודד עם תופעות של בריחת שתן בגילאים שונים.

ראשית, מומלץ לקבוע זמנים קצובים להטלת שתן ולהפחית צריכה של קפאין כדי להוריד עומס מהשלפוחית. שנית, יש להפסיק לעשן, להוריד במשקל ולבצע פעילות גופנית. פיזיותרפיה של שרירי רצפת האגן למשל מורידה ב-66% את הסיכוי לבריחת שתן, וזהו טיפול שמרני שיכול להיות עבורך קו הגנה ראשון. אם זה לא עוזר, תמיד תוכלי לפנות לייעוץ מקצועי ולשלב מוצרי ספיגה של דיפנד אקטיב בחיי היום-יום.

הוסף תגובה חדשה