התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

מחקר בינלאומי מצא: לחץ ודכאון מכווצים את המוח ומפחיתים את תפקודו
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 14.08.2012 07:00
זה פשוט: אתם לחוצים או מדוכאים, קשרים חשמליים בקליפת מוח נחלשים, איזורים מתכווצים - ומה הפלא שאתם לא מתפקדים? לידיעתנו, דכאון הולך להיות מכת המאה ה-21

id-10087041.jpgזה שלחץ ודכאון הורסים את הבריאות, ידוע מכבר. עתה נמצא שאלו גורמים גם למוח לעבוד פחות טוב.
מחקר בינלאומי, שערכו חוקרי המחלקה לפסיכיאטריה באוניברסיטת ייל, חוקרים מאוניברסיטת מיסיסיפי, האקדמיה ההונגרית למדעים וחוקרים מדרום קוריאה, זיהה מנגנון גנטי הגורם לכיווץ המוח בקרב הסובלים מדיכאון.
מה שזוהה הוא שינוי אנטומי שחל בקליפת המוח וגורם לירידה בתפקודים של אזורים מסויימים במוח, בייחוד כאלה האחראים על ניהול המידע וזיכרון.

המחקר גילה, כי אצל אנשים הסובלים מדכאון ולחץ, התאים העצביים באזורי מוח שונים קטנים יותר ופחות צפופים - מה שגורם להם להיות אפקטיביים הרבה פחות.

"מבחינה מדעית, מצאנו 5 גנים המשפיעים על ההולכה העצבית בקליפת המוח, שפועלים בצורה שונה אצל אנשים מדוכאים", מסרו החוקרים מייל.

כתוצר לוואי מהמחקר התגלה חומר, שהוחלט לכנות GATA1, שאינו פעיל ברוב בני האדם, אך נכנס לפעילות במוח כאשר נתקפים בדיכאון.

למה זה חשוב לנו?
כי הפרעות דיכאון צפויות, ע"פ תחזיות רפואיות, להפוך עד שנת 2020 לגורם התחלואה השני בשכיחותו בעולם המערבי. גילוי הגנים והחומר הפעיל במוח בזמן דכאון עשויים להביא להמצאת תרופות שיוכלו לשלוט ביעילות במצבים כאלה.
לקבלת פרופורציה, בסקר שערך משרד הבריאות בישראל לפני מספר נשים העידו כ-7.5% מהגברים וכ-12% מהנשים כסובלים מדכאונות ומצבי לחץ.

 

 

צילום מסך באדיבות: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה