התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - הורות

הדילמה שמשותפת לילדים ולהוריהם המבוגרים
מאת: מוטי מרגלית, מיוחד ל-ILUSA | פורסם: 11.04.2013 22:22
האם להשאר בבית או לעבור לדיור מוגן? מוטי מרגלית, המתמחה בדור גיל הזהב, נותן כמה עצות שיסייעו לכל משפחה להגיע להחלטה הנכונה

בית חם

 

שאלה אותי השבוע אישה אחת על הדילמה שמטרידה מבוגרים רבים - וגם את ילדיהם, על אחת כמה כאלה החיים מרוחקים מהוריהם המבוגרים בארץ, בין הישארות ההורים (או ההורה הבודד) בבית או מעבר לדיור מוגן.

היא בת 80, בעלה מתקרב ל-90, והם מתלבטים בנושא מזה 10 שנים. בינתיים הם חיים בביתם, נעזרים בפילפיני ונרתעים מלעבור לדיור מוגן, שכן הדבר יחייב אותם למכור את ביתם, ובנוסף הם חוששים מקשיי הסתגלות.

"מה אתה מציע?" שאלה אותי האישה החביבה. 

הסברתי לה, שלדעתי בעלה והיא עומדים בפני שתי אפשרויות, ששתיהן לא קלות:

אפשרות אחת היא להישאר בבית, אך יתכן ובעתיד יזדקקו לסיוע רב מכפי שהפיליפיני שעוזר להם כיום מסוגל להעניק. האפשרות השניה היא לעבור לדיור מוגן, מה שאכן דורש שינוי מהותי באורח החיים, לצד הוצאה כבדה.

כדי להקל על ההחלטה, הצעתי לאישה, רצוי שתרכז את כל הנתונים: ראשית, כמה יוכלו לקבל עבור הנכסים שברשותם, ומה העלות הכוללת (חד פעמית + חודשית) שתדרש למימון מגורים בבית מוגן.

לאחר שיבררו עובדות אלו כדאי לצאת לבדוק כמה בתים כאלו. האפשרויות מגוונות וכך גם העלויות, אמרתי לאישה. יש מקומות יוקרתיים ויקרים – ויש אחרים. יש כאלו שגובים דמי כניסה גבוהים, ויש שמחזירים חלק מהסכום בתנאים שונים. יש שקרובים לעיר, ויש מרוחקים, המפעילים מערכי הסעה.

יש מקומות המאפשרים שהייה של תקופת-מה לניסיון; דבר זה יכול לעזור לבדיקה ראשונית של התאמתכם למקום, הכרת הדיירים והצוות והפעילויות מוצעות.

לאחר שכל העובדות יהיו ידועות, הצעתי לאישה להכניס הכל לטבלה. בטור אחד לרשום את היתרונות והחסרונות של הישארות בבית, ובטור השני – של המעבר לדיור מוגן. טכניקה כזו תעזור במעט בהחלטה.

אבל אל תחליטו לבד, הצעתי לאישה, מאוד רצוי לערב בני משפחה, ילדים, ואף להתייעץ עם בעלי מקצוע (עו"ד, בנקאי, עובד סוציאלי).

 

מוטי מרגליתמוטי מרגלית, עורך מדור "הזמן השלישי" ב-IsraeliLifeUSA.com, הוא הבעלים והעורך של חברת "דוקו", המתמחה בכתיבת ביוגרפיות אישיות וספרי הנצחה. יליד אילת, אב ל-3 ילדים, מרגלית הוא בעל תואר ראשון ושני בחינוך, עסק שנים בחינוך מיוחד, ומתמחה בגיל הזהב. הפנו אליו שאלות מכאן - או לטלפון 052-3523-833 (ישראל)

 

לכל מאמרי "הזמן השלישי"

לעמוד הראשי

הסיפור המפעים על יוסף הפרטיזן, שלרוע המזל לא הוליד ילדים ולסיפור חייו שהדפיס בספר אין המשך. גלגולי חיים

במדור סגנון חיים: בריאות, זוגיות, הורות, רוחניות ועוד

 

צילום: freedigitalphotos.net

 

הוסף תגובה חדשה