התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - הורות

לתעד את הילדוּת בעברית
שרות ILUSA | פורסם: 09.03.2013 03:27
Yalduti הוא אתר ייחודי שיצרה תגית דאנס, המאפשר לכם, בקלי קלות, לתעד את חוויית הילדוּת של צאצאיכם גם בעברית - לצורך המשפחה הרחוקה וגם לעתיד

תגית דאנס, מייסדת האתר Yalduti

פעם, לא מזמן, כשתינוק חדש נולד, נולדה איתו גם מחברת.

במחברת הזאת, אמהות (ואבות) שקדו לכתוב כל 'פיפס' - מתי היה החיוך הראשון, הצעד הראשון, השן הראשונה שבקעה (עם החום שהתלווה), והיקף הראש בגיל 8 חודשים.

"כשטל בני, התחיל לדבר, כתבתי אוסף של מילים מצחיקות שנהפכו ל'מטבעוֹת לשון': במקום שם היה בני אומר 'פם', וכולנו התלנו להגיד 'פם'. לשכן גבריאל, הוא קרא 'זיבזי' (אין לי מושג איך הוא הגיע לזה), ושאר הגיות שהפילו אותנו מצחוק... והכל תיעדתי בקפדנות", מספרת תגית דאנס, מייסדת האתר Yalduti (בתצלום למעלה).

"כשהתחיל ללכת לגן, אחת הבקשות הראשונות של הגננות היתה לכתוב את הביוגרפיה שלו, מחוויית הלידה דרך נקודות בחייו, וכמובן רגישויות, מחלות וכו'... האמת? התחלתי, אבל באיזשהו שלב נהייה לי סלט אחד גדול בראש, מה קרה ומתי, וזנחתי... אילו אז הייתי פותחת את הבלוג..."

yalduti_0.jpg

יש ברשת המון בלוגים של אמהות. בארה"ב זאת תעשיה מפותחת ביותר. בהמון אתרים ופורומים מלהגות אמהות את עצמן לדעת. מה מייחד את Yalduti?

תגית: "המערכת של Yalduti נוצרה מתוך חוויה אישית, צורך לתעד ולשמר תחביב של בני, שאוהב להמציא מתכונים ולבלות איתי במטבח, ומגיל קטן כבר יודע כמעט בעל פה מתכונים כמו עוגת השוקולד המפורסמת שלנו.

"יצא ככה, שבכל פעם שהמציא מתכון, הוא בא אליי עם פנקס ועט וביקש שארשום את המתכון. לא תמיד נעניתי, ובליבי אמרתי שאפתח לו בלוג מתכונים. יום אחד, במקום הציור-ברכה המסורתי לכבוד יום הולדת של חברה שלי, הוא הציע להכין לה עוגיות, שיצאו טעימות מאוד, וכשחזרנו הביתה, נולד האתר 'טל השף הצעיר'.

"לאור התגובות הנלהבות ובקשות של חברות ובני משפחה, שראו פתאום את הצורך והעניין במרחב בו הם יכולים להתגאות בחיי הילדים שלהם, לספר את הסיפור הגדול של ילדותם, לשלב תמונות, סרטונים וציורים, קישורים של כתבות רלוונטיות וכולי... כך נוצר Yalduti".

תגית ובנה, השף טל, גם דואגים בט"ו בשבט לעצים...תגית ובנה, השף טל, גם דואגים בט"ו בשבט לעצים...

איזה סוגי חומרים הורים יכולים לשים בתוך הטכנולוגיה של Yalduti?

"הכל. כרצונם. לתעד באופן דינמי ורציף ביוגרפיית חיים שלמה, או להתמקד בנושא מסוים, כמו תחביב מיוחד או עיסוק שהילד מגלה תשוקה אליו, שברבות הימים הוא והוריו יוכלו לחזור אליו וללמוד ממה שהיה".

איך זה עובד עם סבתות קשישות ודודות עתיקות שלא שמעו עוד על האינטרנט?

"זה מנפלאות העידן הטכנולוגי שבו אנו חיים. כל כך קל לשלוח לסבתא ולדודים את הפוסט האחרון שהעלינו על נכדם או בן דודם... והם יכולים לראות אפילו בטלפון שלהם. לא צריך להתמצא כל כך באינטרנט כדי להינות מיתרונותיו, לקירוב משפחה - ובמיוחד משפחה מרוחקת שהיו 'מתים' לדעת כל פיפס על הנכד החדש שנולד בניו יורק, אבל למי יש זמן לספר כל דבר לכולם. הרבה יותר קל לשלוח חיבור ל-Yalduti".

תגית, זה לא יותר מדי עבודה להורה העסוק, יותר מדי טכנולוגיה?

"המערכת שיצרנו פשוטה, נגישה, כמה קליקים. כל אחד שמסוגל להפעיל iPhone לא יתקשה. ניתן להכניס תוכן מהטלפון. מי שלא מסתדר בכל זאת, יכול לקבל לקבל הדרכה צעד אחר צעד ותמיכה טכנית. מי שלא יודע לכתוב יכול להיעזר בטיפים נחמדים ֿורעיונות שאני מציעה במטרה ללהעשיר את חוויית הכתיבה".

אם יש לי "פייסבוק", זה לא מספיק?

"פייסבוק זאת רשת חברתית, וגם אם רוצים לשמור בה תוכן, הוא נעלם ואי אפשר למצוא כשרוצים בתוך הבליל האינסופי של מידע שזורם שם".

מה לגבי פרטיות התמונות והמידע?

"Yalduti אכן על הרשת, אבל אתם בוחרים אם התצוגה היא פרטית או ציבורית. אתם שולחים את הקישור רק למי שאתם בוחרים".

אין לי זמן להתעסק עם האינטרנט הזה....

"נכון, החיים שלנו עמוסים, אך ממילא מצלמים ללא הרף באייפון, למה לא לשמור את התמונות, והסרטונים וכל מה שרוצים במקום אחד – מסודר ברצף כרונולוגי?... ב-15 דקות בשבוע, תיצרו חוויית תיעוד שתשרת אתכם לשנים רבות".

זה עולה כסף?

"מעט ובעת ההצטרפות, יש חודש חינם להתנסות במערכת. המערכת היא פלטפורמה יחודית, פרי פיתוח שלנו, ויחד עם המערכת, אנחנו דואגים להדרכות, רעיונות, וטיפים מאנשי מקצוע, ומחוייבים לעשות הכל כדי שחוויית הילדות של ילדכם תישמר ותהיה בעלת ערך לילדכם ולכם. כדי לתפעל באופן אופטימלי, אנו גובים סכום נמוך משמעותית בהשוואה לשירותים שמסופקים על ידנו".

לעמוד הראשי

כמה IQ יהיה לילד שלך?

ילד מאושר? הוא יהיה עשיר

דקה של רוחניוּת: תגידו אותה - את המילה הטובה - מאת: טל גולדשטיין