התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - הורות

למה הילד שמן? כי ילדת אותו בניתוח קיסרי
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 03.07.2013 09:37
סדרת מחקרים שמתקיימים בארה"ב מגלים את 'תופעות הלוואי' של הלידה הקיסרית. נוח אולי לאם, אבל הילדים יהיו שמנים יותר בהשוואה לנילודים רגילים

למה התינוק שמנמן

 

בשורה אחת: תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי נוטים לסבול מעודף משקל בגיל ההתבגרות בהשוואה לתינוקות שנולדו בלידה רגילה (ואגינלית).

כך מצא מחקר שעקב אחרי 10,000 ילדים בריטים מרגע לידתם ועד שהגיעו לגיל 15. כאחד מכל 10 ילדים במחקר נולד בניתוח קיסרי. החוקרים חישבו ומצא כי ילדים שנולדו בניתוח קיסרי היו בעלי סיכויים גבוהים ב-83% לסבול ממשקל עודף או השמנת יתר לעומת אלו שנולדו בלידה רגילה.

ד"ר ג'אן בלוסטין, מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ניו יורק, שניתחה את תוצאות המחקר, מאמינה שלידה בניתוח קיסרי משפיעה על היילוד לא רק בנושאי השמנה, אלא גם באופנים שעדיין לא התפענחו ע"י הרפואה והמדע.

ישנם מיקרים שבהם ניתוחים קיסריים הכרחיים, אבל המחקר הנוכחי מדליק נורת אזהרה לנשים בהריון שמעדיפות ניתוח קיסרי מתוך בחירה ולא מתוך סכנה שנשקפת לעובר.

המחקר מצא שהחל מגיל 6 שבועות תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי שקלו יותר מאלו שנולדו בלידה רגילה. הסיבה לכך אינה ידועה עדיין, אבל החוקרים משערים שההשמנה נגרמת מחוסר חשיפה של תינוק הנולד בניתוח קיסרי לחיידק ידידותי הנמצא בתעלת הלידה.

מחקר קודם שנעשה בארה"ב בקרב ילדים שנולדו בניתוח קיסרי, מצא בהם גם נטייה גבוהה יותר לפתח אלרגיות בשל חיידק הנמצא במערכת העיכול שלהם.

המחקר על ניתוחים קיסריים והשמנה מפורסם בגליון יולי-אוגוסט של כתב העת הרפואי International Journal of Obesity.

 

העולם הולך ומשמין... אמנם ארה"ב כבר לא מובילה באחוז השמנים, אך עדיין 73% (!) מהאוכלוסיה נחשבים כסובלים מהשמנת יתר. הנתון המדאיג ביותר: 40 מיליון ילדים בעולם מתחת לגיל 5 כבר נחשבים שמנים ברמה מסוכנת

 

הנקה מחסנת מפני ADHD?... אם חסרים לכן רגשות אשם, מחקר ישראלי טוען, שהנקה מעניקה לילדים הגנה מפני התפתחות הפרעת קשב וריכוז בשלב מאוחר יותר בחיים

 

איך אתם נראים בעיני הילדים שלכם?

 

לעמוד הראשי

 

צילום: freedigitalphotos.net

 

הוסף תגובה חדשה