התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - הורות

עושים הורוּת בעברית במנהטן
שרות ILUSA | פורסם: 30.10.2014 03:24
פרויקט "חופשי במנהטן" מציע בין שלל פעילויותיו גם סדנה בעברית להורים ישראלים החיים בניו יורק בהנחייתה של הפסיכולוגית הישראלית-אמריקנית חלי ברק שטיין

חופשי במנהטן

משפחה שכזאת

עוד לפני ראש השנה פתחו בפרויקט "חופשי במנהטן" את פעילויות השנה החדשה.

אחת הפעילויות הפופולאריות של הפרויקט היא סדנת ההורים שמנהלת הפסיכולוגית הישראלית-אמריקנית חלי ברק שטיין. בסדנא שתתקיים ב-11 בנובמבר, למשל, היא תייעץ כיצד לשפר יחסי אחים ואחיות בבית – שיריבו פחות ויסתדרו יותר.

"משאלתו של כל הורה היא שילדיו יסתדרו ביניהם", מסבירה חלי. "כשאחים ואחיות הם חברים טובים, זה נותן תחושה של הצלחה בחינוך, וגם נוחות ורוגע בבית. בהרצאה בנושא אני מסבירה את מהות יחסי האחים בתוך ההקשר המשפחתי, מדוע יש קשיים בלתי נמנעים, ומה הציפיות הריאליות שצריכות להיות להורים. ואביא המלצות לטכניקות שהוכחו כיעילות בהתמודדות עם מריבות אחים, קנאה, תחרות, תלונות על קיפוח, ומריבות בין הורים שנגרמות בגלל מריבות אחים".

הנה כמה המלצות מעניינות של חלי ברק שטיין (בתצלום מימין):

* קבלו את העובדה שמידה מסוימת של קנאה ותחרות תמיד תהיה בין אחים ואחיות. אין קסם שניתן לעשות, או פעולה חד פעמית שתעלים את המריבות והמתח. יש קנאה, יש תחרות, יש לעיתים אי התאמה בין ילדים, אח בכור 'מאבד' את כס המלכות לאחיו הקטן שנולד, הצעיר מקנא בבכור המוכשר, ועוד תופעות בלתי נמנעות שצריכים ללמוד לחיות איתן בלי לאבד שליטה ולחוש כשלון הורי".

* הפרידו בין היחסים שהיו לכם עם האחים שלכם בילדות, לאלו של ילדיכם. למשל: אם האם הייתה האחות האמצעית ותמיד הרגישה מקופחת, אולי היא תקיפה מדי בתגובותיה לבתה הבכורה וכל הזמן מפצה את בנה האמצעי שחס וחלילה לא ירגיש מוזנח.

אל תתערבו במריבות האחים, אבל שימו גבולות לנזקים. ברוב מריבות האחים, ההורים הם הקהל. הילדים רבים ורצים להורים להתלונן, דורשים מהם להיות שופטים בקרב ביניהם. רצוי לא להתערב. שיסתדרו, שילמדו לריב ולהתפייס, שילמדו להתחלק, שילמדו להתמודד עם הקנאה והתחרות - שיעור טוב לחיים, וחשוב שלא הכל יעבור דרך ההורים.

"המשימה  להיות הורה לעיתים אינה פשוטה", אומרת חלי להורים המשתתפים בסדנאותיה, "ומטרתי היא להוציא הורים מוצלחים ומסופקים יותר, שחוזרים הבייתה לילדיהן עם אנרגיה חיובית להמשך העבודה איתם".

חלי ברק שטיין היא פסיכולוגית חינוכית החיה בניו יורק, מחברת הספרים "בגובה העיניים", "תקשיבו לי רגע" ו"כשהילדים יוצאים מהבית" ומייעצת להורים, משפחות וזוגות.

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

לכל הכתבות החדשות

צילום אילוסטרציה: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה