התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - הורות

"שפה היא לא רק מילים"
מאת: שי בר | פורסם: 02.02.2016 21:24
16,000 משפחות מ-49 מדינות ברחבי ארה"ב מנויות על "ספריית פיג'מה באמריקה" ומקבלות מדי חודש לא רק ספר במתנה, אלא גם "סיפור בהפעלה"

ספריית פיג'מה באמריקה

"חוזרים הביתה מהגן, פותחים את תיבת הדואר ובפנים מחכה לנו מעטפה לבנה. הבת שלי שולפת אותה ורואה את שמה. בהתרגשות רבה היא פותחת את המעטפה ומגלה בפנים מתנה – ספר בעברית שהוא רק בשבילה. אני כבר יודעת שאני אקריא לה אותו שוב ושוב, לפני השינה בימים הקרובים".

זו עדות אחת מיני רבות לחוויות של משפחת ספריית פיג'מה באמריקה.

ספריית פיג'מה באמריקה החלה בהשראת ספריית פי.ג'י האמריקאית. ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית (IAC) בשיתוף עם קרן משפחת אדם וגילה מילשטיין, אשר חברו לקרן הרולד גריספון, אימצו את התוכנית וחיברו אותה לשורה ארוכה של תוכניות חינוכיות המחברות את הקהילה הישראלית-אמריקאית לבניית הזהות היהודית, הערכה לתרבות ולערכים היהודיים.

"שפה היא לא רק מילים, היא מביאה עמה תרבות וכללים של התנהלות חברתית", אמרו מייסדי התוכנית. שיתופי הפעולה של התוכנית עם ארגונים פילנתרופים וארגונים יהודיים מקומיים מהווים חלק חשוב בהצלחה ובהרחבת התוכנית לקהלים חדשים.

"אנגלית יש לבת שלי בכל מקום, ואחד הדברים המיוחדים שיש לה בבית זו השפה העברית ואותי כמספרת", מעידה הילה המשתייכת למשפחת ספריית פיג'מה באמריקה. "בתור מישהי שגדלה בישראל יש לי קשר רגשי לשפה, למילים, לחוויות בספרים - ואת זה אני מביאה דרך הספרים לבת שלי כאשר אני מספרת לה אותם".

ספריית פיג'מה באמריקה

הצעות לפעילויות ונושאים לשיחה

משפחת ספריית פיג'מה באמריקה מונה כיום 16,000 משפחות מ-49 מדינות ברחבי ארה"ב המנויות לתוכנית ונהנות בדיוק מהחוויות הללו.

הפרוייקט ייחודי ומיועד לילדים בגילאי 2-8 עם הורה דובר וקורא עברית אחד לפחות. הנרשמים מקבלים ספר ישירות לביתם אחת לחודש בכל מהלך שנת הלימודים. הספרים ראו אור בישראל ונבחרו ע"י ועדת מומחים שכללה מורים, מחנכים לגיל הרך ונציגים של משרד החינוך הישראלי.

הספר אינו רק "ספר", הוא בעצם "סיפור בהפעלה": כל ספר מכיל מדריך להורים עם הצעות לפעילויות ונושאים לשיחה ולהעשרת חווית הקריאה. פעילות מלאה סביב הסיפור מעלה את החוויה שלב אחד למעלה; ובתום שנה, זוכה הילד לספריה העברית האישית שלו.

עבור הדור השני והשלישי של הקהילה

"בתקופה שבה מאות אלפי ישראלים עברו לארה"ב והשתקעו עם משפחותיהם כאן, בכוונה להטמיע את המסורת היהודית, הערך של ספריית פיג'מה באמריקה הופך להיות משמעותי" - אומר אדם מילשטיין, מייסד ושותף פעיל של הפרוייקט. "זוהי תכנית שנבנתה עבור הדור השני והשלישי של הקהילה הישראלית-אמריקאית, כדי לשמור, לחזק ולהעמיק את הקשר למסורת היהודית בפרט ולשפה העברית בכלל.

"זהו תהליך ארוך ואינטנסיבי שאיננו מסתיים בהקשבה לסיפורים בעברית לפני השינה. הוא חלק ממכלול שלם של עשייה, אשר מטרתה היא לבנות קהילות ישראליות-אמריקאיות עם זיקה לשפה העברית ולעזור במיוחד לאלו אשר אינם קשורים למוסדות יהודים ועדיין צמאים לתרבות, למסורת היהודית ולחינוך היהודי".

"מספר המשתתפים בספריית פיג'מה באמריקה גדל באופן משמעותי", מספר אדם מילשטיין על מה שהתחיל כתכנית פיילוט לפני כמה שנים. "התחלנו בשנת 2010 בתפוצה אל כ-1,000 משפחות. ההתעניינות גדלה והביאה אותנו לחפש משאבים נוספים להגדלת התוכנית וקהלי היעד, כאשר מעבר למשפחות המשתתפות התרחבה התוכנית גם לבתי ספר ומוסדות חינוכיים".

"הפידבקים שאנו מקבלים מהקהילה מחממים את הלב", מספרת עדי מצוות ספריית פיג'מה באמריקה. "אנחנו יודעים כי הביקוש להצטרפות לתוכנית גדול ושמחים להרחיב את מספר המשפחות המשתתפות לקראת שנת הלימודים הבאה".

להרשמה ופרטים נוספים

הכותב שי בר הוא מנהל שיווק מטעם ארגון ה-IAC

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה