התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - הורות

3 טיפים ליום הראשון ללימודים
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 30.08.2017 10:25
הכנה לכיתה א' מתחילה עוד הרבה לפני הראשון לספטמבר.איך תעזרו לקטנים שלכם לצלוח את היום הראשון במסע שימשך 12 שנים?

היום הראשון ללימודים הוא אירוע מרגש עבור הילדים וההורים כאחד. על מנת לעבור אותו בצורה נכונה צריך לבצע הכנה מוקדמת, אך בעיקר להגיע מוקדם בתאריך המיועד ולא לוותר על פגישה אישית עם צוות המורים והמחנכים. הנה המדריך שיעזור לכם

הכנה לכיתה א' מתחילה עוד הרבה לפני הראשון לספטמבר. ברוב בתי הספר היסודיים ברחבי הארץ עורכים אירועים מיוחדים לילדים שעומדים להתחיל את שנת הלימודים הראשונה בחייהם, מלווים את ההורים עם תשובות לשאלות הנפוצות ומעמידים לרשותם כלים להתמודדות מוצלחת עם המשימה. עם זאת, עדיין מדובר באירוע מרגש בעל משמעות אדירה עבור כל המשפחה.

אז איך נערכים ליום הראשון ללימודים ומה אפשר לעשות כדי להקל על היקר לנו מכל? הנה 3 טיפים בסיסיים ויעילים:

1. הגיעו מוקדם

זה אמנם נראה כמו טיפ טריוויאלי, אך אתם כמובן לא היחידים שמתחילים את שנת הלימודים ויחד איתכם עוד מאות אלפי הורים לילדים ברחבי הארץ. ההשלכות בפועל עלולות להיות עמידה בפקקים ועיכובים מיותרים בשערי בית הספר, רגע לפני שאתם עושים את הצעד הקריטי לכיתות.

הגעה מוקדמת גם תאפשר לכם להקדיש זמן להשתהות עם הילדים. לא משנה עד כמה הילדים שלכם פופולאריים מבחינה חברתית, הימים הראשונים מתאפיינים בקשיים מסוימים. אם תהיו לידם כחלק בלתי נפרד מתהליך הכנה לכיתה א' תוכלו להעניק להם תחושת ביטחון.

2. ערבו את הילדים בהכנת התיק

כל ילד מגיב אחרת ליום הראשון ללימודים והתפקיד שלכם כהורים הוא לספק תמיכה וסיוע. אחת הדרכים לעשות זאת היא לערב את הילדים בדברים הקטנים, כמו למשל הכנת התיק, הכנסת המחברות, כתיבת שמות, בחירת הבגדים וכן הלאה.

המעורבות של הילד תמנע ממנו תחושה שבה הוא הולך לקראת הלא מודע. בנוסף, היא תעלה את הסיכוי לכך שהוא יגיב באופן סבלני לקשיים הנלווים של השבועות הראשונים. הסבלנות מתחילה כמובן בדוגמא אישית שלכם, אך היא דורשת מעורבות ושיתוף פעולה בין כל הצדדים.

3. היכנסו לכיתה

אל תשאירו את הילד בפתח בית הספר והיכנסו יחד אתו לכיתה. אם יש לכם מספיק זמן, תוכלו לערוך סיור קצר בבית הספר ולפגוש את הצוות החינוכי והניהולי. סביר להניח שאת חלקם עוד פגשתם קודם לכן, אך ביום הראשון ללימודים הכל נראה אחרת. הילד גם צריך לראות את הדינאמיקה שלכם מול צוות המורים על מנת להרגיש בטוח יותר וסביר להניח שבשלב הזה הוא עדיין יגלה ביישנות.

בסופו של דבר, היום הראשון ללימודים קשה לכולם אבל יש לו משמעות גדולה בכיתה א'. הכנה לכיתה א' מתחילה מספר שבועות מראש ומתייחסת להיבטים פדגוגיים, חברתיים ורגשיים ובעזרתה ניתן להגדיל את הסיכוי להשתלבות מהירה. כמו כן, ההכנה תקבע את קצב ההתאקלמות של הילד בבית הספר ואת שביעות רצונו.

 

הוסף תגובה חדשה