התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - הורות

מתי הזמן הנכון להכניס את הרך הנולד לפעוטון?
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 31.12.2017 15:48
שילוב שיקולים כלכליים ומגוון האפשרויות שעל הפרק. הנה המאמר שיסביר לכם למה אינכם לבד וייתן טיפים להחלטה נכונה

לפי דוח על הריון ולידה של המועצה הלאומית לשלום הילד משנת 2015, ילדים בגילאי 0-6 מהווים 37% מכלל הילדים בישראל. כך לדוגמא בשנת 2013 נולדו בישראל כ-172 אלף תינוקות ובשנת הלימודים תשע"ד שהו כ-117 אלף ילדים בגילאי 0-3 במסגרות חינוך לגיל הרך בפיקוח של משרד הכלכלה.

הנתונים מראים שאחוזי הילודה בישראל עולים ויחד איתם גם הנוכחות של הילדים בגני החובה. מצד שני, הם לא ממש פותרים את שאלת מיליון הדולר עבור הורים לתינוקות: מתי והאם בכלל להכניס אותם לפעוטון. לצערנו אין על כך תשובה חד משמעית וכל הורה נדרש לקבל החלטה לפי ראות עיניו ותפיסת עולמו.

מה אומרים במשרד הבריאות?

המציאות הכלכלית מחייבת את רוב האימהות לחזור לעבוד לאחר 3 חודשים או מקסימום חצי שנה. למרות הרצון של אימהות רבות להישאר עם התינוק בבית, זה פשוט לא אפשרי. הדילמה היא בין תשלום סכום גבוה למטפלת לבין העברת הילד בגיל חצי שנה לפעוטון, משפחתון או מעון. בנוסף, במשרד הבריאות אין המלצות או הנחיות מפורשות לגיל הכניסה לפעוטון וההחלטה היא של ההורים בלבד.

במשרד התמ"ת הצהירו בשנת 2011 שבמעונות המוכרים והמפוקחים על ידיו שוהים כ-83 אלף תינוקות מגילאי 3 חודשים עד שנתיים ו-9 חודשים, בעוד במעונות פרטיים שוהים 21.5 אלף ילדים ובמשפחותונים פרטיים עוד 22 אלף ילדים. סך הכל יש בישראל כ-4,000 מסגרות פרטיות ואין נתונים על ילדים ששוהים אצל מטפלת פרטית.

טיפים לקבלת החלטה מושכלת

כ-70% מהיהודיות החילוניות בישראל יוצאות לעבוד גם אחרי שהן הופכות לאימהות לתינוקות רכים. עבורן הוקמו מעונות יום מסובסדים שבהם הילדים יכולים לשהות משעה 07:00 עד 16:00 או 17:00, בתנאי לתשלום שכר שהייה של כ-2,000 ש"ח לחודש לפעוט עד גיל שנה ו-3 חודשים וכ-1,500 ש"ח לילד עד גיל 3. הבעיה היא שמדובר במוסדות יום שבהם מספר גדול יחסית של ילדים, מה גם שהפיזור הגיאוגרפי שלהם בארץ לא עונה על הצרכים של כל ההורים.

כך או אחרת, אף מסגרת יום לפעוט לא יכולה להבטיח לא בצורה מובהקת איכות חיים ותנאים אידיאליים. הורים צריכים לבחור בין האופציות לפי שיקולים כמו עלות כספית, פגיעה בעבודה, מרחק גיאוגרפי, המלצות מצד חברים או בני משפחה ואפילו תחושת בטן.

יתרה על כך, תינוק שייכנס לפעוטון בגיל מסוים עשוי לעבור חוויה אחרת לחלוטין מתינוק באותו גיל בפעוטון זהה. לכן בסופו של דבר השאלה היא מה מתאים להורים ובאיזה גיל הם מרגישים הכי בטוח להעביר את הילד למסגרת אחרת.

 

הוסף תגובה חדשה