התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - הורות

עשר סיבות לשלוח את הילד לבית ספר יהודי דווקא בארה''ב
מאת הסופר והמורה: הרב אלחנן פופקו | פורסם: 13.02.2018 11:12
עונת ההרשמה לבתי ספר בשיאה. דווקא עכשיו חשוב להבין מה הסיבות שבגללם חשוב לשלוח לבית ספר זה או אחר. אספנו עבורכם עשר סיבות לבחירה דווקא בבית ספר יהודי

עונת ההרשמה לבתי ספר בשיאה. דווקא עכשיו חשוב להבין מה הסיבות שבגללם חשוב לשלוח לבית ספר זה או אחר. אספנו עבורכם  עשר סיבות לבחירה דווקא בבית ספר יהודי:

מצויינות אקדמית

מחקרים ספורים מראים כי ילדים שהולכים לבתי ספר פרטיים בעלי השתייכות דתית בארה''ב עשויים להצליח ברמה גבוהה יותר מאשר אלו שאינם. וויליאם ג'יינס מהתאחדות בתי הספר הפרטיים באמריקה (CAPE)מתאר את שיעורי ההצלחה הגבוהים של ילדים שהולכים לבתי ספר פרטיים בעלי השתייכות דתית—אחוזים גבוהים יותר מאשר פאבליק סקול וצ'ארטר סקול. ילדים שהולכים לבתי ספר פרטיים קתוליים או יהודים הם בדרך כלל ברמה אקדמית של כשנה מעל חבריהם שאינם הולכים לבתי ספר שכאלו. רוצים הצלחה? תחשבו על בית ספר יהודי. בוגרי בתי ספר יהודים מתקבלים לאוניברסיטאות מהמדרגה הראשונה מהארווארד ועד UCLA. מחקרים על הרמה האקדמית בבתי ספר יהודים מראים שהם ברמה הגבוהה ביותר. מעבר לזאת בבתי הספר יש התמקדות חזקה בנושא האוניברסיטאות ותהליך הקבלה.

king David primary

עברית

לישראלים במיוחד חשובה מאוד ידיעת העברית. ברוב המכריע של בתי הספר היהודים בארה''ב יש דגש חזק מאוד על הוראת השפה העברית. רבים מהם דורשים מהמורים ללמד בעברית והשפה והתרבות העברית מושרשים בילדים מגיל צעיר. רוצים שהילדים יוכלו לדבר עם סבא וסבתא ולתקשר עם הבני דודים בהרצליה? עוד סיבה טובה לשלוח לבית ספר יהודי.

ישראל

מי לא ראה בני נוער—גם יהודים-- באירופה וגם בארה''ב צועקים, מפגינים, ונלחמים בעד הדה-לגיטימציה של ישראל. קיומה של מדינת ישראל היא כבר של ענין של קונצנזוס—אפילו בארצות הברית.  מחקר מקיף של אוניברסיטת ברנדייס מראה על קשר ישיר בין מערכת החינוך שבו נמצאים ילדים יהודים והתמיכה שלהם מאוחר יותר במדינת ישראל. תלמידי בתי ספר יהודים נושאים בגאווה את דגל ישראל ורבים מהם נוטלים חלק בפעילות פרו-ישראלית. לא צריך דוגמא יותר ברורה מאשר מצעד התמיכה השנתי במדינת ישראל בשדרה החמישית בניו יורק שבו למעלה מ80% מהצועדים הינם תלמידי בתי הספר היהודים בניו יורק. רוצים ילדים שלא ירוצו לתמוך בBDS ובחרם על מדינת ישראל? בית ספר יהודי הינו מקום מצויין להתחיל בו.

התבוללות

המחקר האחרון של Pew Research Center  ב 2014 מראה כיוון מאוד ברור של התבוללות בארה''ב—במיוחד בקרב הדור היהודי הצעיר. אחוז ההתבוללות בקרב יהודים שאינם אורתודוקסים הינו גבוה מ 70% אחוז(!) מחקר של מכון ברנדייס מראה קשר ישיר בין כמות החינוך היהודי ואחוזי ההתבוללות. רוצים נכדים יהודים? בית ספר יהודי זה  מקום מצויין להתחיל בו.

חברים

הרבה מהאנשים ששולחים את הילדים לבית ספר יהודים מגלים שלא רק לילדים שלהם יש חברים חדשים. בתי ספר יהודים הינם בתי ספר לכל דבר, אך במובנים רבים יש להם מבנה קהילתי. הורים של תלמידים לומדים להכיר אחד את השני, חברויות נוצרות, וכן, במקרים מסוימים אפילו הזדמנויות של נטווריקינג וקשרים ארוכי טווח. תלמידים שלי בבית ספר, שומרים על קשר עם חברים ומורים, הרבה מעבר ליום סיום הלימודים. החום, האכפתיות, והקשר המתמשך שיש בבתי ספר יהודים בארה''ב, הם אוצר שאין לו תחלופה בעולם כל כך מהיר וחסר מנוח. קשרים כאלו טובים לילדים, וטובים גם לכם. הילדים שלכם יכירו חברים שיישארו חברים טובים שלהם למשך כל החיים, דבר שאי אפשר להתעלם ממנו.

נכדים

נכון, רובנו לא חושבים על נכדים כשהילד עוד ביסודי. למרות זאת חשוב לדעת כי המחקר מראה כי לילדים שהלכו לבית ספר יהודי יש סיכוי של 80% להתחתן עם בן או בת זוג יהודים (בהשוואה ל30% ופחות של מי שלא). אחרי 7-12 שנה בבית ספר יהודי אחוזים אלו עולים ללמעלה מ 90% אז איך אמר לי אבא שעובד נורא קשה כדי שילדיו ילכו לבית ספר יהודי במנהטן? "אנחנו מעדיפים לעשות את ההשקעה עכשיו בגיל צעיר מאשר לעבור את ההפסד כשהילד יגדל". חשוב לציין כי אותו מחקר מראה כי ילדים שהולכים לבית ספר יהודי אינם מוגבלים מבחינה חברתית ומאוחר יותר באוניברסיטה מפתחים קשרים חברתיים עם כולם—יהודים ולא יהודים. הילדים לומדים לבנות זהות חזקה המאפשרת להם להכנס לעולם הגדול בביטחון ומוכנות מלאה.

Shalom Aleichem College

בשביל עצמכם

כששולחים את הילדים לבית ספר יהודי בארה''ב, זה לא רק חויה בשביל הילד. אני תמיד מתרגש כשאני רואה הורים ישראלים צועדים בגאווה במצעד התמיכה השנתי בישראל בניו יורק, לצד ילדיהם שנמצאים בבית ספר יהודי כאן. ערבי שירה, color war, שבתונים, וקריאה ביחד, הינם חוויה בית ספרית מאוד מיוחדת עבור ילדנו—אך גם עבורנו.

Denver Jewish Day School

גאווה

לא נעים לדבר על זה, אבל גזענות ואנטישמיות חיים ונושמים גם במקום שהייתם הכי פחות מצפים לראות אותם. מבתי ספר יוקרתיים בניו יורק, ועל לבתי ספר באטלנטה, רוד אילנד ואוהיו נרשמים אירועים אנטישמים ברמה גוברת והולכת. הפתרון הוא לא להתחבא אלא להלחם בתופעה. אך בכל זאת, כאשר השיקול הוא ילדות שמחה ומאושרת, ביטחון עצמי, גאווה יהודית, אין כמו בית ספר יהודי בשביל ילד יהודי. מחקר נוסף מראה כי לבוגרי בתי הספר היהודים יש סיכוי גבוה בהרבה להיות בעלי תפקיד מנהיגות בקהילה היהודית בארה''ב.   

יהדות

כי אנחנו יהודים כבר למעלה מ3000 שנה ומאוד קשה לגדל ילד יהודי בלי חינוך יהודי מחוץ לגבולות מדינת ישראל. כשסבי, הרב ברוך פופקו, נשיא הפועל המזרחי בארה''ב, נפגש עם רה''מ גולדה מאיר היא אמרה לו  כי אחרי הדאגה לביטחון ועתידה של מדינת ישראל הדבר הכי חשוב—והיחיד שיכול להמשיך את עתיד העם היהודי—הוא נושא בתי הספר היהודים. מחקרים מראים כי בתי ספר יהודים הם הדרך האפקטיבית ביותר לשמור על הזהות היהודית מחוץ למדינת ישראל.

הסופרת רבת המכר אלינה אדאמס כותבת  מאמר קורע לב על זה שהיא שלחה את הילדים שלה לבית ספר יהודי ועל ההיבטים שאינם ניתנים לשינוי שיש בזה אז אם חשוב לכם שילדכם יהיה יהודי, בית ספר יהודי הוא המקום שלכם.

 

יחס אישי

אנדריאה מוסקוביץ החליטה שהיא מוציאה את הבן שלה מפאבליק סקול במיאמי ורושמת אותו לבית ספר יהודי. הסיבה? " זה לא שנמשכתי ליהדות בבית הספר היהודי, זה שנרתעתי מחוסר האנושיות בפאבליק סקול''. כמורה בבית ספר יהודי אני תמיד מתרשם ממיילים שאני מקבל מאוחר בלילה 'בת משפחה של תלמיד X  חולה מאוד, נא להתייחס אליו בסבלנות ועדינות''. החל ממצבים משפחתיים ועד הפרעות לימוד, תחביבים, מתיחות חברתית ועוד, בית ספר יהודי רואה את ילדיכם בשלימותם ולא כעוד מספר של תלמיד במערכת אוטומטית—דבר שקורה לעיתים קרובות בפאבליק סקול.

נכון, העלות של בתי ספר יהודים הוא גבוה יחסית ועלות שרובנו לא היינו רגילים אליו בארץ אבל חשוב לדעת שעוד לא נתקלתי במי שלא יכל לשלם וסורב בבית ספר יהודי. בית ספר יהודי זה השקעה, השקעה שמרוויחה לדורות.


הרב אלחנן פופקו הוא מורה, סופר, ורב. הוא נשיא האירגון איתן-רשת יהודית לישראלים אמריקאים. הוא מתגורר עם אשתו במנהטן

הוסף תגובה חדשה