התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - יחסים

יום האהבה: מה היא עושה לנו?
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 23.07.2013 02:31
ההורמון אוקסיטוצין - הורמון האהבה - מטשטש בנו את היכולות לזהות רמאויות ושקרים לא רק אצל בן הזוג, אלא גם ביחס לאחרים, מגלה מחקר ישראלי-אמריקני חדש

האהבה מטשטשת את החושים

בשורה אחת: בני זוג שאוהבים לא מרגישים כאשר בן הזוג משקר או מרמה אותם. לא משום שהם 'עיוורים', אלא בגלל הורמון אחד, אוקסיטוצין (Oxytocin), שלא במקרה מכונה "הורמון האהבה".

פרופסור אייל וינטר מהמרכז לחקר רציונאליות באוניברסיטה העברית בירושלים, וד"ר שלמה ישראל מאוניברסיטת דיוק בארה"ב, הוכיחו במחקר חדש שפרסמו (איך לא) ביום האהבה (החל השנה בסתם יום של חול), כי האוקסיטוצין - המופרש בקרב גברים ונשים בזמן התאהבות ובקרב נשים לאחר לידה - גורם לאבד מהיכולת ומהמוטיבציה לזהות רמאויות ושקרים.

המחקר בחן 84 נבדקים. מחציתם שאפו תרסיס אוקסיטוצין, ומחציתם שאפו תרסיס פלסבו (ללא ההורמון). זמן קצר לאחר מכן התבקשו כל הנבדקים לצפות בשעשועון האמריקני הפופולארי 'Friend or Foes' - שבו 2 שחקנים יכולים לחלוק ביניהם סכום כסף או לגנוב את כולו לעצמם. טרם הבחירה משוחחים השחקנים חצי דקה.

המחקר הראה כי הנבדקים שלא שאפו את האוקסיטוצין הצליחו להבחין - מעבר לרמת ניחוש, על סמך הבעות פנים ושפת הגוף של המשתתפים בתכנית - מי מבין המשתתפים יבחרו לחלק את הכסף עם המתחרה השני ומי מבין המשתתפים רק מבטיחים שיחלקו את הכסף אך בפועל ישקרו ויבחרו לגנוב את כל הכסף.

הנבדקים ששאפו אוקסיטוצין התקשו יותר לזהות את ה'שקרנים' שבמשחק. המחקר מצא עוד, כי הם גם הזדרזו להחליט ביחס למשתתף שמולם אם הוא שקרן או דובר אמת, ולא התעמקו בשאלה כמו שואפי תרסיס הפלסבו.

מסקנה: האהבה גורמת לנו להתנהג בנאיביות, אך לא גם לאהובינו האחד והיחיד, אלא לאנשים נוספים שאנו אוהבים ברמות שונות של אהבה.

מה עושים? אין מה לעשות. אנחנו לא יכולים לשלוט ברמות האוקסיטוצין שהמוח שלנו מייצר. פרופסור וינטר מציע, אם כך, שנשתמש יותר ב... שכל שלנו.

 

המחקר מפורסם בגליון החדש של כתב העת הפסיכולוגי Psychological Science

 

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק שלנו ותתעדכנו בכל דבר חדש

 

 מבחן עצמי לזיהוי בגידות: החוקר הפרטי הוותיק יהודה ויצמן משתף את גולשי ILUSA במבחן קצר שבו 8 שאלות שהוא עורך ללקוחות המבקשים לדעת אם בן או בת הזוג שלהם בוגדים בהם

 

כל הסיפורים החדשים על ישראלים באמריקה - בחדשות, בעסקים ובכלכלה, בחברה, בפוליטיקה ובפילנטרופיה

 

לעמוד הראשי

 

צילום: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה