התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - יחסים

מה קורה כשנפרדים ואחד מבני הזוג חוזר לארץ?
שרות ILUSA | פורסם: 22.06.2016 01:36
תופעה נפוצה בקרב ישראלים שחיים בארה"ב, היא שבמקרה של פירוד אחד מבני הזוג חוזר לישראל והשני נשאר בארה"ב ואינו רוצה לשוב לארץ אפילו לא בשביל 'רק' להתגרש

אם אין ברירה, מתגרשים


תופעה נפוצה בקרב ישראלים שחיים בארה"ב, היא שבמקרה של פירוד - אחד מבני הזוג חוזר לארץ ואילו בן הזוג השני נשאר בארה"ב אינו רוצה לשוב לארץ אפילו לא בשביל 'רק' להתגרש.

כששואלים את בן הזוג שנשאר בארה"ב למה זה כך, מקבלים שורה ארוכה של סיבות - החל מ'בעיות ויזה' כאלה ואחרות ועד 'עבודה'. רבים חוששים שבן הזוג הפרוד יוציא נגדו, ו/או נגד ילדיהם המשותפים, צו עיכוב יציאה מהארץ מסיבות שונות.


אז כיצד אפשר להתגרש? איך משיגים גט? איך מחלקים את הרכוש המשותף? איך מגיעים להסדר דמי מזונות ילדים? ומה עם האישה? ומה עם הסדרי ראיה? האם לבתי הדין הרבנים בישראל יש בכלל סמכות או יכולת לדון בנושאי גירושים כאשר אחד מבני הזוג אינו חי בישראל?

עו"ד יצחק-ארז קרט: "בישראל לבתי הדין הרבניים יש סמכות בלעדית בכל נושאי הגירושים - כלומר: הגט והכתובה. בנוסף יש בידם סמכות מקבילה לבתי המשפט לענייני משפחה בנושאים של חלוקת הרכוש, קביעת מזונות לאישה ומשמורת על הילדים כולל הסדרי ראיה. המשמעות היא, שכל זוג יהודים נשואים - בין אם התחתנו כדת משה וישראל או בנישואים אזרחיים, חייבים להתגרש בבתי הדין הרבניים.

"כבר שנים אני מבצע הליכי גירושים, כולל קבלת או מתן גט, באמצעות 'שליח' שנשלח לבן הזוג הנמצא בארה"ב. בתי דין ברחבי ארה"ב אשר זוכים לאמונם של בתי הדין הרבניים בישראל ומשמשים כשלוחם בארה"ב. בתי דין אלו יכולים לבצע חקירת עדים בשם בתי הדין הרבנים בישראל ולקבל או לתת גט.

"גם בתי המשפט לענייני משפחה בישראל מאפשרים התנהלות מול בן/בת זוג בחו"ל, וזאת באמצעות הקונסוליות והשגרירות הישראלית בארה"ב".

 

עו"ד יצחק-ארז קרט, מומחה לגירושים

עו"ד קרט (בתצלום למעלה) מספר, כי לאחרונה התקבלה גושפנקה מבית המשפט הגבוה לצדק בישראל (בג"צ), כי לבית הדין הרבני יש סמכות לדון בתיק גירושין גם אם הוא מתנהל  בבית משפט לענייני משפחה בחו"ל.

"במקרה שביה"מ דן בו, בני זוג יהודים, שנישאו בצרפת בנישואים אזרחיים, נפרדו, והאישה הגישה תביעת גירושים בבית המשפט לענייני משפחה בצרפת, שבה נכללו נושאי המזונות והרכוש. בית המשפט הצרפתי קבע, כי האישה זכאית למזונות אישה זמניים, וטען שיש לו סמכות לדון גם בנושא חלוקת הרכוש של בני הזוג.

"מאידך ובמקביל, קבע בית דין הרבני בישראל, באותו תיק ממש, כי לו נתונה הסמכות לדון בסוגיות הממוניות שבין בני הזוג, ואת ההחלטה הזו אישר גם בית הדין הרבני הגדול.  קביעת בית הדין בישראל היתה שהאישה מחוייבת להתגרש מבעלה ואינה זכאית לקבל תוספת כתובה ומזונות אישה.

"האישה מיהרה לפנות לבג"ץ, כדי שיורה לבית הדין הרבני בישראל להימנע מלדון ולהחליט בנוגע למזונותיה ולחלוקת הרכוש בינה לבין בעלה, בטענה שאין לו סמכות לעשות זאת. כאמור, בג"צ דחה את העתירה וקבע כי לבית הדין הרבני יש הסמכות לדון בענייני רכוש ומזונות בנוסף לסמכותו לדון בגירושי בני זוג (הגט והכתובה)".

להיזהר מעצות אחיתופל

לפניכם מדריך קצר למתגרש/ת, באדיבות משרד קרט ושות' - עורכי דין לענייני משפחה וגירושין, מה לעשות ומה לא לעשות בשום פנים ואופן בעת הליך גירושין.

"יצרנו את המדריך עקב טעויות של מתגרשים שאנו מתמודדים איתן יומיום, שקיבלו כל מיני עצות אחיתופל למניהן מהשכן שמבין, מהשכנה שהתגרשה בדיוק עכשיו, מקרוב משפחה וכיוצ"ב", אומר עו"ד עו"ד יצחק-ארז קרט.

1. עצות של קרובים ויועצים למיניהם, אנשים שעברו בדיוק "אותו סיפור" עשויות לגרום נזק גדול ולפעמים בלתי הפיך. גם מי שעבר בעצמו גירושים או הליכים אחרים אינו יודע הכל. אין מקרה אחד זהה לשני ולכל משפחה נתונים עובדתיים שונים שבאים לביטוי שונה בהליכים.

2. הכי חשוב לא לעשות שימוש כלשהו בילדים כנגד בן/ בת הזוג. לא להסית  את הילדים כנגד בן/בת הזוג, לבקשם לרגל עבורכם ו/או לנקוט עמדה לטובתכם. חשוב להבין, כי הנפגעים העיקריים בכל התהליך הם הילדים. לכן יש להבהיר לילדים, שהפרידה היא מבן הזוג השני ולא מהם. ובכלל, עדיף לשתף אותם כמה שפחות בתהליך. חשוב לשמור על הילדים בעת הגירושים

3. עשו חשבון נפש עם עצמכם: האם באמת אתם רוצים להתגרש? האם זה לא משבר זוגי שניתן לפתור בהליך גישור גירושין ו/או בטיפול זוגי. פירוק משפחה זה דבר לא פשוט ועורכי הדין במשרדנו מקפידים לא לדחוף את לקוחותינו לשם כשאין צורך לכך, ובטח לא ללבות את האש. חשוב לערוך חשבון נפש לפני פתיחת הליכי גירושים.

4. בשום פנים ואופן לא לפעול על סמך עצות של מ"מביני דבר" למיניהם . לפני הליכים משמעותיים בחייכם חשוב לקבל ייעוץ מקצועי אשר יעזור לך לתכנן את צעדיכם בחכמה, להגן על זכויותיכם ולהבהיר את מצבכם המשפטי. יעוץ משפטי טוב בתחילת תהליכי גירושין יכול לחסוך כסף רב בהמשך. היזהרו מכאלה שחושבים שהם מבינים בגירושים.

5. שימרו על חשאיות. לשמירה על סודיות חשיבות מכרעת בהליך זה. לדאבוננו הרב אנשים שחשבנו שאנו מכירים ובנינו איתם משפחה מתנהגים לפעמים בצורה שפלה ומעלימים מסמכים ורכוש, לוקחים (אפשר אף לומר גונבים) חפצים יקרי ערך, גם אם אפילו מדובר בערך ממוני נמוך אך בעל ערך רגשי גבוה רק בשביל להתנקם בבן הזוג השני. שלא לדבר על ריקון חשבונות בנק, והעלמת נכסים גדולים כגון דירות וכיוצ"ב. על זה יש להוסיף את העובדה כי די בחשד של בן הזוג, בכדי להוביל את בן הזוג השני להגשת תביעה, בניסיון להקדים ב"מירוץ הסמכויות". יש להדגיש כי מי שפועל ראשון זוכה ביתרון נוסף, בכך שהוא זה שמכתיב את "סדר היום" של ההליך, והוא מכריח את הצד השני להיכנס למגננה. חשוב מאד שאתם תכתיבו את המהלכים.

משרד עורכי הדין קרט ושות' מתמחה בהליכי גירושים וגישור גירושים, כולל כאלה הטומנים בחובם חלוקה של נכסים עסקיים מהותיים ונכסי קריירה.

עו"ד יצחק-ארז קרט ישמח להשיב לשאלות קוראים בטלפון (ישראל):077-4150027 ; וישיב לשאלות שיישלחו לפקס (ישראל): 057-7961991

או התחברו דיגיטלית באמצעות אתר האינטרנט שלו

מבחן עצמי לזיהוי בגידות... 

8 תשובות על הגירה, עבודה ועסקים בדרך לארצות הברית

לעמוד הראשי

הוסף תגובה חדשה