התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - יחסים

מחקר: גירושין הם כמו מחלה מדבקת
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 02.11.2013 01:27
מחקר סוציולוגי-דמוגרפי שעקב אחרי אלפי מקרי גירושין בארה"ב במשך 30 שנה, מצא כי אם חברים שלכם מתגרשים, הסיכוי שלכם עולה ב-75%. היזהרו מ"הידבקות חברתית"

בשורה אחת: גירושין בסביבה הקרובה מעלים עד 75% את הסיכוי שתתגרשו בעצמכם בעתיד הלא רחוק.

כך נמצא במחקר סוציולוגי-דמוגרפי נרחב, שנערך במחלקות לסוציולוגיה וסטטיסטיקה  באוניברסיטת בראון שברוד איילנד ומסתמך על נתונים שנאספו ב-30 השנים האחרונות מאלפי אזרחים אמריקנים שנכנסו להליך גירושין.

"גורם הסיכון" הגבוה להתגרש למי שנמצא בקירבת מתגרשים מוסבר במה שהחוקרים מכנים "הידבקות חברתית". תופעה זו מתקיימת גם, למשל, בהחלטה להביא ילדים שמושפעת במידה רבה מהחלטה דומה שקיבלו חברים ובני משפחה. היא מזכירה מאוד מחלה, שנדבקים בה ללא מגע פיזי – מספיק לשמוע על זוגות מוכרים, אפילו אם מדובר בהיכרות שטחית, כדי להעלות את הסיכוי של זוג מסוים להתגרש בעצמו.

למעשה, גילו החוקרים כי אפילו גירושים במעגל החברתי המשני ("חבר של חבר") מהווים גורם סיכון, ומעלים בכשליש את הסיכון לגירושים. ולדבריהם, אפילו לא צריך להכיר את המתגרשים כדי להסתחרר לתהליך גירושים פרטי.  

לטענת עורכי המחקר, זהו אחד ההסברים לעלייה בשיעור הגירושים בארה"ב בשנים האחרונות, עד שהגיעו למימדים שפסיכולוגים מגדירים כ"מגיפה".

הצד השני של המטבע: המחקר מצא שבדומה לאפקט המדבק של הגירושין, גם למערכות יחסים ונישואים מוצלחים בסביבה הקרובה מעלים את הסיכוי לקיים מערכת דומה בעצמכם.


המחקר התפרסם בגיליון החדש של כתב העת הסוציולוגי Social Forces

עכשיו זה מדעי: אם יש לכם ספקות - אל תתחתנו, כי זה לא יעבוד... במחקר ראשון מסוגו, שנערך במחלקה לפסיכולוגיה ב-UCLA, נמצא כי כאשר לנשים יש ספקות לפני הנישואים, החששות שלהן הם בדרך כלל סימן אזהרה לבעיות עתידיות
 

מחצית מהגברים בני 40 עד 70 סובלים מאי-אונות... על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, 16% מהגברים בעולם סובלים מבעיות זקפה, והצעירים אינם יוצאים מן הכלל. מהן הסיבות ומה אפשר לעשות

 

למוסף ישראלים באמריקה

מומלצי החודש בבתי הקולנוע בארה"ב וחדשים ב-DVD

למוסף סגנון חיים - בריאות, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות, על השולחן

 

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

 אילוסטרציה: freedigitalphotos.net

 

הוסף תגובה חדשה