התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - יחסים

זעם אוויר: מה גורם לנו להתעצבן בטיסות?
מאת: ״דוקטור״ נתי | פורסם: 07.05.2016 19:24
מחקר חדש מצביע שבמחלקת התיירים מתעצבנים יותר בגלל... המחלקה הראשונה. ואילו מעבר לפרגוד המחלקה היקרה מתעצבנים בגלל 'התיירים'

מנוחה קלה לפני ארוחת הגורמה, במחלקה הראשונה

בשורה אחת: נמצאה הסיבה העיקרית שגורמת לנו להתעצבן בטיסות - תופעה המכונה "זעם אוויר", והיא הפרדת המחלקות במטוס.

מחקר מרתק חדש בתחום ההתנהגות הארגונית, תהה מדוע אנשים במהלך טיסות נוטים לאבד את סבלנותם וקור רוחם, ובמיקרים רבים גם הופכים לפקעות של עצבים.

המידע, שנאסף במשך 5 שנים מחברות תעופה בינלאומיות גדולות, נותח במחלקה להתנהגות ארגונית באוניברסיטת טורונטו ובבית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת הרווארד במסצ'וסטס.

בסך הכל נמצא, כי מקרי "זעם אוויר" מתרחשים ביחס של 1.58 תקריות לכל 1,000 טיסות בקרב נוסעים במחלקת התיירים, ו-0.31 תקריות לכל אלף טיסות בקרב הנוסעים במחלקת עסקים או מחלקה ראשונה.

אך הגילוי שמביא את המחקר הזה לכותרות, הוא שתופעת "זעם אוויר" מתחוללת בסבירות גבוהה יותר בקרב נוסעי מחלקת התיירים שנאלצו לעבור דרך המחלקה הראשונה בדרך לכיסא הצפוף שלהם במטוס... ובה במידה בקרב נוסעי המחלקה היוקרתית יותר שנוסעי מחלקת התיירים עברו על פניהם.

ה'תיירים' שעברו בדרכם למושבם במחלקה הראשונה נטו להתפרצויות זעם בסבירות של 2.18 פעמים יותר בהשוואה לנוסעים שעלו היישר אל מחלקת התיירים מבלי לעבור במחלקה יוקרתית יותר.

ואילו נוסעי המחלקה הראשונה נטו להתפרצויות זעם בסבירות של 12(!) פעמים יותר אם נוסעי מחלקת התיירים חלפו על פניהם בדרכם למחלקתם הירודה.

בחלוקה לפי אופי המיקרים, נמצא כי נוסעים במחלקת תיירים היו בסבירות גבוהה יותר לסבול מהתפרצויות רגשיות, כגון התקפי חרדה... בעוד נוסעים במחלקה ראשונה נטו יותר להביע כעס או לשתות לשוכרה.

ההסבר: "המטוס המודרני הוא מיקרוקוסמוס חברתי דחוס של חברה מבוססת מעמדות, והשכיחות הגוברת של תופעת 'זעם אוויר' עשויה להיות מוסברת דרך נקודת מבט של אי-שוויון", כתבו מנהלי המחקר, המצטטים מחקרים בתחום הפסיכולוגיה המצביעים על כך שתחושות קיפוח ואי-שוויון עלולות להוביל אנשים להגיב באופן פעיל ועד להתפרצויות זעם.

את ה'תיירים' אולי אפשר להבין, אבל למה דיירי המחלקה הראשונה צריכים להתעצבן?

מנהלי המחקר מציעים את ההסבר, שכאשר נכפית על אנשים ממעמד חברתי גבוה יותר מודעוּת לסטטוס שלהם, הם נוטים יותר להיות אנטי-חברתיים, עקשנים, דרשנים ואכזריים.

המחקר פורסם בגליון החדש של כתב העת "Proceedings" היוצא לאור ע"י האקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: Facts And Benefits / Amandeuce / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה