התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - יחסים

כל מה שצריך לדעת על הסכם ממון בין ידועים בציבור
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 31.08.2018 13:06
קראו הכל על הנושא במאמר זה האם ידועים בציבור זקוקים להסכם ממון? מסתבר שכן. הסכם זה מסדיר את היחסים הכלכליים בין בני הזוג ומונע קונפליקטים עתידיים

השינויים במבנה המשפחה קלאסי בעשורים האחרונים נכרים היום גם בפסיקות המגיעות לבית הדין לענייני משפחה. זוגות שהחליטו לחלוק משק בית משותף, לעתים אף להביא ילדים לעולם, מבלי שיכנסו למוסד הנישואין הפכו ממחזה נדיר יחסית לדרך חיים נפוצה. הגדרת זוגות אלה כ"ידועים בציבור", בצורה מעט אירונית, עולה לדיון משפטי בדרך כלל לא בעת החיים המשותפים יחדיו אלא דווקא כאשר בני הזוג מחליטים להיפרד ודרך חלוקת הרכוש ביניהם מובילה למחלוקת.

מה לשון החוק בנוגע לרכושם של ידועים בציבור

החקיקה הנוגעת ל"ידועים בציבור" עדיין נבנית ואינה קבועה וחד משמעית, במיוחד לאור העובדה כי בכל מקרה בית המשפט נאלץ להכריע האם להגדיר את הזוג כ"ידוע בציבור", האם הייתה כוונה לשיתוף בנכסים (אם בנכס בו התגוררו יחדיו או בנכסים נוספים שצברו בני הזוג במהלך התקופה בה חיו יחד).

אחד האתגרים העומדים בפני בית המשפט הוא הקביעה מתי ניתן לקבוע כי הזוג החל בחייו המשותפים, משום שבניגוד לזוג נשוי לא קיים תאריך שבו תועדו הנישואין. לתאריך זה עשויה להיות משמעות כלכלית בפסיקות בית המשפט מכיוון שלעתים, לדוגמה, אחד מבני הזוג עשוי לטעון כי בעת שרכש או ירש נכס מסוים עדיין לא היה במערכת זוגית מחייבת ולכן אין עילה לטעון כי יש לחלק נכס זה עם בן הזוג השני. מחלוקת נוספת עלולה לעלות גם בנושאי ירושה אצל ידועים בציבור במקרה שאחד מהם הלך לעולמו.

הסכם ממון: גם בין ידועים בציבור

העובדה כי הקשר בין ידועים בציבור אינו חד משמעי ויכול להיות נתון לפרשנות שונה על ידי כל אחד מבני הזוג מעניקה משמעות רחבה לכלי שנועד להסדיר יחסי ממון בין שני בני זוג נשואים או במסגרת "ידועים בציבור". כלי זה הוא הסכם ממון - הסכם משפטי מחייב אותו ניתן גם לעדכן במשותף לאורך חיי הזוגיות.

הסכם ממון בין ידועים בציבור יכלול את ההחלטות שהתקבלו עוד בתחילת הקשר ביחס לנכסים בבעלותם של כל אחד מהצדדים, על מנת להעניק תחושה של בטחון בקשר ולנטרל אינטרסים כלכליים אישיים שאינם קשורים לזוגיות. להסכם זה משמעות רבה גם עבור ילדי בני הזוג, הן מנישואין קודמים והן ילדים שנולדו לבני הזוג הידועים בציבור וההסכם נועד להסדיר את זכויותיהם.

האם יש לפנות לבית המשפט על מנת לאשרר את ההסכם?

בארה"ב נהוג לחתום על הסכם הממון גם ללא אישרור של בית המשפט על ההסכם. בישראל, הסכם ממון בין זוג שנישא מקבל תוקף משפטי לאחר קבלת אישור מבית הדין לענייני משפחה או מבית הדין הרבני. ידועים בציבור החותמים על ההסכם יכולים לבחור אם להעניק לו תוקף משפטי באמצעות בית המשפט או להשאיר את ההסכם ברשותם לעת הצורך. כמובן, ההמלצה עבור זוגות אלה תהיה להעניק תוקף נוסף לאישור בבית המשפט על מנת למנוע מחלוקת עתידית.

היכן ניתן לערוך הסכם זה?

בישראל, ניתן לערוך את ההסכם ממון במשרד עו"ד רן רייכמן, בעל 20 שנות ניסיון בתחום דיני המשפחה. עו"ד רן רייכמן הינו מנחה התכנית פרקליטים עד הבית בערוץ 13 וצבר הצלחות רבות בתחום זה. לאחרונה, המשרד דורג ברשימת המשרדים המובילים לדיני משפחה וירושה ע"י עיתון "גלובס". פרטים נוספים על משרד עו"ד רן רייכמן, ניתן למצוא באתר.

 

הוסף תגובה חדשה