התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - רוחניות

תגידו אותה: את המילה הטובה
מאת: טל גולדשטיין | פורסם: 04.04.2013 08:18
דקה של רוחניוּת: מה מיסב לנו אושר? הכסף שאנחנו מרוויחים? הסטטוס? הילדים שלנו? ההורים? המשפחה? החברים? האושר של טל גולדשטיין מושג מליצור מילים טובות

הקשבה, מילה חמה וחיבוק אוהב

"אפילו בשרב הכי כבד ידעתי שהגשם עוד ירד"

מירוץ החיים המטורף שלנו לא נותן לנו ולו רגע אחד לעצור ולחשוב על מה באמת מיסב לנו אושר.

האם האושר הוא כמות הכסף שאנחנו מרוויחים? הסטטוס? או ההנאה שאנחנו מקבלים כתוצאות נילוות ממנו? טיולים, הופעות, בילויים.

האם האושר הוא זמן עם הילדים שלנו? ההורים? המשפחה? החברים? מה באמת הופך אותנו למאושרים? הרבה פעמים התשובה היא – נתינה. כאשר אנחנו מעניקים לאחר הסיפוק הוא האושר הגדול ביותר שנוכל לחוות...

נתינה לילדים, חברים, משפחה ונתינה לזר מוחלט שיכול להיות ולעולם לא נראה אותו שוב. לפעמים זוהי נתינה תרתי משמע - של ציוד, אוכל, בגדים וכו'. אבל הרבה פעמים הדברים הקטנים הם שעושים את כל ההבדל - הקשבה, מילה חמה וחיבוק אוהב.

לא לשווא שרה יהודית רביץ, "לא פעם זה קשה, אבל לרוב מילה טובה - מיד עושה לי טוב".

כבר שמעתי לא פעם ולא פעמיים, כי משהו שאמרתי או עשיתי, עכשיו או לפני שנים רבות, שינו למישהו את היום או להבדיל את תפיסת העולם. תמיד אני נשארת מלאת פליאה... האמנם למילים שלנו יש כוח עצום שכזה?

 

מילה יכולה להכאיב, מילה יכולה לפגוע

הכוח הזה גרם לי לחשוב על אפקט הפרפר, שבו משק כנפי הפרפר עשוי ליצור שינויים קטנים באטמוספירה שבסופו של דבר עלולים לגרום לסופת טורנדו ( או להיפך- למנוע את הופעתה). הכנפיים המתעופפות מייצגות שינויי קטן בתנאי ההתחלה של המערכת, שיוצר שרשרת ארועים שמובילה לתופעה בקנה מידה גדול בהרבה.

באותו מידה חשבתי על ספר הילדים המקסים "כשחרק קטן עשה אפצ'י". האפצ'י הקטן שלו גרם לשרשרת מאורעות הזויה ומטורפת שהתגלגלה ככדור שלג אל עבר סוף לא ידוע שנמשך עד היום.

מכאן הגעתי למסקנה שהאושר שלי הוא ליצור מילים טובות שיכולות לגעת בכל אחד.

מילה יכולה להכאיב, מילה יכולה לפגוע - ובאותה מידה מילה יכולה להעצים ולרומם.

מילים כואבות מחפשות את הפתח בלב שלנו ונשארות שם זמן רב אחרי שנאמרו - לפעמים אפילו בלי שהתכוונו.

אני זוכרת בבירור את היום שבו מירי, המחנכת שלי בכיתה ב', הגישה לי את תעודת הסיום וטרחה לאמר לי כי קיבלתי א' בכל הציונים ואפילו במתימטיקה, אבל רק מכיוון שאני עוברת בי"ס בעקבות מעבר דירה.

שנים חשבתי לעצמי האם באמת זה היה הכרחי בשביל המורה מירי לציין את הפרט הקטן והשולי הזה שערער את הבטחון שלי ורמס כל אהבה שהיתה יכולה להיות לי למקצוע הזה. אני בטוחה שהמורה מירי לא זוכרת את הרגע הזה - אני כן.... המילים האלו הלכו איתי לכל מבחן במתימטיקה.

 

בריונות מאחורי מסך המחשב

בעקבות חידוש הקשר עם חברים חדשים וישנים, עם הולדתו של עולם הפייסבוק, שמעתי מכמה מהם סיפורים על חוויות מתקופות שונות בחייהם - חלקן טובות, חלקן רעות; ואיך מילים שמישהו זרק לחלל האוויר בהיסח הדעת לפני שנים רבות השפיעו עליהם.

היום בתקופת הטכנולוגיה ניתנת הבמה גם לאלו שלא היו יכולים לעשות זאת באופן אישי, אבל מסוגלים ליצור בריונות מאחורי מסך המחשב. למילים יש כוח עצום – השתמשו בהן בתבונה ובאהבה. בכל פעם תחשבו על הפרפר או על האפצ'י הקטן, ומה הוא יכול להביא איתו - סופה או יום של שמש.

טכנולוגיות החדשות, כמו הסקייפ והפייסבוק, פתחו לנו גם צוהר כישראליים שמופרדים מרחק אוקינוס ושתי טיסות לפחות מישראל לתקשר עם הקרובים לנו שכל כך רחוקים.

פעם, לפני שנות אור ( ממש ממש לא מזמן), מרחק כזה היה פוער פער עצום בין אלו שנמצאים שם לאלו שנמצאים כאן.

היום אנחנו יכולים לתקשר עם הארץ על בסיס יומיומי, לראות את סבא ,סבתא, אחים, אחיות וחברים ולהרגיש את הקירבה אפילו דרך מסך המחשב.

תנו לכנפי הפרפר לחצות את האוקינוס, העבירו את המילים הטובות בכל מדיה שקיימת. אין עולם רחוק מדי ואין קירות שלא ניתן לנפץ.
תעצרו לרגע ממירוץ החיים ברחוב ותקשיבו למוסיקה, למילים - יש סיכוי גדול שתזכו לכמה דקות של אושר. תעניקו, תחבקו, תאהבו...

תגידו אותה: את המילה הטובה; יש סיכוי שהמילה הזו תמצא את הפתח ללב של האדם אליו פניתם, יש סיכוי שהיא תעניק לו כמה רגעי אושר; ואולי יותר.

"לא פעם זה קשה, 
אבל לרוב מילה טובה - 
מיד עושה לי טוב / 
רק מילה טובה 
או שתיים לא יותר מזה".

טל גולדשטיין

טל גולדשטיין (בתצלום מימין), ישראלית-אמריקנית החיה בסיליקון ואלי, היא מעצבת בתים, ציירת אבסטרקטית ומתמחה בצביעת רהיטים. הציצו לאתר שלה

 

איך גם כש"חיים על מזוודות", אפשר להפוך כל דירה לחלקת אלוהים קטנה - מאת טל גולדשטיין

לעמוד הראשי

מה באמת הכי חסר לנו בחיים?

מדריך שימושי: איך לצאת מלחץ? בעיקר אהבה.

 

צילום: freedigitalphotos.net