התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - רוחניות

תרופות טבעיות נגד דיכאון
מאת: רותי יודוביץ | פורסם: 11.08.2013 03:35
רותי יודוביץ מציעה 4 מתכונים רוחניים שעוזרים להיחלץ צרת המאה, הדיכאון. במקום תרופות מנטרלות-רגש חסלו יחסים הרסניים וצאו לפעילות גופנית

בדיכאון

 

אנו שומעים לעתים קרובות מדי על מצבי דיכאון ועל כל מיני מונחים המתייגים אנשים כלא ממש "נורמלים". מצער אותי לראות אנשים שפונים לתרופות וכימיקלים כפיתרון לדכאונם. תרופות אלה משנות לרעה את האישיות הבסיסית שינוי בלתי-הפיך; שלא לדבר על כל תופעות הלוואי הנוראיות – פיזיות ונפשיות כאחת.

ישנן סיבות ברורות וקיימות מדוע אדם מרגיש עצבות או מדוכא. כשאנחנו מאבדים אדם אהוב זה מאוד נורמלי להיות עצוב. כשלון, אכזבות, פרידות ומחלות – כל אלה יכולים להיות מקור לדיכאון. ולפעמים אנחנו מרגישים עצובים או מדוכאים ללא סיבה נראית לעין.

רגשות בין אם טובים או רעים הינם רגשות. אם אנחנו מרגישים, משמע שאנחנו חיים. כאשר אנחנו נעשים תלויים בתרופות נגד דיכאון, אמנם נפסיק להרגיש עצובים או מדוכאים, אבל באותה מידה לא נוכל להרגיש רגשות אחרים כמו שמחה, אושר, רחמים או שובבות. תרופות אלו ישתיקו כל רגש שאדם בעל חיוניות יכול להרגיש באופן טבעי.

דיכאון מבטא את עצמו בדרכים רבות ושונות: לא רוצים לצאת; מרגישים מאוד מדוכדכים לתקופת זמן ארוכה; לא יכולים להיכנס לרוח הדברים; הכל נראה חסר תקווה; מטלות קלות הופכות לנטל עצום; העולם נראה מאיים ולא בטוח.

מספר הדעות לגבי גורמי הדיכאון כמוהו כמספר הפסיכיאטרים בעולם. אולם בכל זאת ישנה הסכמה כללית כי הגורם העיקרי לדיכאון הוא מתח. כלומר לחץ נפשי, חרדה, דריכות, עצבנות.

יש הרבה דרכים טבעיות היכולות לעזור להתמודד עם מתח פיזי, נפשי או רגשי. הנה כמה עצות לא תרופתיות שיכולות להועיל.

יש פעולות רבות שאם תבצעו בסופו של דבר יוציאו אתכם מתוך התהום שבה לפעמים אתם חושבים שאתם חיים. אבל עוד לפני שנתחיל, תרשו לי לשאול אתכם מספר שאלות. ואנא השיבו עליהם בכנות:
האם את/ה רוצה להרגיש טוב יותר?
האם את/ה מאמין/ה שאת/ה יכול/ה להשתפר?
האם את/ה מוכן/ה לעשות מה שנדרש כדי להרגיש טוב יותר (כל עוד זה הגיוני לך)?
אם כל התשובות לשאלות אלה הן "כן" - המשיכו לקרוא.

בדיכאון

כמה מילות עידוד: פעם הייתי מעשנת כבדה. ניסיתי להפסיק פעמים רבות ולא הצלחתי. מה שחסר לי היתה נחישות אמיתית וההחלטה שאכן אני רוצה להפסיק לעשן. ברגע שהייתי בטוחה שאני רוצה להפסיק, הייתי צריכה לחשוב על הרבה סיבות טובות מדוע להפסיק. ולאחר שרשמתי את כל היתרונות בהפסקת העישון, עברתי לשלב המעשי - הכנתי תכנית מדוייקת מאוד המבוססת על הגיון פשוט. התוכנית עבדה כל כך טוב שלאחר מכן עזרתי לאנשים אחרים להפסיק לעשן ביישום אותה התוכנית. תוך שבועיים הפכתי ממעשנת כבדה ללא מעשנת. והיום, אחרי 30 שנה, לא באה סיגריה אחת לפי.

להלן עצותיי:

1. בריאות הגוף - הגורם עיקרי לדיכאון ממושך הוא מצב בריאותי שלא אובחן. כאשר אדם מדוכא, זה רעיון מאד טוב לראות רופא ולעשות בדיקה רפואית מלאה כדי לוודא שכל אספקט בריאותי שאובחן אכן מטופל כראוי.

2. התעמלות - הגוף קיים על מנת לשמש אותנו. ככל שאנחנו משתמשים בו יותר הוא מאושר ובריא יותר. התייחסו אליו כפי שהייתם מתייחסים למכוניתכם. כשמכונית לא מתופעלת במשך יותר משבועיים הסוללה עלולה לשבוק חיים. תודה לאל שהגוף שלנו אינו כמו מכונית, אבל אנחנו צריכים להתייחס אליו כאל מכונה הצריכה לפעול על בסיס יומי. אין צורך להיות פנאטי; לכו הליכה מהירה כל יום במשך 20 דקות לפחות. הרגישו את הלב פועם ואת הריאות מתרחבות. הליכה היא לא רק בריאה לגוף אלא גם לנשמה. בזמן שאתם הולכים, הסתכלו סביבכם, שימו לב לדברים בשכונה שלא הבחנתם בהם קודם לכן; חייכו לשכנה שעוברת ברחוב גם אם אתם צריכים להכריח את עצמכם לחייך. עשו זאת. זהו תרגיל מועיל.

עם פעילות גופנית, חשוב גם לאכול בריא; היפטרו מכל הג'אנק פוד, מזון מעובד, ממתקים וכו'. אני בטוחה שאתם יודעים מה בריא ומה לא. תהיו מתונים בכמות האוכל שאתם אוכלים. דאגו לשינת לילה טובה; השעות המועילות ביותר להירדם הן בין השעות עשר בלילה וחצות.

3. עשו משהו בשביל עצמכם הגורם לכם הנאה - כל יום עשו משהו עבור עצמכם בכוונה לרומם את רוחכם. ערכו רשימה של דברים שמשמחים אתכם. בחרו אחד מהם לאותו יום ועשו זאת. למחרת בחרו את הדבר הבא, וכן הלאה. אני אוהבת לשיר ולנגן בפסנתר. אני אוהבת לקרוא, לכתוב, לדבר עם בני משפחתי, לרקוד, לטייל בהרים, וכו'... אני בטוחה שברגע שתשבו ותכתבו את כל הדברים שגורמים לכם אושר תתחילו למצוא עוד ועוד דברים, ורשימתכם תהיה ארוכה.

4. יחסים הרסניים - לפעמים תפוח רקוב אחד יכול לקלקל ארגז שלם... לפעמים יש יותר מתפוח רקוב אחד. הפעולה החשובה ביותר שכל אחד יכול לעשות היא להבטיח שהוא/היא מוקפים במערכות יחסים חיוביות. זה רעיון טוב להסתכל סביב על כל מערכות היחסים שלכם ולקבוע איזו מהן גורמת לכם להרגיש טוב ואיזו גורמת לכם להרגיש רע. בלו את רוב זמנכם אם לא את כל הזמן עם מערכות יחסים הגורמות לכם להרגיש טוב עם עצמכם והימנעו וסיימו קשרים הגורמים לכם להרגיש רע. זה לא תמיד קל. אבל האם הייתם מסכימים ללכת לישון עם נחש צפעוני במיטתכם?

(המשך יבוא)

רותי יודוביץ הוציאה לאור את ספר הביכורים שלה I Hate to Say  Goodbye, הטרגדיה שהביאה אותי לאמריקה, המבוסס על שנותיה הראשונות בישראל. למידע נוסף ולקריאת פרק מהספר הקליקו כאן

 

מאמרים נוספים של רותי יודוביץ שפורסמו באתר:

 
מלכודת הנקמה: מה אנחנו מקבלים מזה שאנחנו פוגעים במי שפגע בנו? מה נשיג בכך שנתאכזר לזה שהתאכזר אלינו? על הזאב הטוב והזאב הרע

 

כנסו למכונית וסעו קדימה: אין זה משנה מי אתה או מה שעשית, תמיד יהיה מישהו שלא "יקבל אותך". מה טעם לחיות את חיינו בניסיון לרצות את כולם, ולמה לא לחכות שאחרים יסיעו אותנו

 

לעמוד הראשי

 

צילומים: freedigitalphotos.net

 

הוסף תגובה חדשה