התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - רוחניות

לצאת מהדיכאון (מאמר שני בסדרה)
מאת: רותי יודוביץ | פורסם: 25.08.2013 13:13
רותי יודוביץ מציעה עוד 8 מתכונים רוחניים שעוזרים להיחלץ צרת המאה, הדיכאון. במקום תרופות מנטרלות-רגש סדרו את הבית מחדש, אמצו חיית מחמד ותנו לאחרים

בדיכי

בחלק הראשון של המאמר הבאתי 4 עצות יישומיות להשתחרר מדיכאון ללא תרופות.

הנה הם לתזכורת:

1. בריאות הגוף

2. התעמלות

3. עשו משהו למענכם שמעניק לכם הנאה

4. היפטרו ממערכות יחסים הורסות

 

והנה עוד 8 עצות:

5. אמצו בעל חיים - אם אין לכם חיית מחמד, זה הזמן הנכון לאמץ. זה נפלא שיש חיות בסביבה. הן זקוקות לאהבה ולטיפול. כאשר מטפלים ומעניקים אהבה, כאשר תשומת ליבכם מופנית החוצה, הרחק מהבעיות האישיות, מצב רוחכם משתפר. כשתשומת הלב מופנית אל אחרים, זהו כמו גלולת קסם; תמצאו את עצמכם במצב רוח מרומם ומוחצן (אקסטרוברטי).

6. צמחים - קנו צמחים חדשים, אם לקישוט או למזון;  אתם יכולים לגדל צמחי מרפא, עשבי תיבול או ירקות אחרים בחצר, או אפילו על מרפסת אם אתם גרים בדירה.

7. סדרו מחדש את בתיכם

א. נקיון פסח: הדבר הראשון שיש לעשותו הוא לעבור על המלתחה ולהיפטר מבגדים ישנים, פרטי ביגוד ונעליים שלא השתמשתם בהם במשך תקופה ארוכה (תחליטו על אורכה. שנתיים? 3 שנים?) או שהם לגמרי מחוץ לאופנה. תירמו אותם לארגונים ראויים. כנ"ל עשו לגבי ספרים שלעולם לא תקראו שוב ושאין לכם בהם שימוש, או כל דבר בביתכם שבהם אתם לא משתמשים. בקיצור, עשו "נקיון פסח".

ב. סדרו מחדש את ביתכם:  שנו את הסידור הפנימי של רהיטי הסלון, חדר השינה וכו'. שנו את מקומותיהם של התמונות או החליפו אותן בתמונות חדשות. יתכן ותרצו להיות הרפתקנים ולצבוע את הקירות בצבעים רועשים יותר. זה ירומם את מצב רוחכם.

8. הציבו מטרות קצרות וארוכות טווח - חשוב מאוד לתכנן דברים לעתיד. האם אתם זוכרים את ההתרגשות והציפייה שהיתה לכם לפני אירוע חשוב שידעתם שהוא עומד לקרות? יתכן שהתכוננתם לו במשך חודשים. נסו להיזכר בתקופה שבה תיכננתם משהו בין אם היתה זו מסיבת יום הולדת, מחזה שהשתתפתם בו, בר/ בת מצווה, חתונה או לידה. לאן הופנתה תשומת ליבכם באותה תקופה? לעבר? להווה? או לעתיד?... מעט מתשומת ליבכם הופנתה להווה והרבה ממנה לעתיד. איזו הרגשה נהדרת היתה זו לצפות לדברים שעמדו לקרות, להתכונן לקראתם ולהביט קדימה... וזה בדיוק מה שאני מציעה לעשות עכשיו.

קודם כל הציבו מטרה לטווח קצר. למשל, לשבוע הבא: תחשבו על משהו מיוחד שהייתם רוצים לעשות; מקום שהייתם רוצים לבקר בו; אדם שהייתם רוצים לבלות איתו; להזמין אנשים לארוחת ערב; ללכת לשחק באולינג, וכו'. הכניסו את הפעולה הזו ללוח הזמנים שלכם ועשו אותה. כל שבוע, קבעו מראש דבר אחד שהחלטתם לעשותו.

ואז, כשאתם מוכנים, הציבו מטרות לטווח ארוך כגון: נסיעה מחוץ לעיר; קנו כרטיסים להצגה, מחזמר, אופרה, משחק כדורסל או כל אירוע לו תרצו לצפות - והוסיפו זאת ללוח הזמנים שלכם. בעיקר הקפידו לעשות אותו!

9. תנו לאחרים - אחרי שפינקתם את עצמכם, הדבר הבא שאני מציעה לעשות הוא לחשוב על אחרים. מצב רוחנו משתפר כאשר אנחנו עוזרים לזולת. הכינו רשימה של אנשים שאתם מכירים ושאיכפת לכם מהם. ליד כל שם, רישמו את הדברים שאתה יודעים שבדרך כלל משמחים אותם. ברגע שסיימתם עם הרשימה, בחרו אדם אחד ועשו בשבילו משהו. למשל, אני יודעת שמצב רוחה של אחותי משתפר כאשר אני מצלצלת אליה. אני יודעת שחבר טוב שלי אוהב לטפס איתי בהרים. אני יודעת שבעלי אוהב כשאני מתעוררת לפניו ומכינה לו ארוחת בוקר.

10. תירמו ו/ או התנדבו - כאשר אנו מעניקים לזולת אנו מרגישים מאושרים יותר, בעלי-ערך, חשובים ונחוצים. מיצאו אירגון שצריך תרומות או עזרה, בין אם מדובר בארגון ישראלי-אמריקני, או במוסד ישראלי, ארגון צער בעלי חיים, או ארגוני עזרה לקשישים, לחולים, לילדים נזקקים וכו'. מיצאו נושא שאתם מתלהבים ממנו או שקרוב לליבכם - והתנדבו. התחילו בהדרגה. אפילו אם תוכלו להתנדב רק כמה שעות בשבוע, או יום אחד בשבוע, זה בסדר! פשוט התחילו; התיאבון יבוא עם האוכל. ודאו שיש לכם יום ושעה מסויימים בשבוע שמוקדשים למטרה זו. ככל שתהיו פעילים יותר, תהיו מאושרים יותר והמורל שלכם ישתפר.

11. הצטרפו למועדון או פעילות - מאוד חשוב להיות מחוברים לאנשים ובמיוחד לאלה שאתם חולקים איתם אותה ממשות - שיש לכם איתם מכנה משותף. יש ארגונים, קבוצות ומועדונים רבים שיוכלו למצוא חן בעיניכם. מועדוני שירה, קבוצות של אוהבי לכת, מועדון הספר, ריקודי עם וכן הלאה. פשוט תחליטו באיזו קבוצה תרגישו הכי נוח והצטרפו אליה. הרחיבו את מעגל המכרים שלכם. ודאו שקבוצות אלו עוסקות בפעילויות מהנות ומרגשות ואינן מתרכזות בנושאים המתחברים לדיכאון, צרות, בעיות או שיחות מעייפות.

12. פעלו לקראת השגת חלומותיכם - יתכן שתמיד רציתם להיות זמרים, שחקים, רופאים, ספורטאים, או סופרים, או שפים וכו'. אף פעם אל תוותרו על חלומותיכם; גם אם אינכם מתכוננים להתפרנס מזה - למי איכפת? פשוט הביאו את עצמכם לעסוק בפעילות שלה אתם הכי משתוקקים. למשל, אם תמיד רציתם להיות ספורטאים, התחילו להיות פעילים בענף ספורט. אל תהיו נוקשים או ביקורתיים עם עצמכם ואל תחפשו אחר דיעותיהם או אישורם של אחרים. האמינו בעצמכם ועשו את מה שמרגיש נכון עבורכם. אם תמיד רציתם להיות שחקנים ומעולם לא עשיתם דבר בנושא, קחו שיעורי משחק; השתתפו בהצגות תיאטרון מקומיות. לא משנה כמה גדול הצעד שאתם לוקחים, פשוט קחו את הצעד הראשון... ולאחר מכן את השני. זכרו ש"מסע של אלף מייל מתחיל בצעד הראשון".

בהצלחה!

 

הסופרת רותי יודוביץרותי יודוביץ הוציאה לאור את ספר הביכורים שלה I Hate to Say  Goodbye, המבוסס על שנותיה הראשונות בישראל. למידע נוסף ולקריאת פרק מהספר הקליקו כאן

 

מאמר נוסף של רותי יודוביץ שפורסם באתר:

כנסו למכונית וסעו קדימה: אין זה משנה מי אתה או מה שעשית, תמיד יהיה מישהו שלא "יקבל אותך". מה טעם לחיות את חיינו בניסיון לרצות את כולם, ולמה לא לחכות שאחרים יסיעו אותנו

 

כל הסיפורים החמים על ישראלים בארצות הברית: ישראלים באמריקה בחדשות, בעסקים, בחברה, בפוליטיקה, בפילנטרופיה
 

לעמוד הראשי

 

איור: freedigitalphotos.net

 

הוסף תגובה חדשה