התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - רוחניות

הטוב, הרע והאגואיסט
הטור השבועי של חיים גרינפלד | פורסם: 26.12.2013 23:52
לפעמים חייו של זולתך חשובים לך יותר מחייך שלך, ואין לך ברירות אלא לספק את הגחמה והרצון הזה... על אנשים ומניעים

מכונת משקאות

בני אדם טובים, יש דבר כזה?

בוודאי שיש. רבים מאוד, ובכל פינה על כדור הארץ.

ובני אדם רעים?

רוב מוחלט מהנשאלים ישיבו ללא ספק בחיוב. גם אני, למרות ששנים התלבטתי אם מדובר ברוע או ב"תינוקות שנשבו", החלטתי בעת האחרונה שתשובתי לשאלה חיובית. שיש גם רוע.

אבל הפעם נתעניין ונתמקד בטוב.

בני האדם הטובים, האם טובים הם מיסודם, האם סרים הם מרע ועושים טוב, מבקשים שלום ורודפים אותו כל הזמן, כל החיים, ללא סטייה?

קחו לדוגמא את פעילי זכויות האדם. אנושיים, מצפוניים, דורשי שוויון ומתנגדי אפליה מכל סוג. קחו את הרופאים והאחיות, את אנשי הדת, את השופטים והמנהיגות, את אנשי החוק. כולם מופקדים על עשיית הצדק והטוב בעולם, על עזרה לזולת, על הקלת סבל, על בריאות ואיכות חיים.

כולם טובים?

ב"ממוריאל סלואן קטרינג קאנסר סנטר" בניו יורק מסתובבים מלאכים, כי קשה להגדיר כבני אדם (טובים ככל שיהיו) את הצוות העובד שם, כשחוזים בחמלה האינסופית של מטפליהם וסועדיהם של החולים, חלקם קשים ומיעוטם גם כאלה שאיבדו צלם אנוש.

תמיד יאמרו מילה טובה ויעניקו ליטוף או חיבוק, תמיד יבצעו את עבודתם הסיזיפית במסירות אין קץ ואף פעם לא יביטו בשעון.

מכונת משקאות אוטומטיתבשנת 1992 עוד היתה, לא להאמין,  פינת עישון ב"ממוריאל". בתוך החדרון היו מכונות שתייה. נחשפתי לראשונה ל"קוקה קולה שרי", והוצאתי מכיסי מטבעות על מנת לקנות לי פחית. לא הכרתי את המכונות האוטומטיות שאז עוד לא נראו בארץ, וחשבתי לתומי שאפשר להשתמש בכל סוגי המטבעות. דגתי מתוך ערימת המטבעות שבכיסי את הסנטים החומים כדי להיפטר מהם. המכונה לא קיבלה סנטים וניסיתי שוב.

לפתע "קלטו" אותי כמה נשים כהות עור שישבו ושוחחו אגב עישון סיגריה. לא הואילו מחאותיי וטענותיי שיש לי מספיק מטבעות ומכל הסוגים. טוב ליבן הובע מעיניהן הטובות והן הכריחו אותי לקחת מהן את 25 הסנטים (מחיר הפחית אז ב"ממוריאל"). זה היה מרגש.

אבל משהו מציק לי. כל הזמן. כל החיים.

האם טוב הלב הוא באמת אבסולוטי? מוחלט? לגמרי?

היינו יום אחרי ניתוח ב"ממוריאל". אחת האחיות ביצעה טעות משמעותית שבצידה השלכות לא קלות. בקוראי את הדו"ח שנכתב על המקרה, נוכחתי שתופעות כמו "ראש קטן" ו"כיסוי תחת" קיימות גם אצל המלאכיות בלבן, עניין שהוא אנושי מאין כמוהו, אך דבר אין בינו לבין טוב הלב האבסולוטי.

טוב הלב מוזכר ועובר כחוט השני בכל הדורות ונכתבו עליו אלפי שירים. הומצאו לו מילים נרדפות (לב זהב, לב רחב, בעל צדקה, לארג', נדיב, נשמה, פילנתרופ, רב חסד - רשימה מאד חלקית).

האם טוב הלב הוא אכן אבסולוטי, שאינו תלוי בדבר?

אריסטו, תלמידו של אפלטון, דיבר על תואר ועל טוהר ואמר: "אף נשמה נעלה לא פטורה מתערובת של שיגעון". הוא הוסיף ואמר: "לעשות חסד הוא סימן לעליונות ולקבל חסד הוא סימן לכפיפות".

האם ניתן לכרוך בכפיפה אחת טוב לב ואגואיזם? הרי מקובל לחשוב שכל מעשה אנושי תחילתו במניע, מכיוון שצריך אנרגיה נפשית לכל פעולה. אז האם כל מעשה אנושי הוא מילוי צורך?

טוב לב הוא הצורך להיטיב עם הזולת, מכאן שזהו מניע אנושי, ולכן זוהי גם אגואיסטיות ברורה של בני אדם. אז האם כולם פועלים רק מתוך מניעים אגואיסטיים?

אם כך הדבר אז איך אפשר להסביר הקרבת חיים למען אחר? היכן האגואיזם?

ובכן, לפעמים חייו של זולתך חשובים לך יותר מחייך שלך, ואין לך ברירות אלא לספק את הגחמה והרצון הזה.

אגואיזם או לא, בכל זאת הרבה טוב לב יש בעולם. כדאי לחיות ולהיחשף אליו.

כל השאר פילוסופיה.

הסופר חיים גרינפלדהסופר חיים גרינפלד גדל על ברכי החינוך הדתי-לאומי. בוגר ישיבה תיכונית ושירות צבאי בנח"ל המוצנח, תקופות שהטביעו בו חותם הניתן לזיהוי ברור בכתיבתו. לצד עיסוקו בעבר כעיתונאי בעיתון יומי, הוא עובד ב-30 השנים האחרונות במוסד בנקאי גדול. בשנת 2011 פירסם את ספרו הראשון בעברית ובאנגלית: "חיים בכיוון אחד" / Life On A One Way Lane

צרו קשר עם חיים גרינפלד ולרכישת ספריו

טורים נוספים של חיים גרינפלד מרחובות ניו יורק:

קניות בסטייל וקצת תרבות באפר איסט סייד... "סיבוב מוזיאונים? מושג לא רלוונטי בניו יורק", מגלה חיים גרינפלד, שנכנס למטרופוליטן והתקשה לצאת. וגם: איך זה מרגיש לגור בשכונה הכי יוקרתית בעיר?

כיף גדול להסתובב ב-SoHo
... בוטיק דולצ'ה וגבאנה ואחד של לקוסט, החנות של "אפל" ופינת הרחובות פרינס ומרסר, "אולד נייבי" ו"גאפ" ואולי ג'סיקה פרקר תופיע מולי פתאום
 

לכל אניני החיך והטעם: כך מזייפים יין לעשירים... רודי קורניאוואן נחשף כאחד מזייפני היין הגדולים בהיסטוריה, שהצליח למכור לעשירי העולם יינות זולים מעורבבים כיינות הנדירים והיקרים בעולם
 

למוסף ישראלים באמריקה
 

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

למוסף סגנון חיים


לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

 

צילומי מסך: ‪CubsRule2040 / ‪TheLilRubix1 :יו טיוב

הוסף תגובה חדשה