התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - רוחניות

"הכל מתחיל בבית"
מאת: יהונתן גרילק | פורסם: 20.04.2014 21:05
חג הפסח הינו החג של מילים גדולות - גאולה, גלות, חרות, ניסים, ישועה. שביעי של פסח הוא המועד של כמה מילים קטנות - בית, משפחה. ללמד שאין עם מתהווה מהמון

ליל סדר בתקופת המקדש. במרכז השולחן, מונח קורבן הפסח. עורך הסדר אוחז בידו חלק מהקורבן ומסביר את מטרת ליל הסדר וקרבן הפסח : לזכור את יציאת מצרים ואת הצלת בני ישראלליל סדר בתקופת המקדש. במרכז השולחן, מונח קורבן הפסח. עורך הסדר אוחז בידו חלק מהקורבן ומסביר את מטרת ליל הסדר וקרבן הפסח : לזכור את יציאת מצרים ואת הצלת בני ישראל

"יציאת ישראל ממצרים תישאר לעד האביב של העולם כולו". (הראי"ה קוק)

חג הפסח הינו החג של מילים גדולות.

הן רדפו אחרינו בשבוע האחרון, לאן שברחנו והיכן שהסבנו - גאולה, גלות, חרות, שעבוד, ניסים, ישועה, קוממיות. הן צעקו מן התפילות ומן ההגדות המצויירות, הישנות והמחודשות.

"שביעי של פסח" הוא המועד של כמה מילים קטנות, אישיות, אינטימיות, בינינו לבין עצמנו לאחר ששבענו מהמילים הגדולות.

בא' בניסן מבשר משה רבינו לעמו על השדר האלוקי אודות ההכנות לגאולה. שדר זה כולל את פרטי הכנת קורבן הפסח וסדרי אכילתו בליל הגאולה.

בשדר נאמר: "דברו אל כל עדת ישראל לאמור: בעשור לחודש הזה, ויקחו לכם איש שה לבית אבות, שה לבית.. והיה לכם למשמרת עד ארבעה עשר יום לחודש... ושחטו אותו... בין הערביים. ולקחו מן הדם ונתנו על שתי המזוזות... ואכלו את הבשר בלילה הזה... אל תאכלו ממנו נא... וככה תאכלו אותו... ואתם לא תצאו איש מפתח ביתו עד בוקר... ובסיום: ושמרתם את הדבר הזה לחוק לך ולבניך עד עולם... והיה כי יאמרו אליכם בניכם: מה העבודה הזאת לכם? ואמרתם, זבח פסח הוא לה' אשר פסח על בתי בני ישראל במצרים, בנגפו את מצרים ואת בתינו הציל" (שמות י"ב).

10 פעמים חוזרת המילה "בית" בציווי. וזה אומר דרשני; במיוחד לאור הסיום המצוטט של הפרשה, שבו מושם דגש על הצלת הבית: "ואת בתינו הציל".

זאת ועוד: הטקס כולו נראה, לכאורה, כבלתי הולם את הרגע הגורלי של מפנה חשוב בחיי עם מתהווה. בחירת הצביון הכללי לרגע זה נראית מוזרה מאוד.

אילו ביקשו מאיתנו לתכנן את הארוע, ודאי היינו מנצלים את המבוכה הכללית ששררה במצרים, לכינוס העם לעצרת המונים, לריקודים משולהבים, לנאומים חוצבי להבות, להנפת הדגל, שירה בציבור וכו'. ואם כבר צלי בשר - לפחות במנגל המוני, תחת כיפת השמיים.

השדר האלוקי היפר כל מחשבה בכיוון הזה. הוא פקד על ההמון לחזור הביתה, לחיות את השעות הגדולות במסגרת המצומצמת של חוג המשפחה. איש איש בביתו, מבלי שום אפשרות לצאת מן הבית עד הבוקר.

זו המילה המבצבצת וחוזרת על עצמה, ממנה עשוי הבסיס היחיד להתהוותו של עם: "בית".

דומה שהלקח הוא חד משמעי: אין עם מתהווה מהמון. גם לא מהמון בעל רקע משותף של סבל וציפיות, שפה, מוצא וחוויות. רק מסגרת משפחתית, שכל מרכיביה עסוקים בבניין חרותם ועצמאותם הרוחנית, היא עם. היא העם.

מן הבית תבוא החירות וממנו תנשא הגאולה.

לכל הכתבות החדשות

איך משה רבנו אומץ ע"י האמריקנים?... ניצחון ערכי החירות של משה רבנו על ערכי העריצות של פרעה עיצב את תרבותן של תנועות שחרור רבות, כולל שחרור ארה"ב מהשלטון הבריטי

לראשונה בארה"ב: מחנה קיץ מסובסד לילדים ישראלים-אמריקנים... 12 ימים באחד האתרים היוקרתיים בקליפורניה, על טהרת העברית, יפתח מיזם ראשון מסוגו בהפקת ארגון הקהילה הישראלית אמריקנית (IAC)

10 שנים שלא חגגנו את חג הפסח בחיק המשפחה... כבר עשור טל גולדשטיין שואלת "מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות?" - והתשובה היא שמשפחתה הגדולה שם ומשפחתה הקטנה כאן, ופסח ללא ספק שונה ואחר בלעדיה

למדור העסקים, הכלכלה והנדל"ן

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

ציור: ספריית מט"ח - מרכז טכנולוגיה חינוכית lib.cet.ac.il

הוסף תגובה חדשה