התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

לוס אנג'לס - קהילה

בתוך המאבק לגיוס חרדים לשירות צבאי, גשר לשוויון בנטל
מאת: נורית גרינגר / צילמה: אורלי הלוי | פורסם: 23.07.2012 23:17
סנדרה שטיין אירחה בביתה בבוורלי הילס 3 רבנים אורחים ממכון "לומדה" בירושלים, שהציגו זווית אחרת ואולי את הפתרון האולטימטיבי לשילוב הסקטור החרדי בישראל בשוק העבודה.

L-to-R-Rabbi Asher Klitnick, Rabbi Moshe Shapoff, Michael Winnett, Host Sandra Stein, Gal Ben-Naim IDB who arranged to bring the guests. Photo by Orly Halevy.JPG

משמאל לימין: הרבנים אשר קליטניק, משה שאפוף ומיכאל ווינט, המארחת סנדרה שטיין וגל בן נעים שאירגן את אירוע ההתרמה

עבור החרדים בישראל, השמירה על זכותם ללמוד בישיבה וב"כולל', במקום לשרת בצבא, מייצגת מאבק לשימור העם היהודי; לשים את ערך הגוף כנגד שווי הנשמה. בימים אלה דורשים אזרחי מדינת ישראל שוויון בנטל השרות בצבא. והטענה היא כי הגיע הזמן לשים קץ ל'פטור מגיוס" שיש לחרדים כבר 64 שנים והמעורר זעם רב בלב האזרחים האחרים שחובתם, על פי חוק, לשרת בצבא ולעשות מילואים.

נושא גיוס החובה לחרדים העלה לפני השטח את מאבק ההישרדות של הסיעה החרדית בישראל. לא משנה מה תהיה התוצאה של הקרב המשפטי לחלוקה שווה בנטל, הגבר החרדי היושב כל היום בין קירות חדרי הישיבה, אינו יכול לספק את הפרנסה הדרושה כדי לשרוד. ולאור העובדה כי ממשלת ישראל קיצצה את סכום הקצאת הרווחה למשפחה חרדית, והיא עומדת כיום עומדת על סכום של 500 $ לחודש, קיימת מצוקה רבה בקרב העדה. 

רבים מהחרדים-הלומדים הינם חסרי מקצוע, ואינם מסוגלים לפרנס את משפחותיהם, הגדולות ברוב המיקרים, ומי מהם המנסה למצוא עבודה עלול  להקלע בקלות לייאוש מפני שכדי לקבל עבודה ראויה בישראל, כדאי שתהיה בכיסך תעודה של שירות צבאי או לאומי. וכך מוצא הגבר החרדי את עצמו בין הפטיש לסדן.

אך ראו זה פלא - יש פתרון, בדמות מכון להכשרה מקצועית שלמעשה פתח את שעריו כבר לפני 21 שנים והוא נקרא "לומדה" וממוקם ברחוב שטראוס במרכז ירושלים. 

"לומדה" הוא בית הספר המקצועי החרדי הראשון בישראל. הוא החל את דרכו בהכשרת נשים בלבד אך כיום לומדים בו 900 (!) גברים ונשים כשהנשים לומדות במשך היום ואילו הגברים בכיתות ערב והצורך בכיתות נוספות הולך וגדל.

Picture 3_97.png

לשמוע רב הקורא לתלמידיו להצטרף לשוק העבודה זה נדיר מאוד

 

בשבוע שעבר, באירוע בוקר שנערך בביתה המרווח והמקסים של סנדרה שטיין בבוורלי הילס, פגשתי את צוות ההנהלה של "לומדה": הרב אשר קליטניק (מנהל פיתוח), הרב משה שאפוף (קידום מנהל מוסדי) ומיכאל ווינט (מנהל הלימודים ויועץ תעסוקתי). שלושת הגברים הציגו לקהל המתעניין פן חדש של החברה החרדית.

מעמדה של החברה החרדית בקרב החברה הישראלית הוא כיום אחד הנושאים הבוערים ביותר בארץ, ולשמוע רב הקורא לתלמידיו להצטרף לשוק העבודה זה נדיר מאוד וכמעט ולא יאומן, אך זה בדיוק מה שעושה הרב קליטניק.

הרב מאמין, שהרוב המכריע של החרדים חייבים ללמוד לשלב עבודה עם לימוד תורה. המוסד שבניהולו לא רק מסייע לחרדים ללמוד מקצוע, אלא גם מסייע להם לחדור לשוק העבודה. "הרעיון פשוט", הסביר הרב קליטניק. "לעזור לכמה שיותר גברים ונשים חרדים להיות עצמאים, להתפרנס ולזכות בכבוד משאר האומה. להיות בעל מקצוע פירושו להיות מסוגל לפרנס את המשפחה בכבוד, ובכך גם לסייע לכלכלת ישראל. לתפיסתי, זה גם מסייע לאהבת ישראל, מעודד אחדות לאומית ושיתוף פעולה טוב יותר בין החרדים והחילונים בישראל". הדוברים הציגו משוואה פשוטה: כאשר החרדים יהפכו לכוח עבודה, כלכלת ישראל תתחזק, מספר מקבלי ההקצבות יפחת ומספר משלמי המיסים יגדל. 

מכון "לומדה" מציע קורסים מכל רחבי הקשת המקצועית - הנהלת חשבונות, מחשבים היי-טק, אמנות גרפיקה, צילום, פרסום, נדל"ן, פיננסים, חשמל, טכנאות, אמנות הבישול ואפייה, ויש אפילו קורס לייצור יין, שכבר הפיק 18 יצרני יין מצליחים.

למכון  שיעורי הצלחה מרשימים - 85% מבוגריו קיבלו תעודה ממשלתית לעיסוק במקצוע שלמדו ומצאו עבודה.

הרמב"ם קבע, שישנן 8 רמות של צדקה, והרמה הגבוהה ביותר היא תמיכה ביהודי עד שהוא כבר לא צריך להיות תלוי באחרים. ראשי המכון מסיירים בארה"ב על מנת לגייס תרומות, שיאפשרו להעניק לסטודנטים פוטנציאליים מילגות שיכסו עבורם את עלות הלימודים; לא מדובר בהרבה - מ-1,000 $ ועד 6,000 $ בהתאם לקורס.

לפרטים נוספים כיתבו ישירות לרב אשר קליטניק
 

הוסף תגובה חדשה

Filtered HTML

  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • תגיות HTML מותרות: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
יש להקליד את האותיות/מספרים שבתמונה.