התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

לוס אנג'לס - קהילה

האמנות המקובלת של ציונה טאקר
מאת: ליענה ברוך (LiAna Baruch) | פורסם: 18.09.2012 17:53
ליענה ברוך מדברת עם התימניה הכי אסלית בלוס אנג'לס על רוחניות, קבלה, נומרולוגיה קבלית והציורים המופלאים שהחלה לצייר כי ילדיה לא השתמשו בצבעים ובבדים שקנתה להם.

ה"רומן" שלי עם ציונה טאקר (Siona Thacker) התחיל לפני עשרה חודשים בערך, בעת שחיפשתי אישור לדעה בנושא ספר "הזוהר". פתחתי את העיתון בדיוק במאמר השבועי שלה עם מספר טלפון לשאלה בחינם. קפצתי על המציאה וציונה ענתה לי בנכונות רבה. בהמשך הגעתי אליה לייעוץ, ומצאתי לי פרטנרית לחפירות הפילוסופיות-קבליות שממלאות את חיי. 

אם אני צריכה לתאר את ציונה בשתי מלים, הן ודאי יהיו: "קבליסטית ואמנית", ובטח יהיו לה גם השגות על האבחנה שלי. את תמונתה לא תראו אפילו בפרופיל שלה בפייסבוק. "אני מעדיפה להישאר בלי חשיפה, בלי גינונים. "אני אדם פשוט ורוצה להישאר בפשטות שלי ולהתרחק כמה שיותר מהגאווה. המטרה שלי היא לא להתפרסם, אלא לעזור לאנשים".

מפת ארץ ישראל כגוף האדם, מאת ציונה טאקרמפת ארץ ישראל כגוף האדם, מאת ציונה טאקר

על סמך שם פרטי ותאריך לידה, ציונה מכינה מפה קבלית אישית, המתמקדת בעבר, הווה ועתיד. המפה היא מעין "תסריט" חייו של הלקוח ומפרטת מה עבר ומה הוא עוד צפוי לעבור בכל שלב בחייו, איך הרגיש וכיצד התנהלותו תרמה להתפתחותו או עיכבה אותה; מתי היה ב"מסדרון שחור" – תקופת מעבר שדברים לא התנהלו על מי מנוחות ובדרגות קושי שונות, מתי הסתיים המסדרון ומה צפוי בהמשך: מה תביא כל שנה, מתי צריך להיזהר עם ויכוחים וחיכוכים, מתי צפויים זמן "מלכות" עם פריחה כלכלית, וזמן "עבדות" שבו עדיף לחכות ולא לעשות עסקים או החלטות גדולות של קנייה ומכירה... סרט, כבר אמרנו?

"אם הכל קבוע מראש בתסריט, מה היתרון במפה?" אני שואלת, וציונה עונה לי מייד: "אני מסתכלת במפה של האדם ורואה איפה יש בורות. עכשיו הוא יכול לבחור: או ללכת לתוך הבור או לעקוף את הבור ולצאת לפחות עם כמה שפחות נזק. אם אתה בזמן דין של כסף, אתה יכול להפסיד את את הבית והעסק ולעומת זאת אתה יכול להפסיד 'רק' 10,000 דולר"."

רוב הלקוחות מקבלים את כל המידע במפה הקבלית, אך במקרים מיוחדים ציונה פותחת "שורשים": עולם שונה ממפה, ואין בו שום נגיעה בעבר הווה או עתיד. שורשים' כרוך בעבודה מאומצת ושעות רבות, לפני המפגש עם הלקוח ובמהלכו.
"בשורשים אנחנו נכנסים למהות הנשמה. מאיפה היא באה, איזה עולמות היא עברה, מה ייעודה, איזה תכונות קיבלה, מהן המחלות שתחלה בהן, ובאיזה איברים. הנשמה מקבלת את הפוטנציאל להיות חולה במקום כזה או אחר בגוף, אך לא בהכרח המחלה אמורה לקרות, הכל נקבע על פי מעשי האדם. כאשר הנשמה יורדת לעולם היא עוברת דרך מספר עולמות. בכל עולם ועולם שהיא עוברת, רוכשת הנשמה תכונות מסויימות. כאשר היא מתעכבת בעולם ספציפי שבו היא רוכשת תכונה מסויימת, לדוגמא מידת הכעס, זה על מנת שהיא תוכל לתקן את המידה הזאת, כי לולא היתה לה מידה זו, אזי אין לה מה לתקן. האדם לא מתקן את מה שאין לו, כך שהרבה תכונות שליליות הטבועות באדם נועדו לשרת את תיקונו. כך גם הכשרונות שניתנו לו הם למעשה הכלים שניתנו לו למילוי ייעודו".

יצירה - עשר הספירות, מאת ציונה טאקריצירה - עשר הספירות, מאת ציונה טאקר

ציונה בת למשפחת רבנים שעלו מתימן. מילדותה פיעמה בה משיכה לקבלה וסקרנות לדעת את הסוד שכולם רוצים לדעת  ומצד שני נרתעים מפחד שמא ייזוקו מהידע. המשיכה העזה היתה במיוחד לספרי האר"י הקדוש וספר היצירה. "בפעם הראשונה שפתחתי את ספר הזוהר היה לפני 30 שנה ב'שבעה' של אבי. בזמנו לא היה לי מושג מה הספר הזה, הייתי צעירה מדי לדעת וסתם פתחתי אותו ובדף שפתחתי היה כתוב על מלאך המוות ושיש לו עיניים בכל הגוף. נבהלתי עוד יותר בגלל שבדיוק התאבלנו, ולא יכולתי לישון כמה לילות טובים. בהמשך, הסקרנות גברה על הפחד והחלטתי שאני יושבת ולומדת ברצינות. התחלתי בספר "יצירה" (ספר קבלי סתום במיוחד, המיוחס לאברהם אבינו ע"ה. ל.ב.). הייתי יושבת 14 שעות וקוראת עד שהיו נעצמות לי העיניים" שנים של לימוד עצמאי ומפרך עברו על ציונה, אשר התעמקה לא רק במה שכתוב אלא ניסתה להבין מעבר לכך לעומקם של הדברים, להיכנס אל תוך הדמויות הפועלות, לראות עשרה צעדים קדימה ולהבין דבר מתוך דבר.

גם ציור היא לא למדה מעולם, מה שלא הפריע לה לקטוף את הפרס הראשון עם הציור הראשון שלה – תמונת עשר הספירות, המסבירה בצורה ויזואלית את עשר הספירות (הרבדים) בהן נבראו העולמות העליונים לפני בריאת עולמנו זה.
"בכלל לא תכננתי לצייר" צוחקת ציונה. "רשמתי את בנותיי לחוג ציור וקניתי להן צבעים וקנוואסים. הן החליטו שזה לא מעניין אותן ונשארתי עם כל הציוד. חשבתי לעצמי: למה שאני לא אצייר את מה שלמדתי בקבלה ואעביר את הידע הלאה דרך הציור?" כך, דרך אמנותה היא מנסה להפוך את הלא ויזואלי לויזואלי ואת הלא נודע לנודע.

ציור מהמם במיוחד מתאר את מפת ארץ ישראל כגוף האדם. "תמיד תהיתי למה כל העולם נלחם על ישראל; מדוע ישראל נחשבת לארץ הקודש, מה הופך אותה למיוחדת ושונה ממדינות אחרות? לאחר לימוד והתעמקות ממושכים, גיליתי שלמעשה זו המדינה היחידה בעולם שבנויה בצורת גוף האדם: צורת הכנרת הנה בדיוק כצורת מח האדם - מעוז החכמה והבינה, וכל גדולי המקובלים היו גרים בצפון הארץ. יד שמאל מסמלת את הגבורה שזה מלחמות ושפיכות דמים. עזה ממוקמת בדיוק על יד שמאל, לכן לעולם לא יהיה שם שלום. ירושלים מתיישבת בדיוק רב בלב האדם. נחל הירדן צורתו כעמוד השדרה, ויש בו שמונה עשר נחלים, המסתעפים ממנו כמו עמוד השדרה. ים המלח צורתו בדיוק כמו רחם האשה, ואיברי המין - הגברי והנשי. ומתחת לים המלח סדום, שתושביה חטאו בגילוי עריות". מדהים.

 

חינה תימנית, מאת ציונה טאקר

חינה תימנית, מאת ציונה טאקר

תמונות אחרות של ציונה קשורות להווי הישראלי בקום המדינה. "מישהו חייב להנציח את הדור שהולך ונעלם ולא לשכוח מאיפה ההורים שלנו הגיעו ומה עברו. התחלתי עם יהודי תימן ומדי פעם אני מציירת עדות נוספות". ההווי התימני חי ובועט אצלה, והעובדה שבעלה ובנותיה אמריקאים למהדרין זניחה לחלוטין. "החדר התימני" בביתה הוא חוויה מיוחדת, ומלא בבובות גדולות לבושות בתלבושות תימניות שתפרה בעצמה, פתיליות, פרימוסים כלי מטבח ועוד. "היתה לי תקופה שכל הסלון ופינת האוכל היה על סטייל של טהרת התימנים.וכל אורח נאלץ לשבת על הרצפה. כיום אני צריכה את המקום לציורים". אומרת ציונה בקריצה.

אי אפשר להתקיל אותה בשום נושא. פרנסה? זוגיות? סוף העולם? ימות המשיח? – לציונה הכל ברור מאד, ובימים אלה היא משלימה את כתיבת ספרה הראשון, פרי עבודה בת שנים, ובו כל הנושאים שמטרידים את האדם, ואיך הידיעה והמודעות תוביל אותו בשביל הנכון לו ביותר. הוצאתי ממנה הבטחה לעותק עם הקדשה...

הוסף תגובה חדשה

Filtered HTML

  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • תגיות HTML מותרות: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
יש להקליד את האותיות/מספרים שבתמונה.