התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

לוס אנג'לס - אירועים

קונצרט "אחדות" – חגיגה בין-דתית של שלום ואחווה
מאת: ליענה ברוך / צילם: אברהם יוסף פאל | פורסם: 18.11.2012 20:28
"מוסיקה היא קולו של האל והיא מאחדת אותנו" דיוויד ברוזה, מירה עווד, ג'וש נלסון, נשמה קרליבך ועוד אמנים השתתפו בערב שיוחד לתמיכה בישראל ובשלום.

הקהל גדש את האולם בטמפל סיני בערב ב"אחדות" שיוחד לתמיכה בישראל ובשלוםהקהל גדש את האולם בטמפל סיני בערב ב"אחדות" שיוחד לתמיכה בישראל ובשלום

העיתוי לא יכול היה להיות מתאים יותר, לאירוע "UNITY - 2" בהפקת קרייג טאובמן, שהתקיים ביום ה' ה-15 בנובמבר, בבית הכנסת הרפורמי Sinai Temple בלוס אנג'לס, בחסות הארגונים Jewish Journal, ILC, gend, הקונסוליה הישראלית בלוס אנג'לס, Laemmle Theatres, Sinai Akiba Academy, עתיד LA ו-אריאלה US.

הזמר דיוויד ברוזה, הזמרת נשמה קרליבך והזמר ג'וש נלסון שהופיעו בארוע יחד עם מפיק הערב קרייג טאובמן.הזמר דיוויד ברוזה, הזמרת נשמה קרליבך והזמר ג'וש נלסון שהופיעו בארוע יחד עם מפיק הערב קרייג טאובמן

המצב הבטחוני החמור השורר בארץ קיבל איזכור בדבריו של כל מי שעלה לבמה. בין השיר הפטריוטי America The Beautiful, לבין המנון 'התקווה', דיבר רבי וולפי המיתולוגי על כך שבחציו השני של העולם, במקום שהוא 'הבית' של רובנו, נופלים טילים. ברוחו של חג החנוכה הקרב ובא, בחר רבי וולפי להתייחס ל"גיבור האמיתי של חנוכה – מי שהחביא את פך השמן בידיעה שיום יבוא ויזדקקו לו.

כך בני ישראל מביאים את האור לעולם, והערב התכנסנו כאן, מכל הדתות וכל הצבעים, כל אלה שאוהבים את ישראל ויודעים שהעולם צריך אותה. הערב אנחנו בבית".

שריף לי באקה עלה לבמה כנציג החוק בלוס אנג'לס, "מרכז של שפות, גזעים ודתות", וברך את כולם בשלום, בעברית. גם כלי הנגינה שנשמעו במהלך הערב היו מגוונים: מחמת חלילים סקוטי ועד לעוד מזרחי. נאסר מוסא נשא תפילה בערבית לאלוהי השלום, שבסיומה נוגן קטע קצר ושמח על ידי חבורת כליזמרים.

מחמת חלילים ועד עוד מזרחימחמת חלילים ועד עוד מזרחי

ברוח מילות השיר הפותח: "כל קול וכל שיר יניעו את העולם קדימה", עלו לבמה המבצעים השונים. ג'וש נלסון הזמר והגיטריסט פנה לקהל: "הלואי שיכולתם לעמוד פה על הבמה ולראות איך זה נראה. זה כל כך יפה לראות את כולכם. היום הזה התחיל איום, והערב הנו תקוה גדולה והזדמנות. מוסיקה היא קולו של האל והיא מאחדת אותנו. כולנו עשויים מאותם דברים ומנסים להגיע לאותו מקום; מי שמנסה לסלף את זה בשם האלוהים הוא טיפש וחוטא לעיקר". ג'וש שר את הפסוק "יהיו לרצון אמרי פי והגיון לבי לפניך, ה' צורי וגואלי", המקדים לתפילות רבות ביהדות. השיר שהתחיל שקט, הפך לקצבי בלווית סקסופון ותופים. החזן מרקוס פלדמן ומקהלת "קול אחד" של ביה"ס 'מילקן', ביצעו את 'הללויה' של לאונרד כהן בהצטרפות הקהל. את "שיר למעלות" שרה אביבה דסה, זמרת ישראלית ממשתתפות התכנית The Voice, ובת להורים שעלו מאתיופיה במבצע משה. היא חלקה עם הקהל את סיפורה האישי ואת הסיוע שקיבלה מעמותת אריאלה לקידום המצוינות בקרב יוצאי אתיופיה.

הקומיקאי לארי מילר

הקומיקאי לארי מילר,(בתמונה מעלה), נתן קטע סטנד-אפ, ובין הבדיחות על חיי הנישואין ועל חיבתו לסיני טמפל ("המקום היחיד שבשמות התורמים מצוין שם הבעל לפני שם האשה"), הודה שהמופע הערב מאד משמעותי עבורו. אנדרו לוסטיג (בתמונה מטה), השמיע לקהל קטע באנגלית - "ספר לי סיפור", על היהדות וישראל כ'אור לגויים', וניקול גוזיק, הרבה של סיני טמפל הביעה את משאלתה "שהערב בסיני טמפל יקויים הפסוק 'אור חדש על ציון תאיר' ושאחינו ואחיותינו בישראל ירגישו את האור שלנו הלילה".

אנדרו לוסטיג

הזמרת מירה עוואד, "חצי פלשתינאית", כהגדרתה, הציגה את הגיטריסט היהודי שמופיע איתה וביצעה בעברית, אנגלית וערבית שני שירים שכתבה: 'אמונה', שנכתב לפני 3 שנים במלחמת עזה האחרונה ("לאן הולכים מכאן? תן לי סימן שיעלה אור מתוך הלילה, משהו שיחזיר לי את אמונתי באור") ו'בוקרה' - 'מחר' ("מחר יום חדש. צריך לעבור את הלילה ובקרוב יגיע אור הבוקר"). לדבריה "רק בני אדם יכולים לתת תשובה למצב המחמיר שקורה עכשיו במקום שגם אני קוראת לו בית. למרות שהיום עצוב וקשה, אני מקווה שמחר יהיה טוב, וזה יקרה רק אם נכיר בכאבו של האחר ונקבל את הדרמה, הכאב והזכרונות שלו, כי כשלא מקבלים אותם, בעצם מבטלים את קיומו".

הזמרת מירה עוואד שרה בעברית, ערבית ואנגליתהזמרת מירה עוואד שרה בעברית, ערבית ואנגלית

Neshama-Karlibach.jpg

נשמה קרליבך, (בתמונה מעלה), בתו של הרב המזמר שלמה קרליבך ז"ל, איחדה כוחות עם הכומר האפרו-אמריקני מארק וויטלוק ומקהלתו
בביצוע יפהפה בעברית ואנגלית של "אשא עיניי אל ההרים, מאין יבוא עזרי". הדרשה הנלהבת שנשא הכומר וויטלוק לפני השיר נשמעה כלקוחה מדרשת יום ראשון בכנסיה, אך התקבלה באהדה על ידי הקהל היהודי. כך גם קרה עם שירו של הכומר ההיספני אריקסון מולאנו על אהבת האל. דוברי הספרדית שבינינו הבינו לאיזה אל מוקדש השיר אבל אף אחד לא עשה מזה עניין: אחרי הכל, זהו ערב בין-דתי...

Broza-Singing_0.jpg 

דוויד ברוזה (בתמונה מעלה) שר את 'מתחת לשמיים' ואת 'שיר אהבה בדואי', מלווה בקטע ריקוד של "באדי טראפיק". הוא סיים בנימה אופטימית עם שירו 'יהיה טוב', ולצלילי הגיטרה, סיפר את הסיפור שמאחורי כתיבת השיר לפני 35 שנה. לאחר כל בית, קיבל חיזוק מחבריו לבמה, כל אחד בשפתו-הוא, שאכן 'יהיה טוב'.

את הקונצרט חתם 'יעשה שלום', שהושר בפי כל משתתפי הערב, על הבמה ובקהל   

צפו בוידאו של ברוזה ומירה עוואד שרים את יהיה טוב

צפו בדיוויד ברוזה שר את "מתחת לשמיים"

וידאו באדיבות יו-טיוב/LiAna1309      צילומים באדיבות אברהם יוסף פאל/Pal Photography

הוסף תגובה חדשה

Filtered HTML

  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • תגיות HTML מותרות: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
יש להקליד את האותיות/מספרים שבתמונה.