התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ניו יורק / ניו ג'רזי - קהילה

'המועצה המקומית ניו יורק' יוצאת לדרך
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 09.03.2013 18:10
ארגון הגג הראשון לישראלים המתגוררים בעיר ובסביבתה הוקם על ידי כ-40 מנהיגים ישראלים מקומיים. יציין התחלת פעילותו בסמינר השקה רשמי, שייערך במנהטן ב-15 וב-17 במרץ

המועצה המקומית ניו יורקחברי המועצה בתמונה קבוצתית. מימין: היו"ר, ארן היימן, אברי פוקס, ביזו ריקי מולו, עדי מהלל, רבקה סינגר, רועי שיף, פזית לויתן, אילנית הבות, איה שכטר (סגנית היו"ר), יהודית פיינשטיין, ליאת ברקו, ניסים שדה, טלי פוקס ואבי כהן

קבוצה של כארבעים ישראלים החיים בניו יורק הכריזו השבוע על הקמתה של 'מועצה מקומית ניו יורק', ניסיון ראשון להקים ולנהל ארגון גג לקהילה הישראלית בניו יורק וסביבתה.

את קיומה של הקהילה הישראלית באזור המטרופולין של העיר ניו יורק ניתן לזהות כבר מראשית שנות ה-50 של המאה הקודמת. במרוצת השנים, הקהילה גדלה בהתמדה וכיום היא מונה כ-150 אלף בני אדם. מספרם המדויק של הישראלים המתגוררים באזור אינו ברור, אך אין עוררין על כך שמדובר בקהילה הישראלית הגדולה ביותר החיה מחוץ לגבולות מדינת ישראל.

כיום, ניו יורק הינה מקום מושבם של עשרות ארגונים ישראליים ואחרים הפועלים למען מדינת ישראל ולקידום אספקטים שונים של החברה הישראלית. לצידם קיימים עוד עשרות רבות של ארגונים שפועלים לטובת הקהילה היהודית של ניו יורק, על זרמיה וגווניה. לעומתם, המועצה מתעתדת להיות הארגון הראשון שבא לפעול למען הצרכים הספציפיים של הקהילה הישראלית וחבריה.

ייסודה של המועצה חל בעקבות השינוי האסטרטגי שעברה הסוכנות היהודית לישראל, ששינתה לאחרונה את מצעה והוסיפה למטרותיה את "חיזוק הקהילות הישראליות בחו"ל". בסמינר שערכה הסוכנות היהודית, בשיתוף עם מכון ראות, במרץ 2012 בניו יורק, הובאו מנהיגים ישראלים מרחבי צפון אמריקה על מנת להציג ולדון במסגרות השונות בהן בנויות קהילות ישראליות במקומות כמו טורנטו, דנבר, לוס אנג'לס, מיאמי וסאן פרנסיסקו.

"החוסר במסגרת קהילתית לקהילה הישראלית בניו יורק, הקהילה הגדולה ביותר מחוץ לישראל, היה מורגש וטעון הסבר", נזכרת חסיה ישראלי, ראש משלחת הסוכנות היהודית בצפון אמריקה. "הקהילה הישראלית במקום היא כה מבוזרת שהיה לנו אפילו קשה להחליט את מי עלינו להזמין להשתתף בסמינר בכדי לייצג את הקהילה הענקית הזאת".

אחד מאותם אנשים שהוזמנו בסופו של דבר לייצג את הקהילה של ניו יורק היא איה שכטר (33), שכיהנה בעברה כמנכ"לית של ארגון 'דור חדש' (עמותה הפועלת בניו יורק לקירוב ישראלים החיים בארה"ב ואמריקאים יהודים) ומרכזת את הפעילות הישראלית במרכז הקהילתי-היהודי (JCC) בטנפליי שבניו ג'רזי. כמו כן, הוזמן ארן היימן (44), שותף מנהל בסניף הניו-יורקי של משרד עו"ד 'שבלת' - משרד עו"ד הישראלי הגדול ביותר בארה"ב.

השניים עבדו יחד בעבר בשבלת ושיתפו פעולה במגוון פרויקטים בעולם היהודי והישראלי של ניו יורק. לדברי שכטר, "היה זה מביך לשבת בסמינר ולשמוע על כל המיזמים הנפלאים שקורים ותומכים בקהילות ישראליות בארה"ב וקנדה. לנו יש ריכוזים גדולים של ישראלים החיים בכל אזור המטרופולין של ניו יורק שחסר להם חינוך ישראלי לילדיהם, גישה לתרבות ישראלית עכשווית, מערכות סיוע לאנשים בתוך הקהילה ומענה לצרכים אחרים שהנציגים של הקהילות הישראליות האחרות סיפרו עליהם בגאווה".

פסל החרותלתת מענה לקהילה הישראלית הגדולה ביותר שחיה מחוץ לישראל. ניו יורק

בחודשיים שעברו מתום הסמינר גובשה לה רשימה של 15 מנהיגים ישראלים בקהילה שנפגשה לישיבה פרטית במשרדי שבלת במנהטן. היימן שיזם את אותה ישיבה מספר: "לקהילה שלנו בניו יורק משתייכים כמה מן המנהיגים המצליחים ביותר שאי פעם יצאו מישראל. למרות זאת, אף אחד לא נטל את היוזמה לכנס את כולם ולדון בבנייתה של מסגרת קהילתית משותפת. לישיבה הראשונה לא הייתה אג'נדה ברורה ומטרתה היחידה הייתה לבחון האם יש בכוחו של גיבוש הקהילה למסגרת ממוסדת, כדי לשרת את חברי הקהילה שלנו".    

לאחר חצי שנה וכעבור ארבע פגישות נוספות, הפכו 15 המנהיגים ל-40, המייצגים מעל שלושים ארגונים קשורים לישראל הפעילים בניו יורק וביניהם: הסוכנות היהודית לישראל, הפדרציה היהודית של ניו יורק, דור חדש, ידידי צה"ל בארה"ב (FIDF), תנועת הצופים, השומר הצעיר, המרכז הקהילתי היהודי (JCC) במנהטן, המרכז הקהילתי היהודי(JCC)  בטנפליי, המרכז הקהילתי 92Y Israeliness, בראשית, הקרן החדשה לישראל, עמותת עלם, השדולה הפר-ישראלית איפא"ק, ג'יי סטריט, הליגה לידידות אמריקה-ישראל(AIFL) , ארגון בוגרי אוניברסיטת ת"א, עמותת ידידי מרכז רפואי רבין, הקהילה הישראלית בברוקלין, הקהילה הישראלית בריברדייל, הקהילה הישראלית-אתיופית ועוד.

היימן: "ככל שהתרחבו הישיבות, כך היה ברור יותר כי קיימת רשימה ארוכה יותר של צרכים קהילתיים שיכולים להיענות רק בייסודו של ארגון מובנה שייצג את המרכיבים השונים של הקהילה שלנו". בישיבה השישית של הארגון נבחר השם - מועצה מקומית ניו יורק. בישיבה השביעית הוקם חבר נאמנים המונה 16 חברים (כששאר החברים משמשים כמשקיפים) ובישיבה שלאחר מכן נבחרו היו"ר (ארן היימן) וסגניתו (איה שכטר) לתקופת פיילוט בת 18 חודשים, שבמהלכה יוגדרו וייבחנו מטרות הארגון והדרכים היעילות ביותר להשגתן.

עד כה זיהה חבר הנאמנים שש קטגוריות של צרכי קהילה הרלוונטיים לפעילותה העתידית של המועצה: חינוך, תרבות, סיוע לעסקים ותעסוקה, עשייה חברתית ועזרה קהילתית, שיתוף פעולה עם קהילות וארגונים אחרים, ייצוג מול ממשלת ישראל ודעת הקהל בישראל. 

על מנת להבין טוב יותר את צרכי הקהילה הממשיים הנגזרים מקטגוריות אלה, המועצה מתכננת סמינר השקה המחולק ליומיים: ב-15 במרץ ייערך כינוס פנימי של חבר המנהלים והמשקיפים ב JCC של מנהטן. ב-17 במרץ יתקיים כנס רחב יותר עבור 150 נציגים מן הקהילה (ב-92ndY במנהטן). כמו כן נבחר ה-17 מרץ לתאריך ההשקה הרשמי, בו יחשוף הארגון את שמו ואת הלוגו שלו.

קונסול ישראל בניו יורק, עידו אהרוני, בירך על הקמת המועצה: "ארגון גג לקהילה הישראלית בניו יורק מהווה יוזמה מאתגרת מבחינות רבות, בין היתר בשל המגוון, הגודל ועצמאותם של חברי הקהילה. קהילות אחרות בצפון אמריקה הצליחו לעמוד באתגר. אני מתכוון לעשות כל שביכולתי כדי שיוזמה זו תצליח ותפעל לטובת כל מרכיביה של הקהילה הישראלית באזור ניו יורק".

על מועצה מקומית ניו יורק

מועצה (מקומית ניו יורק) בע"מ, חברה ללא מטרת רווח, משמשת כארגון הגג של הקהילה הישראלית בניו יורק רבתי. הארגון שהוקם ב-2012 מנוהל על ידי קבוצה של כ-40 מנהיגים ישראלים החיים בניו יורק ומייצגים מעל לשלושים ארגונים הקשורים לישראל ופעילים בניו יורק. למידע נוסף, קביעת ראיונות והשתתפות בסמינר ההשקה, נא לפנות לרועי שיף, ראש מערך תקשורת בכתובת- [email protected]

הלוח הפתוח נפתח לשירותכם: פרסמו מודעה בחינם!

עוד באזור ניו יורק/ניו ג'רזי: 

סיפורי ניו יורק: בסוף מתרגלים להכל

הדורס מברוקלין הסגיר עצמו בפנסילבניה והועבר לניו יורק: בעבר ישב בכלא על רצח

עלייה חדה במספר ההומלסים בניו יורק

- חזרה לעמוד ניו יורק/ניו ג'רזי

צילומים: המועצה המקומית ניו יורק וחיים גרינפלד

הוסף תגובה חדשה

Filtered HTML

  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • תגיות HTML מותרות: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
יש להקליד את האותיות/מספרים שבתמונה.