התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריכאן: הישראלים שהולכים לכבוש את אמריקה
מאת: אליזרין וויסברג, ניו יורק | פורסם: 12.12.2012 07:34
סתיו מישר היא לוליינית שמצליחה ללכת על החבל הדק שבין אמנות התיאטרון לבין החינוך היהודי. מחזה שכתבה יעלה החורף בפסטביל הניו יורקי הגדול, פריג'יד

american-header.jpg

 

סתיו מישר

הגדירי את עצמך במשפט אחד.

קובייה הונגרית, ציור של אשר, אשליית קוסם.

 

מה היה החלום האמריקאי שלך, שהביא אותך לפה?

באתי לכאן ללמוד מחזות זמר סיימתי בהצטיינות, ואחרי שנה של עבודה בתחום החלום עבר מטמורפוזה לכיוון קרקס ותאטרון פרינג'.

 

כמה זמן את פה, ומה עשית בזמן הזה?

אני כאן 4.5 שנים, ועשיתי הכל מכל בזמן הזה. תאטרון "רגיל", מחזות זמר, הצגות ילדים, חינוך יהודי יצירתי, קברט, יוקליילי, קרקס... אני אוהבת לעשות דברים שלא נופלים תחת הגדרה אחת – באומנות שלי אני משלבת בין תחומים שונים (תאטרון, מחול, קרקס ועוד), ובקריירה השנייה שלי – חינוך – עושה אותו דבר, מלמדת תורה, עברית, יהדות וחגים דרך יוגה, דרמה, אקרובטיקה ועוד. האומנות שלי מחלחלת לכל תחומי חיי.

בימים אלה אני עובדת על פרויקט ענק ומדהים – מחזה בשם "החולמת והלוליין" שכתבתי במהלך שנתיים האחרונות התקבל לפסטיבל הצגות (פסטיבל פריג'יד באיסט ווילג') ויעלה בפברואר הקרוב. בימים אלה אנחנו בעיצומו של קמפיין גיוס כספים להצגה בקיקסטרטר ועובדים קשה כדי ליצור הפקה עוצרת נשימה.

 

איפה גרת בישראל, ואיפה את גרה בארה"ב? לאן את מרגישה יותר שייכת?

בישראל גרתי בתל אביב, בארה"ב אני גרה בניו יורק סיטי. שתי הערים דומות מאוד, שתיהן ללא הפסקה ומציעות ים של אפשרויות בכל לילה. כאן חסרים לי החופים של תל אביב, והמשפחה והחברים כמובן, אבל ההשראה היומיומית שניו יורק מספקת לי, האנשים שיוצא לי לעבוד אתם והדברים המטורפים שאני חווה שווים עבורי יותר מכל ים. במובנים מסוימים אני יותר שייכת לכאן – הנימוסין, המודעות להיותו של אדם פרט ולא רק קולקטיב... ובמובנים אחרים אני עדיין מאוד ישראלית – קשה לי עם החברויות הרדודות שמתפתחות עם אמריקאים, קשה לי עם חוסר הכנות. רגל פה רגל שם.

 

האם את שומרת על חיבור עם החיים הקודמים שלך בישראל? אם כן, איך?

בוודאי! סקייפ עם המשפחה והחברים בכל הזמנות, קשר הדוק עם חברים קרובים, וכמעט כל יום אני מלמדת ומעבירה לילדים יהודים-אמריקאים את החדווה שבלהיות לא רק יהודי אלא גם חלק מהתרבות הישראלית. אפילו במחזה הנוכחי שלי, “החולמת והלוליין", יש דמות של יהודייה זקנה ממזרח אירופה שמהווה השפעה מרכזית על הדמות הראשית.

 

איפה את רואה את עצמך בעתיד? מה את מאחלת לעצמך?

אני מאחלת לעצמי תמיד להיות מסוגלת להביט פנימה ולתרגם לעצמי מה אני רוצה, מה עושה לי טוב. לא להיות כבולה לרעיונות ישנים, לקונספציות שהתקבעו, אלא באמת להיות גמישה וחופשייה לזרום לאן שמתאים לי ברגע נתון.

 

נניח שאת מגיעה לישראל. מה הדבר הראשון שתעשי?

אתן לאחי בן ה-14 חיבוק עצום ואשב לצפות אתו בפעם המיליון ב"נסיכה הקסומה". הוא עדיין בשוק שיצא לי לעבוד עם מנדי פטינקין, השחקן ששיחק ב"נסיכה הקסומה" את איניגו מונטויה, ולא פחות בשוק מכך שהוא בעצם יהודי. עולם קטן!

 

תני טיפ לישראלים שמגיעים לאמריקה. איך להתכונן? למה לצפות?

ליהנות מכל מה שיש לניו יורק להציע, בלי דעות קדומות.

צילום: Hec Farulla

• אתם מוזמנים לתמוך בהצגה המקורית של סתיו מישר באמצעות תרומה בקיקסטרטר.
עמוד הבית של סתיו.

 

american-footer.jpg

 

הוסף תגובה חדשה