התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

לא רק לגברים

איך מעבירים ססנה 172 מהרצליה למרילנד, ארה"ב?
שרות ILUSA | פורסם: 18.09.2015 18:18
שני אחים ישראלים טייסים, אחד מהם מנהל בית ספר לטיסה בסמוך לוושינגטון הבירה, החליטו לבחור בדרך הכי פחות שיגרתית: בטיסה

שי וזיו לוי בססנה, מלמטה נופים עוצרי נשימהשי וזיו לוי בססנה, מלמטה נופים עוצרי נשימה ב-10 ימי טיסה: מסע מסביב לעולם במטוס קטן (בתצלום למטה)ססנה 172S סקייהוק

"זו חוויה מרתקת של פעם בחיים, אבל לא אחזור עליה שנית" - כך סיכם שי לוי, טייס ישראלי-אמריקני, המנהל בית ספר אזרחי לטייס במרילנד שבחוף המזרחי של ארצות הברית, את הטיסה כמעט-מסביב-לעולם שעשה יחד עם אחיו, זיו לוי, טייס ותיק גם הוא, במטוס ססנה 172S סקייהוק SP.

ההחלטה לטוס במטוס קטן מישראל לארה"ב נולדה לאחר ששי החליט לרכוש ססנה בעלת 4 המושבים שחנתה בשדה התעופה בהרצליה שנסגר לאחרונה.

במקום להעמיס את הססנה במכולה על אנייה ולהשיט אותה לארצות הברית, כמקובל במיקרים כאלה, החליטו 2 האחים לצאת להרפתקה.

כפי שסיפר שי בראיון לגלי צה"ל, קדמו לטיסה 3 שבועות של התארגנות, תכנון המסלול והסדרת האדמיניסטרציות הנדרשות לטיסה טרנס-אטלנטית.

הססנה 172 המריא מהרצליה לטיסה שנמשכה 10 ימים, במהלכה טסו שי וזיו מעל 12 מדינות וביצעו 16 המראות ונחיתות עד שהגיעו ליעדם בארה"ב.

סיפר שי: "יצאנו מחיפה וטסנו לרודוס. זאת היתה טיסה קלה יחסית עם נחיתה מרתקת... גם הנחיתה בנאפולי היתה חוויה, למרות שמאוד קשה להבין את בקרי הטיסה האיטלקים, אבל הם אדיבים ומאוד נחמדים.

"מאיטליה חתכנו את צרפת והגענו לבריטניה במעבר מעל תעלת לאמנש. נוף הצוקים הלבנים היה מטמטם.

"החלק הקשה התחיל כאשר הגענו לסקוטלנד. משם הטיסה התחילה להיות יותר מורכבת. במשך 3 ימים חצינו את האוקיינוס האטלנטי בטיסות שנמשכו 18 שעות (לשם השוואה, משך הטיסה בחברת תעופה הוא כ-5 שעות)... אתה טס וטס וטס וזה לא נגמר... הטיסה מאיסלנד לגרינלנד היתה הקשה ביותר, אבל כשאתה מתחיל לראות יבשה זה הדבר הכי יפה שראיתי".

"לא יכול לראות יותר ים"

רוב הזמן המטוס החדש-יחסית מדגם, עם מנוע בעל הספק של 180 כוחות סוס, הוטס ע"י מערכת ניווט מתוחכמת, ושי וזיו יכלו להינות מנוף שמיימי.

הרוגים מעייפות, שעה קלה לאחר שנחתו בשדה התעופה במרילנד, שני האחים מסכימים שהיה על-הכיפק, אבל פעם אחת בחיים זה מספיק. "לא הייתי עושה את זה עוד פעם, וגם אמרתי לאישתי שאנחנו לא הולכים לים בזמן הקרוב... אני לא יכול לראות יותר ים", סיכם שי לפני שהלך לישון.

לכל הכתבות החדשות

צילום הססנה מ-ויקיפדיה / וצילום של שי וזיו לוי

הוסף תגובה חדשה