התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

לא רק לנשים

מחיר היופי: שפתונים מסרטנים
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 06.05.2013 01:59
מחקר חדש חשף, כי גם בשימוש רגיל ולא מוגזם בשפתון, האישה האמריקנית נחשפת למתכות מסרטנות, שאסורות זה מכבר לשימוש באירופה ובישראל

שמה איפור

 

חומרים רעילים ומסרטנים כבר נמצאו בעבר במוצרי קוסמטיקה. ועכשיו השפתונים שלנו. זה כנראה מחיר היופי.

בשוּרה אחת: חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה ברקלי זיהו מתכות רעילות ברמות החורגות מהתקנים ב-32 שפתונים המשווקים בארה”ב (שהם 100% של כל השפתונים שנבדקו). המתכות הללו עלולות לגרום לסרטן ולאי תפקוד מערכת העצבים.

כימאי בית הספר לבריאות הציבור באונ' ברקלי בדקו את רמות העופרת ועוד 8 מתכות הנחשבות למסוכנות בשפתונים שנאספו מבתיהן של תושבות העיר אוקלנד שבצפון קליפורניה (ליד האוניברסיטה), בתוכם היו כאלו שנשאו שמות מותגים מוכרים.

החוקרים התמקדו במינון החומרים המסוכנים בכל שימוש יחיד בשפתונים הללו.

הם הגדירו שימוש ממוצע בשפתון כמשיחה של 24 מ”ג ביום על השפתיים, אך בדקו גם קבוצת ביקורת שהתבקשה לעשות שימוש מופרז בשפתון - עד 87 מ”ג ביום.

 

כרוֹם קשור לסרטני קיבה ומעיים

החומר המסוכן ביותר שנמצא בשפתונים היה כרום, ונמצא כי חשיפה יומיומית ממוצעת של 24 מ"ג שפתון תכניס לגופך 20% יותר כרום מכפי שמומלץ. כרום הוא מתכת מסרטנת, שנמצאה קשור לסרטני קיבה ומעיים. במדינות האיחוד האירופי נאסר השימוש בו בתכשירי יופי; כמו גם במתכת קדמיום. אך שני החומרים הללו נמצאו בכל השפתונים שנבדקו, אשר נקנו בארה"ב.

ע"פ המחקר בברקלי, משיכה יומיומית של 24 מ"ג שפתון גם גורמת לחשיפת יתר (החורגת מהתקנים הרפואיים המומלצים בארה"ב) למתכות אלומיניום ומגנזיום, הקשורים לנזקים מצטברים במערכת העצבים.

דווקא העופרת, חומר שידוע כמסרטן עוד משנות ה-60 ושגם הוא אסור זה מכבר בשימוש באיחוד האירופי, נמצאה אמנם ב-75% מהשפתונים שנבדקו, אולם ריכוזיה היו נמוכים ולא מסוכנים, כנדרש בתקנים האמריקניים.

מסקנת החוקרים: דרוש פיקוח הדוק יותר על ידי רשויות הבריאות, קביעת מידה כמה מותר להשתמש בשפתון מבלי להסתכן, וקביעת סטנדרטים ברורים שייכפו על כל יצרני השפתונים המבקשים למכור את מוצריהם בארה"ב.

בינתיים הם ממליצים לא לתת לילדות להשתמש בשפתונים, כי להן רמת המתכות המצויה בשפתונים הנמכרים בארה"ב ממש מוגזמת. 

 

המחקר התפרסם בגיליון החדש של כתב העת הרפואי Environmental Health Perspectives

 

אחרי שתקראו את הכתבה הזו, לא תכנסו יותר למקדונלד'ס (וידאו)
קחו המבורגר, תתקעו אותו בכיס מעיל מרופט, ושימו בפינה נידחת בבית ו... תראו. לא יקרה כלום. גם אם יעברו 14 שנים. לא עובש ולא רקבון, לא פטריות ולא חרקים

 

חשיפה: 70% משמן הזית שמייבאת ארה"ב מאירופה מזוייף
"שמן זית כתית מעולה"? לא בסופרמרקטים הרגילים, שם זה שמן-רעל. ואל תרוצו כל כך מהר לשמן הזית מישראל, כי בבדיקת 7 מותגים מרכזיים מישראל - בכולם נמצאו פגמים. תרמית שמן הזית הגדולה

 

המלחמה בסרטן: הכל גנטיקה

 

לעמוד הראשי

 

צילום: freedigitalphotos.net

 

הוסף תגובה חדשה