התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

לא רק לנשים

נטע של הגיבונים
מאת: מאיר דורון | פורסם: 27.03.2014 21:50
אהבה ממבט ראשון: מאז שפגשה לראשונה את הגיבונים, נטע אמבר (29), ישראלית-אמריקנית, תושבת לוס אנג'לס, החליטה לקשור את חייה בגורלם

נטע אמבר והגיבון דרו: "בהתחלה הוא היה עויין"נטע אמבר והגיבון דרו: "בהתחלה הוא היה עויין"

זו הייתה אהבה ממבט ראשון. מאז שפגשה לראשונה את הגיבונים - קופי אדם נדירים שעומדים בסכנת הכחדה - נטע אמבר, ישראלית-אמריקנית, תושבת לוס אנג'לס, החליטה לקשור את חייה בגורלם.

בשנתיים האחרונות נטע (29) מבלה את רוב זמנה בחוות שימור יחידה מסוגה בצפון אמריקה, הנמצאת באיזור סנטה קלריטה, מרחק כשעתיים נסיעה מאל.איי, בקצה דרך ללא דרך. היא מבלה שם ימים ארוכים ו-3 לילות בשבוע היא נשארת בייבי-סיטר לכמה עשרות הגיבונים, שיום אחד, היא מקווה, יוכלו לשחרר אותם לטבע. תחילה עבדה כמתנדבת, ולאחר מותו של מקים החווה, אלן מוטניק (Alan Mootnick) ב-2011, היא מכהנת בחווה כבעלת תפקיד.

"עוד בזמן הלימודים (באוניברסיטת בוסטון) התעניינתי והתמחיתי בתולדות האבולוציה האנושית", היא מספרת. והמפגש עם קופי האדם הגיבונים (בשמם המדעי Hylobatidae) - מבטם האנושי, עיניהם המדברות ואורחות חייהם המשפחתיים - נגעו בלבה. העובדה שאין מחקרים רבים על הגיבונים ועד השנים האחרונות היה רק מידע מועט על זן זה של קופי אדם, הוסיפה סקרנות ואפשרויות מחקר.

נטע אמבר ותינוק גיבון

נטע, שחייה עברו בין ישראל וארה"ב בעקבות עיסוקי אביה היהלומן, מדברת על הגיבונים באהבה גדולה, כמו לפחות על החבר שלה, אבן. והם מחזירים לה אהבה, נענים לקריאותיה כשהיא באה להאכיל אותם (8-9 פעמים ביום), מושיטים את ידיהם הארוכות אליה, הצעירים (הצעיר ביותר נולד לפני ימים אחדים) מתייחסים אליה כאל אם - והמבוגרים (הגיבון המבוגר ביותר בחוות השימור הוא בן 40) כאל אחות.

לכל גיבון יש שם, לכל סוג יש קול (שפה) משלו, ונטע נעה בין הכלובים המרווחים ומסבירה בידענות את ההבדלים בין הסוגים ובין היחידים. זה גיבון כסוף פרווה וזה המזוקן, ויש גיבון שחור ולבן ואפילו צהוב. "הגיבונים", מסבירה נטע, "חיים אורח חיים מונוגמי ושומרים על משפחה - זוג וילד על פי רוב, שחי איתם עד שהוא מגיע לבגרות מינית בגיל 8 בערך". הם הקטנים שבקרב קופי האדם ורוב הארצות מסווגות את המינים שבתחומם בסכנת הכחדה. והסכנה ברורה וממשית כל עוד נמשך בירוא היערות בעולם ומתקיים אחריהם ציד ומסחר בגורים כחיות שעשועים.

נטע אמבר וגיבון תינוק

החלום - או החזון של נטע - לשחרר יום אחד את כולם למעבי יערות טרופיים בדרום מזרח אסיה, יתקדם עוד צעד למימוש כאשר ("אם אשיג מימון") היא תטוס למרכזי שחרור קופים בתיאלנד, אינדונזיה והודו, על מנת ללמוד את התנאים הנדרשים כדי שאפשר יהיה ביום מן הימים להוביל את הגיבונים מקליפורניה למחוזותיהם הטבעיים.

בינתיים היא מעצבת את הכלובים שלהם עם גזעי עצים, במטרה שהגיבונים יתרגלו שרירים ותנועות שיידרשו מהם בטבע. היכולות האקרובטיות והזריזות שלהם מדהימות. אבל אחר הצהרים, לפני שיורד הערב, הם כחיות מבוייתות מתכנסות במלונות שמזכירות מלונות כלבים.

נטע אמבר וקופי הגיבון בקליפורניה

למרות שלצורך הצילומים לכתבה נטע 'משחקת' עם הגיבונים, היא מדגישה שהיא דווקא נמנעת מנגיעות בהם - "אנחנו רוצים לשמור את האינסינקטים הטבעיים שלהם פראיים ככל שאפשר... עם זאת, נסיבות מסוימות דורשות שאהיה במגע קרוב איתם", כמו הגיבון-התינוק שהיא מאכילה, בו התגלה פגם מולד שחייב ניתוח כדי להציל את חייו.

הגיבון דרו, שיושב לה על הכתף בראש הכתבה, היה עויין לבני אדם, בייחוד לנשים, נטע מספרת. אבל לאט לאט התחיל לחבב אותה, "והסימן שהוא מתחיל לתת בי אמון, היה כאשר בכל פעם שראה אותי הוא התחיל לצחוק. ומאז נרגע והפך להיות ידידותי".

מבלי להפרד מהגיבונים, נטע אמבר מתכוונת להמשיך בלימודי רפואה - רפואת חיות, לא לטעות, באוניברסיטת קלרמונט. כי בסופו של דבר, כמו שהיא אומרת בחיוך חינני, קל יותר להסתדר עם בעלי חיים מאשר עם בני אדם.


לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

המוסלמים מחרימים, נוצרים כועסים ומפיק ישראלי - "נח" יוצא למסכים (וידאו)... הסאגה ב-3 מימדים של המפיק הישראלי-אמריקני ארנון מילצ'ן, עברה דרך חתחתים עד שהגיעה למסכי הקולנוע. אבל זה היה כלום לעומת ההסתערות הדתית וקריאות ההחרמה

אובמה יתבקש להכריע: שחרור פולארד או סוף תהליך השלום הישראלי-פלסטיני
... תהליך השלום הישראלי-פלסטיני תקוע, ובוושינגטון יש מי שמבקשים להציל אותו באמצעות שחרור המרגל היהודי-אמריקני ג'ונתן פולארד החולה. הפלסטינים דווקא בעד

נינט טייב בניו יורק: אדרנלין, התרגשות ואהבה (תמונות)
... האיידול הישראלית הופיעה בפעם הראשונה בניו יורק, עם המיטב מ-11 שנות קריירה - מרוקנ'רול ועד "ים של דמעות", והוכיחה שהיא יכולה גם באמריקה

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

 

הוסף תגובה חדשה